King of the Week
810, Ed Wleklinski, Plaza Lanes.
Queen of the Week
774, Mandy Adams, Lynwood Bowl (GCBA tourney).
Weekly 300 Club
CITY LANES — Ian Neulieb, Jordan Johnston, Darren Frageman; RAY’S — Steve Millsap Jr.
Casey’s Lanes
Monday Seniors: (M) Dale Weeks 627; Dave Ladeau 623; (W) Suellen Reed 513; Phyllis McMahan 458.
Monday Mixed: (M) Jammie Downs 628; (W) Tiffany Lachmund 539.
American Legion: Greg Tompach 703.
Roosters & Hens: (M) Lynn Mann 642; (W) Tera Hataburda 557.
M&M Ladies: Jennifer Williams 550.
Madison Men: Greg Tompach 695.
Tom’s Electric Men: Brian Rock 732; Keith Gakle 721; Chris Taylor 710; Mark Crowe 701.
Friday Mixed: (M) Jason Mace 629; (W) Michelle Kaczmarek 518.
Saturday Screwballs: (M) Bill Keck 725; (W) Jennifer Williams 582.
Saturday youth — Preps: (B) Dalton Hines 423; (G) Tara Taylor 377; Jr-Majors: (B) Cordell Moyer 609; Jayden Scrivnor 523; (G) Shelby Lehman 650; Alyssa Foster 539.
City Lanes
Monday Sportsman: Ian Neulieb 745 (300); Robert Lykins II 723; Phil Butzky 718; Todd Winski 709; Derek Riley 702.
Wednesday Civic League: Chris Schultz 766; Jason Mallon 765; Adam Bildhauser 761; Zach Goodrich 750; Jordan Johnston 714 (300).
Wednesday Thoroughly Mixed: (M) Darren Frageman 746 (300); (W) Trisha Basich 551.
Thursday Ladies: Jasmine Collins 668; Gina Hahn 640.
Sunday Funtime Tavern: (M) Josh Meriweather 728; (W) Tracy George 582.
Country Lanes
Wednesday Ladies Hi Rollers: Nicole Anderson 567.
Saturday Nite Live: (M) Bill Raub 706; (W) Jodi Clinton 555.
Cressmoor Lanes
Tuesday Linda Schuster Memorial: Diane Struebig 667.
Wednesday Sheet & Tin: Mike Fazekas 765; Jerry James 750; Brandon Kaylor 723.
Thursday Bill Loving Memorial: Austin Ladd 703.
Friday Men: Randy Mewes 745; Jimmie Martin 703.
Saturday youth — Juniors: (B) Riley Rambo 410; (G) Jordyn Severson 475; Seniors: (B) Christopher Martin 598; Isiah Luna 597; (G) Kayla Marr 497; Krysten Rebeck 475.
Hobart Lanes
Monday Party Cats: (M) John James 672; (W) Lynn Anderson 544.
Tuesday Swingers: Melissa Collins 590.
Tuesday Coffee Break Hi: Deb Robey 531.
Tuesday Oldies But Goodies Seniors: (M) Robert Fox 647; Rich Slussar 599; (W) Carol Dopriak 496; Ruth Leach 488; Norma Haines 488.
Tuesday Hobart Church: Ben Moore 664.
Tuesday Mixed: (M) Kevin Sims 713; (W) Kathy Sims 520.
Wednesday Young at Heart Seniors: (M) Joe Monti Jr. 638; Duke Cominsky 580; (W) Judy Zaparucha 504; Lynn Anderson 503.
Wednesday Capital Estates: (M) Jeffrey Severson 792; (W) Andi Langham 593.
Thursday Mel Guth’s Seniors: (M) Duke Cominsky 639; Denny Cavanaugh 633; (W) Norma Haines 522; Juanita Gonzalez 513.
Thursday Men: Mike Mardis 682.
Friday Flyers: (M) Perry Schultz 730; (W) Debbie Hayworth 597.
Saturday Amateurs: (M) Chris Vallageon 677; (W) Nicole Tresemer 546.
Sunday Rowdies: (M) Jacob Sturgill 667; (W) Felicia Fazekas 622.
Saturday youth — Preps: (B) River Muir 387; (G) Kylee Locke 237; Majors: (B) Michael McGregor 690; Blake Rayner 582; (G) Makayla Himden 649; Corinne Miller 622.
Inman’s Bowling & Rec Center
Monday Valpo Parks (2 games): (M) Neil Loveridge 301; (W) Susan Fraley 298; (B) Joey Garland 185.
Tuesday VCC League: Larry Achten 706.
Tuesday Jim Spratley 2-Man: Harry Ruwersma 703.
Tuesday Ladies: Diane Price 563.
Sunday Mixed 4s: (M) Phil Traywick 639; (W) Deanna Niemin 571.
Saturday youth — 8:30 Majors: (B) Mike Davis 627; Ethan Achten 578; (G) Mackenzie Boer 628; Madalynn Gilbert 593; 11:00 Majors: (B) Brian Rogan 475; (G) Bella Ciesielski 448.
Olympia Lanes
Monday Owls: (M) Eff Martin Jr. 695; (W) Dorothy Brown 558.
Monday Silver & Gold: (M) Willie Walker 593; (W) Bobbie Horton 538.
Tuesday AM Trios: (M) Herman James III 711; (W) Loretta James 550.
Tuesday AB Wright: (M) Edward Miller 635; (W) Daisy Lomax 545.
Tuesday Majors: (M) Jeffrey Davenport Jr. 729; Kevin Zatorski 718; Tyler James 708; (W) Robbin Lewis 582.
Wednesday Seniors: Don Rodkin 693; Mark Kruse 684.
Wednesday Post Office: Victor Price 744; George Turner 705.
Wednesday PRCU: Leslie Vasquez 575.
Wednesday K of C: TJ Toth 632.
Thursday Men: Dave Nazimek 689.
Friday Mens Over 55: Philip White 727; Jerry Michalak 710.
Friday Mixed: (M) Herman James III 700; (W) Kathi Tucker 635; Tonda Hill 626; Ashley Rubio 618.
Friday CAIB: (M) Luis Alcantar 706; (W) Jessica Coto 557.
Saturday Park Manor: (M) Derrick Massey 719; (W) Barbara Mayden 695; Sabrina Hughey 677; Dixie Harris 660; Deshontay Holland 648; Gwen Franklin 637.
Saturday Orbits: (M) Joey Ledesma 722; Kevin Zatorski 718; Ken Gunn 716; (W) Delilah Bennett 671; Judy Hazelett 649; Sharon Blackmon 617; La Tonya Davney 614; Tonda Hill 604.
Sunday B’nai B’rith: Ron Shlensky 675.
Sunday AM Doubles: Brandon Goeringer 733.
Sunday Afternoon Mixed: (M) Shaun Tasker-Lewis 710; (W) Bernadette Wooley 656; Antoinette James 630.
Sunday Funnies: (M) Ben Garrison 720; (W) Teresa Franco 566.
Saturday youth — Wild Cards: (B) Tyler Williams 572; (G) Diamond Gist 473; All Stars: (B) Leon Harvey 697; Leotis Johnson 643; (G) Chloe Jones 519; Miles Britch 388.
Plaza Lanes
Monday Handicap: (M) Ryan Garvey 746; Keefe Norman 733; Scott Cochran 715; (W) Jodi Clinton 602; Miranda Komyatte 602.
Tuesday Seniors: (M) Willie Lee 762; Juan Alcantar 680; (W) Carolyn Stroud 584; Linda Seto 544.
Tuesday Pinspinners: (M) Rob Cuthbert 738; Ryan Krejci 738; (W) Janet Reid 666; Kelly Clinton 629.
Tuesday Mixed: (M) Cliff Dukes 755; Mike Hedrick 705; (W) Danielle Rudnickas 608.
Wednesday Dan Harris Memorial: Shon Washington 760; Marion Gray 749; Al Dobrowolski 740; Herman James III 737; Ron Breger 710.
Wednesday Continental: Larry Matovina 723; Justin Lynn 702.
Thursday Senior Men: Willie Lee 623; Tim McCoy 585.
Thursday 6:30 Men: Ed Wleklinski 810; Brian Casillas Jr. 709.
Friday Men: Richard Obacz 747; Tim Lobodzinski 745; Jeremy Langel 733; Tim Bales 731; Matthew Reid 729; Chris Miloshoff 715; Billy Robinson 713; Rob Conley 711; Kelly Carpenter 710; Andy Terzarial 705.
Friday Seniors: (M) Edgar McHaskell 674; Rudy Silva 658; (W) Linda Seto 612; Sandra Collins 520.
Friday Mens Memorial: Logan Rosing 745; Bruce Lawrence 740; John Verbich 739; Ruben Solis Jr. 708.
Friday Annex Mixed: Mandy Adams 645; Sue Van Slyke 628.
Saturday Goodtimers: Rick Massig 722.
Sunday Guys & Dolls: Tiffany Matuszczak 647.
Saturday youth — Juniors: (B) Zack Carter 517; Majors: (B) Christopher Albanese 728; Andrew Bowman 672; (G) Lexie Reyes 641; Marissa Metcalfe 634; Kendall Winnick 614; Isabel Sitkowski 605.
Ray’s Lanes
Monday Bill Morton Memorial Seniors: (M) Don Mueller 645; Ed De St. Jean 600; (W) Julia Murphy 613; Faye Thomas 531.
Monday Men: Mark Millsap 748; Luke Shaw 716; Joe Dwyer 711; ; Steve Millsap Jr. 709 (300); Daniel Holley 703; Jim Helmecy Sr. 701.
Tuesday Ladies: Lori Robb 531.
Tuesday Mixed: (M) Tony Miller 779; Don Draia 735; Jeff Snuffer 731; Billy Robinson 730; Rob Krooswyk 714; (W) Alexis Azpeitia 589.
Friday Battle of the Sexes: (M) Mark Millsap 719; Robert Millsap 719; (W) Morgan Kobitka 654.
Saturday Mixed: (M) Brian Ginter 738; (W) Cassie Ginter 617.
Saturday youth — AM: (B) Scott Workman 390; (G) Kaitlyn Tupper 359; PM: (B) Isiah Luna 563; Alex Santiago 560; (G) Ashlyn Garzella 576; Angel Millsap 488.
Stardust Bowl II
Tuesday Early Birds: Carol Luttinen 581.
Tuesday Seniors: Don Giedemann 763; Steve Huffman 631.
Tuesday Ladies: Cindy Schoenbeck 513.
Tuesday Denny Phillips Memorial: Ryan Remenius 750; Joe Orosz Jr. 750; Michael Sampson 747; Jeff Remenius 733; Matt Ruehl 723; Tom Latta 722; Adam Pitrowski 721; Bob Nikolich 709; Don Clinton II 706; Lee Hill 704.
Wednesday Gary Schools: (M) Norman Lomax 737; (W) Loretta James 692.
Wednesday Strikes & Spares: (M) Robert VanWinkle 603; (W) Jo Stafford 507.
Thursday Stardusters: Norma Tolliver 608.
Thursday Mixed Invitational: (M) Rob Krooswyk 684; (W) Stephanie Louden 531.
Thursday RailCats: (M) Mike Knight 732; (W) Judy Hazelett 632; (B) Dale Holley 658; Cameron Woods 638.
Friday Fun: (M) Sam Bravo 644; (W) Charmal Surney 519.
Friday 10K Rollers Challenge: (M) Bob Kammer Jr. 687; (W) Lisa Harrold 560.
Saturday Lake County
Special Olympics
: (M) Jeff Little 446; (W) Kathy Mayes 369.
Babe’s Saturday Memorial: (M) Nick Coppinger 751 (299); Jason Schipper 750 (290); Billy Robinson 729; (W) Melinda Victor 593.
Saturday Night Live: (M) Brian Derolf 734; Larry Harris 719; (W) Shannon McCann 545.
Saturday Bill Kendera Memorial: Andy Kendera 745; Cameron Blunt 701.
Saturday youth — Juniors: (B) Ethan Jones 425; (G) Leah Peloza 483; Majors: (B) Armon Peloza 704; Dale Holley 655; (G) Shirmara Anderson 457; Katlyn Lewis 429.
Stardust Bowl III
Monday Holy Rollers: Jeff Azbill Jr. 662; (W) Shannon Farmer 531.
Monday Mixed: Keith Warn 640; (W) Jennifer Thrall 617.
Monday Briar Ridge Mixed: (M) Leo Young 686; (W) Linda Burch 505.
Monday St. John Men: Dan Witulski 663.
Tuesday Men: Jim Gutierrez 780; Brian Larson 707.
Wednesday Ladies: Jennie Stegenga 616.
Wednesday Men: Josh Dovich 671.
Thursday Men: Tom Kotul Jr. 715; Ron Johnson Jr. 712.
Friday Mixups: (M) Kevin Gorman 716; George Goodmun 710; (W) Allison Sellers 631.
Saturday Hegewisch: Stephanie Ellis 510.
Sunday St. Maria Goretti: (M) RJ Ryan 679; (W) Lori Hoogewerf 596.
Super Bowl
Thursday Open: (M) Joe Dwyer 674; (W) Denise Herkey 572.
Friday Mixed: (M) Ron Edgington 671; (W) Karin Czapar 604.
Saturday youth — Juniors: (B) Devon Dubbert 509; (G) Emily Remesnik 392; Majors: (B) Nic Packwood 561; Daryn Kaylor 506; (G) Savannah Kitchens 524; Taylor Parker 379; Natalie Kirby 379.
Thunderbird Lanes
Tuesday Country Club: (M) Frank Lile Jr. 717; (W) Janis Kraus 523.
Thursday T-Bird Classic: Todd Winski 732; Jim Miller Jr. 726; Jerry Keppen 707; George Armstrong 702.
Greater Calumet Open Championship
At Plaza Lanes
Singles — (M) Steve Tsikurios 781; Mike Harreld 766 (290); Jon Salas 766; Jerry Brann 749; Roland Garcia 737; Luis Alcantar 719; Chris Cundiff 727; John Dudak 717; (W) Mandy Adams 706.
Doubles — (M) Chris Cundiff 766; Luis Alcantar 747; AJ Flores 745; Joe Solis 738; Al Dobrowolski 734; Jeremy Langel 722; John Verbich 705; Jerry Brann 703; (W) Mandy Adams 714.
At Lynwood Bowl
Team event — (M) Jerry Brann 737; Jim Gutierrez 703; (W) Mandy Adams 774.
Compiled by Johnny Gorches