Kup subskrypcję
Zaloguj się

Jak założyć profil zaufany? Już 7,6 mln osób załatwia sprawy urzędowe zdalnie

To, jak łatwo przebiegło ostatnio przyznawanie bonu turystycznego, pokazuje korzyści z informatyzacji. Wystarczyło założyć profil zaufany za pośrednictwem banku, kliknąć parę przycisków i już kod uprawniający do pieniędzy na wakacje dzieci przesłano e-mailem lub SMS-em. W paru krokach opiszemy, jak założyć profil zaufany.

Profil zaufany otwiera dostęp do coraz większej liczby usług publicznych. Założyło go już 7,6 mln osób, z czego większość za pośrednictwem banków. Zobacz co trzeba zrobić, żeby przejść przez procedurę.
Profil zaufany otwiera dostęp do coraz większej liczby usług publicznych. Założyło go już 7,6 mln osób, z czego większość za pośrednictwem banków. Zobacz co trzeba zrobić, żeby przejść przez procedurę. | Foto: Ministerstwo Cyfryzacji

Co to takiego ten profil zaufany? W dużym skrócie jest to sposób uwiarygodnienia, że w internecie sprawę urzędową załatwia właściwa osoba, czyli ty - a nie ktoś inny podszywający się pod ciebie. Profilu zaufanego nie mogą mieć tylko osoby ubezwłasnowolnione oraz dzieci przed ukończeniem 13. roku życia.

Według najnowszych danych Ministerstwa Cyfryzacji z 3 sierpnia z profilu zaufanego korzystało już 7,61 mln Polaków. W ciągu miesiąca ta liczba wzrosła o 300 tys., a w dwa lata o ponad pięć milionów.

Jak go założyć? Wchodzisz na stronę gov.pl i klikasz w zakładkę "Załóż profil zaufany".

| Jacek Frączyk / materiały prasowe

System przekierowuje cię do pytań, na podstawie których zostanie wybrana indywidualna ścieżka zakładania profilu. Jeśli na pierwsze pytanie dasz odpowiedź, że nie zakładałeś (-aś) dotąd profilu zaufanego,

| Jacek Frączyk / materiały prasowe

to dostajesz następujące opcje do wyboru:

  1. możesz założyć profil za pośrednictwem swojego banku. Przy czym nie wszystkie banki to umożliwiają. Na liście są obecnie: T-Usługi Bankowe, PKO Bank, inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank i banki spółdzielcze. Na koniec lipca było to już 188 banków spółdzielczych, a wkrótce mają dołączyć 124 kolejne,
  2. możesz to też zrobić, korzystając z usługi elektronicznej Poczty Polskiej - Envelo,
  3. możesz też skorzystać z dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowód), jeśli taki posiadasz. Ale trzeba mieć jeszcze czytnik NFC. Taki czytnik można w internecie kupić za około 50 zł, ale są i oferty powyżej 200 zł,
  4. możesz też wyrobić kwalifikowany podpis elektroniczny i przy jego pomocy założyć profil na stronach gov.pl
  5. możesz założyć tymczasowy profil zaufany.
| Jacek Frączyk / materiały prasowe

Większość osób założyła profil za pośrednictwem banku. Skoro banki już kiedyś zweryfikowały naszą tożsamość, to są też wiarygodnym źródłem potwierdzającym, że my to my. Banki zwykle pośredniczą w zakładaniu profilu, dając możliwość złożenia wniosku już w ich platformach obsługi klienta.

Najwięcej profili poprzez banki

Łącznych danych historycznych od Ministerstwa Cyfryzacji "na szybko" nie otrzymaliśmy, ale proporcje pomiędzy możliwymi ścieżkami zakładania profilu pokazują najnowsze dane z 3 sierpnia. W poniedziałek 21 791 profili założonych zostało przez banki, 5 508 w punkcie potwierdzającym, z wykorzystaniem e-dowodu - 168, a przez podpis kwalifikowany - zaledwie 7 - podano nam w ministerstwie. Jak widać, możliwość zakładania profilu przez banki okazała się najbardziej przyjazna.

Na czas epidemii COVID-19 utworzono nawet tymczasowy profil zaufany. Jest ważny tylko przez trzy miesiące i można go złożyć przez internet, a później potwierdzić w trakcie wideospotkania z urzędnikiem.

Na rozmowę z urzędnikiem możesz jednak czekać nawet kilka dni i musisz przygotować na nią dowód lub paszport oraz numer wniosku otrzymany e-mailem. No i kamera oraz mikrofon w komputerze muszą być na tyle sprawne, żeby dało się odczytać zapisy na dowodzie osobistym i by zrozumieć mowę.

Coraz więcej spraw przez Internet

Dzięki profilowi zaufanemu będziesz mieć w miarę prosty dostęp do platformy usług administracji publicznej (ePUAP), gdzie złożysz na przykład wniosek o dowód osobisty, uzyskasz odpisy aktów stanu cywilnego, zgłosisz urodzenie dziecka lub złożysz odwołanie od decyzji administracyjnej.

Jest też dostęp do usług elektronicznych ZUS, czyli można wysłać wnioski, sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie, sprawdzić, czy pracodawca zgłosił cię do ubezpieczeń, sprawdzić informacje o stanie swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS, no i umówić wizytę w placówce urzędu. To właśnie poprzez usługi ZUS można aktywować bony turystyczne. Zalogujesz się też do portalu Empatia, gdzie można składać na przykład wnioski o świadczenia społeczne.

Mogliśmy się też dzięki profilowi zaufanemu dopisać do spisu wyborców w konkretnej komisji w ostatnich wyborach.

Dla przedsiębiorców ważny będzie dostęp do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG), gdzie można założyć firmę, wznowić, lub zawiesić działalność, lub uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.

Profil zaufany umożliwi też sprawdzenie liczby punktów karnych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Zalogujesz się też do systemu Twój e-PIT, gdzie można wysłać zeznanie podatkowe i sprawdzić zeznania z poprzednich lat.

Profil zaufany jest też konieczny do założenia Internetowego Konta Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl. Umożliwi to nam otrzymywanie e-recept SMS-em oraz przeglądanie historii e-recept i gdzie je zrealizowaliśmy. Możemy też przeglądać z jakich usług NFZ korzystaliśmy.

Obszar czynności, które można załatwić z roku na rok rośnie, więc rośnie też zainteresowanie zakładaniem profili. Przyśpieszenie miało miejsce w czasie epidemii, gdy kontakt z urzędem był utrudniony. To dało motywację wielu, żeby tej sprawy nie zostawiać "na później".

WARTO WIEDZIEĆ: