Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Dotacje na innowacje! Nawet do 100 tys. złotych

Jak dowiedział się portal niezalezna.pl nawet do 100 tysięcy złotych od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogą otrzymać przedsiębiorcy na pozyskanie Świadectw Weryfikacji dla swoich innowacyjnych technologii. Wydłużono nabór wniosków o dotacje do końca 2022 r.

zdjęcie ilustracyjne
geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

Otóż na działania związane z procedurą ETV (ang. Enviromental Technology Verification) zwiększono możliwą do pozyskania kwotę z 50 do 100 tys. zł. Jest ona podzielona na dwie kategorie wydatków dotyczących: sporządzenia dokumentacji ETV przez Jednostkę Weryfikującą oraz przeprowadzenia badań na potrzeby potwierdzenia efektu działań weryfikowanej technologii. Ponadto przedłużono również możliwości składania wniosków o dotacje do Narodowego Funduszu. Obecnie obowiązujący termin to 29 grudnia 2022 r. Co szczególnie istotne, beneficjentami wsparcia mogą być przedsiębiorcy.
 
Programy ETV są realizowane w takich krajach, jak np. USA, Kanada i Japonia. W Unii Europejskiej ETV, określany jako ETV UE, jest programem pilotażowym, którego zadaniem jest pomoc wytwórcom i dostawcom innowacyjnych technologii środowiskowych we wprowadzeniu ich produktów na rynek, czyli w tzw. komercjalizacji. Pilotażem ETV EU zostało objętych tylko siedem krajów UE (Polska, Dania, Francja, Finlandia, Czechy, Belgia, Wielka Brytania).
 
Firmy, które poddadzą swoje produkty weryfikacji w ramach ETV EU uzyskują: niezależny dowód sprawności weryfikowanych parametrów swoich technologii, poświadczenie innowacyjnych cech technologii, a także potwierdzenie korzyści dla środowiska. Po zakończeniu przeprowadzania procedury ETV EU dostawca technologii uzyskuje Świadectwo Weryfikacji, które zostaje opublikowane w rejestrze zweryfikowanych technologii Komisji Europejskiej. Uzyskując Świadectwo ETV EU przedsiębiorcy zwiększają wiarygodność deklarowanych sprawności tworzonych nowatorskich technologii, stając się bardziej konkurencyjnymi.
- wyjaśniają eksperci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Korzyści z ETV EU mogą odnosić nie tylko innowatorzy, ale i inwestorzy, twórcy prawa, a także szerokie grono obywateli. Świadectwo Weryfikacji może przekonać inwestorów lub nabywców, że mają do czynienia z rzetelnym produktem, który osiąga deklarowane sprawności. Przedsiębiorstwa i władze publiczne mogą oprzeć swoje decyzje o zakupach technologii na potwierdzonych informacjach, opartych na solidnych podstawach naukowych, dzięki czemu nabywcy mogą skutecznie dopasować technologie do swoich potrzeb. Decydenci i twórcy prawa, dzięki ETV EU, mogą korzystać z wiarygodnych informacji na temat wyników osiąganych przez nowe technologie środowiskowe. Ułatwia to dokładniejsze określenie kierunków polityki ochrony środowiska, formułowanie opinii publicznej i bardziej opłacalne wdrażanie prawa ochrony środowiska. Społeczeństwo jako całość może skorzystać z szybszego rozpowszechniania się i wdrażania innowacyjnych technologii środowiskowych na rynku, dzięki pobudzaniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu nowych miejsc pracy.
 
Do ETV kwalifikują się wszystkie technologie, które wykazują potencjał w zakresie innowacji i ochrony środowiska. W fazie pilotażowej ETV EU obejmuje trzy obszary technologiczne: oczyszczanie i monitoring wody (monitorowanie jakości wody, uzdatnianie wody pitnej i ścieków), materiały, odpady i zasoby (oddzielanie i sortowanie odpadów stałych, recykling materiałów, zagospodarowanie produktów i substancji chemicznych wycofywanych z użycia, produkty oparte na biomasie) oraz technologie energetyczne (energia odnawialna, energia z odpadów, technologie energooszczędne).
- wyjaśnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Weryfikacja nowych technologii środowiskowych jest przeprowadzana przez wykwalifikowane i niezależne Jednostki Weryfikujące. Jednostka otrzymuje zgłoszenie od producenta, określa parametry, które mają być weryfikowane oraz konieczne do wykonania badania technologii w procesie weryfikacji oraz przygotowuje dokumenty końcowe. W przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań, niezbędnych do potwierdzenia sprawności technologii, ich wykonanie zleca się akredytowanym jednostkom badawczym lub laboratoriom analitycznym.
 
Regulamin naboru oraz szczegółowe informacje na temat programu priorytetowego dotyczącego ETV można znaleźć TUTAJ.

 
 
 

 



Źródło: niezalezna.pl, nfosigw.gov.pl

 

#dotacje #innowacje #nowe technologie #NFOŚiGW

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo