CLASS A
TEAM SCORING: Lincoln Southwest 106.6, Papillion-La Vista South 59, Kearney 54, Millard West 53.6, Lincoln East 52, Fremont 50, Omaha North 31, Papillion-La Vista 31, Omaha Marian 26.6, Omaha Burke 19, Columbus 18, Omaha Benson 17, Millard North 15, Lincoln North Star 15, Omaha Northwest 14, Lincoln Pius X 13, Elkhorn 11, Elkhorn South 10, Bellevue East 10, Lincoln Southeast 9.6, Norfolk 9.6, Omaha Central 9, Lincoln Northeast 9, Grand Island 5, Bellevue West 5, Gretna 5, Millard South 4.
SATURDAY'S FINALS
High jump: 1. Erica Broin, Papillion-La Vista, 5-5; 2. Lauren Harris, Omaha Marian, 5-4; 3. Bianca Martinez, Omaha Central, 5-4; 4. Norah Sis, Papillion-La Visa, 5-3; 5. Saylor Schaefer, Lincoln North Star, 5-3; 6. Kaitlin Hellbusch, Lincoln North Star, 5-3; T7. Alexis Sovereign, Norfolk, 5-0; T7. Shelby Bergholz, Millard West, 5-0; T7. Isabel Henson, Gretna, 5-0; T7. Brianna Eilderts, Omaha Marian, 5-0; T7. Taylor Yakel, Lincoln Southeast, 5-0; T7. Kaylee Berry, Lincoln Southwest, 5-0.
People are also reading…
Shot put: 1. Abbie Squier, Lincoln Southwest, 41-10 1/2; 2. Abigail Gerber, Columbus, 41-1 3/4; 3. Lily Novacek, Kearney, 40-4 3/4; 4. Jordan McDonald, Papillion-La Vista, 39-4 3/4; 5. Jhanna McCullough, Lincoln Southeast, 39-4 3/4; 6. Jaden Ferguson, Lincoln Southwest, 39-3 1/2; 7. Kamdyn Barrientos, Grand Island, 39-3 1/2; 8. Alaina Villalpando, Norfolk, 37-4 1/2.
Pole vault: 1. Jaidyn Garrett, Columbus, 12-2; 2. Jessica Gardner, Lincoln North Star, 11-10; 3. Nealy Brummond, Norfolk, 11-2; 4. Solana Honda, Lincoln East, 10-10; 5. Trinity Lovings, Papillion-LV South, 10-6; 6. Mara Legrand, Papillion-LV South, 10-6; 7. Aleni Stoakes, Lincoln Southwest, 10-6; 8. Courtney Thee, Kearney, 10-0.
Triple jump: 1. Sunday Thiyang, Papillion-LV South, 38-8 1/2; 2. Quinesha Lockett, Omaha Benson, 38-4 3/4; 3. Cierra Marks, Omaha Northwest, 37-3 1/4; 4. Katelyn Thompson, Lincoln Southwest, 36-0 3/4; 5. Lilee Kaasch, Millard South, 36-0 3/4; 6. Erica Broin, Papillion-La Vista, 36-0 1/4; 7. Nyadhol Thichiot, Omaha Central, 35-9 1/4; 8. Adison Wood, Kearney, 35-8 1/2.
800: 1. Lindsey Blehm, Lincoln Southwest, 2:16.42; 2. Jenna Muma, Lincoln East, 2:17.17; 3. Lucy Dillon, Fremont, 2:17.27; 4. Brianna Rinn, Lincoln Southwest, 2:17.67; 5. Taylor McCabe, Fremont, 2:18.94; 6. Olivia Rosenthal, Papillion-LV South, 2:19.06; 7. Kristina Young, Millard North, 2:19.86; 8. Christina Mantsorov, Millard North, 2:20.94.
400 relay: 1. Omaha North (Dontaysha Luter, Shamari Christian, Ebone Stingley, Zerada Knox), :48.56; 2. Millard West, :48.84; 3. Omaha Burke, :49.29; 4. Papillion-La Vista South, :49.56; 5. Elkhorn, :49.63; 6. Lincoln Southwest, :49.83; 7. Kearney, :49.88; 8. Omaha Benson, :50.11.
100 hurdles: 1. Nisa Thomas, Omaha North, :14.61; 2. Daniella Gbetanou, Omaha Northwest, :14.65; 3. Elle Dahlgren, Kearney, :14.80; 4. Sekiya Simmons, Papillion-LV South, :15.21; 5. Kylie Johnson, Lincoln East, :15.32; 6. Lindsay Adams, Millard West, :15.37; 7. Addison Webster, Gretna, :15.55; 8. McKenzie Steiner, Lincoln Southwest, :15.59.
100: 1. Kate Dilsaver, Lincoln Southwest, :12.08; 2. Katelyn Thompson, Lincoln Southwest, :12.18; 3, Nina Cuevas, Papillion-LV South, ;12.25; 4. Courtney Robinson, Omaha Burke, :12.40; 5. Samantha Scarlett, Kearney, :12.41; 6. Alexandria Gilbert, Elkhorn, :12.56; 7. Jayda Starks, Omaha Burke, :12.74.
200: 1. Kate Dilsaver, Lincoln Southwest, :24.90; 2. Lauren Harris, Omaha Marian, :25.27; 3. Courtney Robinson, Omaha Burke, :25.42; 4. Tate Norblade, Papillion-La Vista South, :25.53; 5. Samantha Scarlett, Kearney, :25.79; 6. Elly Hartter, Lincoln East, :25.96; 7. Sadie Millard, Millard West, :25.97; 8. Ebone Stingley, Omaha North, :26.11.
400: 1. Lauren Harris, Omaha Marian, :56.24; 2. Sadie Millard, Millard West, :57.00; 3. Kate Dilsaver, Lincoln Southwest, :57.09; 4. Allison Louthan, Millard North, :57.12; 5. Elly Hartter, Lincoln East, :58.27; 6. Lucy Dillon, Fremont, :59.20; 7. Emma Nyffeler, Millard West, 1:00.51; 8. Tate Norblade, Papillion-La Vista South, 1:00.61.
300 hurdles: 1. Elle Dahlgren, Kearney, :44.54; 2. Nisa Thomas, Omaha North, :44.69; 3. Lindsay Adams, Millard West, :45.25; 4. Olivia Sattlefield, Papillion-La Vista South, :45.60; 5. McKenzie Steiner, Lincoln Southwest, :46.07; 6. Jadyn Makovicka, Gretna, :47.13; 7. Amaya Williams, Norfolk, :47.54; 8. Kylie Johnson, Lincoln East, :47.97.
1,600: 1. Jenna Muma, Lincoln East, 5:04.32; 2. Hannah Godwin, Kearney, 5:06.08; 3. Elli Dahl, Fremont, 5:06.35; 4. Lindsey Blehm, Lincoln Southwest, 5:06.89; 5. Olivia Rosenthal, Papillion-La Vista South, 5:07.71; 6. Hannah Ray, Lincoln Northeast, 5:08.17; 7. Mara Hemmer, Fremont, 5:08.90; 8. Taylor Searcey, Lincoln East, 5:10.77.
1,600 relay: 1. Millard West (Emma Nyffeler, Shannon Wurtele, Emily Holl, Sydney Miller), 3:57.90; 2. Lincoln Southwest, 3:59.59; 3. Fremont, 4:03.07; 4. Lincoln Pius X, 4:04.01; 5. Lincoln East, 4:04.81; 6. Papillion-La Vista South, 4:04.85; 7. Omaha North, 4:04.92; 8. Millard North, 4:04.93.
CLASS B
TEAM SCORING: Syracuse 64, Platteview 61, Waverly 49, Lexington 42, Aurora 38½, South Sioux City 30, York 29, Bishop Neumann 23, Arlington 23, Beatrice 21, Ogallala 21, Fort Calhoun 20, Wahoo 19, Bennington 19, Holdrege 18½, West Point-Beemer 16, Conestoga 15, Boone Central/Newman Grove 14, Pierce 12½, Hastings 12, Norris 12, Ashland-Greenwood 10, Cozad 10, Gothenburg 10, Plattsmouth 9, Ralston 9, Raymond Central 8, Chadron 7½, Crete 6½, Seward 5½, Scottsbluff 5, Northwest 5, Omaha Skutt 4, McCook 3, Mitchell 3, Adams Central 3, Wayne 1½, Gering 1, O'Neill 1, Broken Bow 1, Sidney ½.
SATURDAY'S FINALS
Triple jump: 1. Lauren Meyer, Syracuse, 38-8; 2. Addison Barnard, Beatrice, 37-1 1/4; 3. Averie Lambrecht, Waverly, 36-1 1/4; 4. Kali Jurgensmeier, Bishop Neumann, 35-11 1/4; 5. Ton Greenfield, Wahoo, 35-5 1/4; 6. Taylor Ramaekers, Omaha Skutt, 35-4; 7. Chloe Sabatka, Plattsmouth, 34-6 3;4; 8. Ellie Winkler, Gering, 34-5 3/4.
Shot put: 1. Nyabuay Diew, South Sioux City, 45-6 1/4; 2. Riley Griffith, Aurora, 42-0 3/4 3. Meredith Clark, Syracuse, 41-8; 4. Kendra Paasch, West Point-Beemer, 41-4 3/4; 5. Mildred Young, Arlington, 41-2; 6. Madison Sutton, Lexington, 41-1; 7. Mackenzie Smith, McCook, 38-11 1/2; 8. Olivia Ozenbaugh, Morris, 38-11 1/2.
High jump: 1. Jessica Moss, Syracuse, 5-7; 2. Anna Koehler, Platteview, 5-6; 3. Kailynn Gubbels, Arlington, 5-5; T4. Tatum Bailey, Chadron, 5-2; T4. Maggie Brahmer, Pierce, 5-2; 6. Whitney Lauenstein, Waverly, 5-2; T7. Hannah Newton, Crete, 5-2; T7. Brooke Meyer, Seward, 5-2.
800: 1. Lauren Siefken, Syracuse, 2:21.67; 2. Hannah Anderson, Gothenburg, 2:22.53; 3. Veronica Pinkerton, Beatrice, 2:23.43; 4. Brynn Hirschfeld, York, 2:23.85; 5. Jaiden Tweton, Ashland-Greenwood, 2:24.50; 6. Rylee Haecker, Raymond Central, 2:24.64; 7. Cassidy Knust, Aurora, 2:24.96; 8. Gabrielle Meyer, Wayne, 2:25.95.
400 relay: 1. Platteview (Jacqueline McCullough, Anna Koehler, Abagail Husing, Carrie Simonson), :49.55; 2. Hastings, :50.15; 3. Waverly, :50.19; 4. Norris, :50.39; 5. Ogallala, :50.58; 6. Crete, :50.63; 7. Seward, :50.69; 8. Gothenburg, :50.72.
100 hurdles: 1. Megan Hansen, South Sioux City, :15.00; 2. Anna Vedral, Bishop Neumann, :15.47; 3. Tristian Kinsley, Aurora, :15.68; 4. Kailynn Gubbels, Arlington, :15.76; 5. Maggie Brahmer, Pierce, :15.80; 6. Caitlyn Scott, Adams Central, :15.94; 7. Abigail Clarke, Waverly, :16.31; 8. Teri Zanker, Platteview, :19.31.
100: 1. Madison Smith, Lexington, :12.30; 2. Carrie Simonson, Platteview, :12.32; 3. Mackenzie Roy, Norris, :12.51; 4. Michaela Bartels, Bennington, :12.53; 5. Sydni Schernikau, Waverly, :12.57; 6. Kaylee Crosby, Aurora, :12.94; 7. Morgan Mahoney, Beatrice, :12.95; 8. Bella Hogue, Conestoga, :12.97.
400: 1. Bella Hogue, Conestoga, :57.51; 2. Michaela Bartels, Bennington, :57.75; 3. Madison Smith, Lexington, :58.16; 4. Kyla Carlson, Aurora, :59.49; 5. Lauren Meyer, Syracuse, :59.63; 6. Olivia Reed, Chadron, 1:00.79; 7. Kali Jurgensmeier, Bishop Neumann, 1:01.40; 8. Hannah Anderson, Gothenburg, 1:03.51.
1,600: 1. Brynn Hirschfeld, York, 5:24.07; 2. Maddie Portwine, York, 5:24.88; 3. Miah Hoppens, Ogallala, 5:29.31; 4. Taya Skelton, Fort Calhoun, 5:29.46; 5. Jordan Soto-Stopak, Boone Central/Newman Grove, 5:29.93; 6. Taylor Caba, Plattsmouth, 5:30.63; 7. Sydney Reed, Holdrege, 5:32.86; 8. Zoe Christenson, Wahoo, 5:32.95.
300 hurdles: 1. Abigail Clarke, Waverly, :44.74; 2. Jaedy Commins, Ogallala, :46.60; 3. Hannah Hatzenbuehler, Ashland-Greenwood, :46.83; 4. Natalya Wells, Ralston, :46.88; 5. Teri Zanker, Platteview, :47.11; 6. Dacey Sealey, Hastings, :47.43; 7. Grace Damme, Syracuse, :47.63; 8. Lindsay Schauda, Broken Bow, :48.69.
200: 1. Madison Smith, Lexington, :25.05; 2. Carrie Simonson, Platteview, :25.63; 3. Michaela Bartels, Bennington, :25.69; 4. Sydni Schernikau, Waverly, :25.87; 5. Bella Hogue, Conestoga, :25.98; 6. Jamie Pierce, West Point-Beemer, :26.44; 7. Anna Koehler, Platteview, :26.51; 8. Aubree Cress, Hastings, :26.66.
1,600 relay: 1. Syracuse (Grace Damme, Ellie Wilkinson, Lauren Siefken, Lauren Meyer), 4:04.94; 2. Waverly, 4:05.62; 3. Platteview, 4:08.82; 4. Northwest, 4:08.94; 5. West Point-Beemer, 4:11.21; 6. Pierce, 4:11.39; 7. Bishop Neumann, 4:12.22; 8. Aurora, 4:13.49.
CLASS C
TEAM SCORING: Lincoln Lutheran 49, Chase County 46, Kearney Catholic 46, Aquinas 42, Hastings SC 35, Superior 33, Battle Creek 32, Hartington CC 30, Freeman 26, Emerson-Hubbard-Pender 25, Ainsworth 23, Wood River 22, North Bend Central 19½, Johnson County Central 18½, Malcolm 18, Wisner-Pilger 15⅓, Centura 12, Thayer Central 10½, Centennial 10⅓, West Holt 10, Brownell Talbot 9½, Shelby-Rising City 9½, Norfolk Catholic 8½, St. Paul 8, Louisville 8, Nebraska Christian 8, Burwell 8, Cambridge 8, Howells-Dodge 6, South Loup (Callaway/Arnold) 6, Southern Valley 6, Elm Creek 6, Yutan 5, Heartland 5, Clarkson/Leigh 5, Doniphan-Trumbull 5, Wilber-Clatonia 4, Blue Hill 4, Guardian Angels CC 4, Tri County 3, Fillmore Central 3, Archbishop Bergan 2, BRLD 2, Ponca 2, Sutton 2, Ord 2, Southwest ⅓.
SATURDAY'S FINALS
Shot put: 1. Kalynn Meyer, Superior, 49-5; 2. Lexi Vertin, Hastings SC, 41-10 1/4; 3. Tori Thomas, Hastings SC, 41-3 1/2; 4. Kamryn Pokorney, Shelby-Rising City, 40-7; 5. Mary Fennessy, Norfolk Catholic, 40-4 3/4; 6. Erin Schmidt, Fillmore Central, 40-2 3/4; 7. Brooke Languis, Ponca, 40-2 3/4; 8. Abigail Meinke, Battle Creek, 39-5.
High jump: 1. Ally Pojar, North Bend Central, 5-4; 2. Chloe Souerdyke, Thayer Central, 5-3; 3. Brianna Russell, Southern Valley, 5-3; T4. Abby Miller, Norfolk Catholic, 5-2; T4. Alison Nekl, Shelby-Rising City, 5-2; T6. Carrie Beethe, Johnson Co. Central, 5-0; T6. Eliza Rice, Brownell Talbot, 5-0; T8. Nicole Dewey, Southwest, 5-0; T8. Jordan Wegner, Wisner-Pilger, 5-0; T8. Brooklyn Gierhan, Centennial, 5-0.
Triple jump: 1. Renee Brummels, Battle Creek, 36-9¼; 2. Korynn Clason, Cambridge, 36-3; 3. Taylor Moes, Elm Creek, 35-6½; 4. Lindsey Kneifl, Wisner-Pilger, 35-5; 5. Anoulin Souvannavong, Wilber-Clatonia, 35-3¾; 6. Brooklyn Minzel, Malcolm, 35-3½; 7. Kate Hirschfeld, Centennial, 35-3; 8. Lilly Cast, Centennial, 34-11¾.
800: 1. Brylie Hartwig, Freeman, 2:18.08; 2. Mallie McNair, Chase County, 2:20.19; 3. Eliza Rice, Brownell Talbot, 2:20.36; 4. Rylee Rice, Ainsworth, 2:24.08; 5. Caitlin States, Centura, 2:24.16; 6. Sydney Emanuel, North Bend Central, 2:25.34; 7. Kelsey Larsen, BRLD, 2:25.37; 8. Avery Heard, Louisville, 2:26.29.
400 relay: 1. Lincoln Lutheran (Hope Leimbach, Charis Ovwigho, Kelly Kohlhof, Josie Puelz), :49.87; 2. Wood River, :49.94; 3. Chase County, :49.95; 4. Aquinas Catholic, :50.41; 5. Kearney Catholic, :50.42; 6. Clarkson/Leigh, :50.51; 7. Superior, :51.00; 8. Battle Creek, :51.26.
100 hurdles: 1. Josie Puelz, Lincoln Lutheran, :14.94; 2. Rylee Rice, Ainsworth, :15.57; 3. Kayla Svoboda, Wisner-Pilger, :15.84; 4. Tristan Larson, Doniphan-Trumbull, :16.17; 5. Lilly Cast, Centennial, :16.25; 6. BriAnna Zohner, Battle Creek, :16.28; 7. Renee Brummels, Battle Creek, :16.35; 8. Meagan Mackling, Louisville, :16.78.
100: 1. Sara Reifenrath, Hartington CC, :12.29; 2. Kayla Lee, Kearney Catholic, :12.64; 3. Ashley Ostrand, Emerson-Hubbard-Pender, :12.71; 4. Larissa Sellers, Aquinas, :12.82; 5. Jadeyn Bubak, South Loup (Callaway/Arnold), :12.84; 6. Kevona Brown, West Holt, :12.88; 7. Emily Loseke, Clarkson/Leigh, :12.90; 8. Kelly Kohlhof, Lincoln Lutheran, :12.96.
400: 1. Sara Reifenrath, Hartington CC, :56.83; 2. Nicole Messbarger, Kearney Catholic, :57.78; 3. Isabella Hilger, Aquinas, :58.11; 4. Ashley Ostrand, Emerson-Hubbard-Pender, :59.83; 5. Mallie McNair, Chase County, 1:00.71; 6. Kate Hirschfeld, Centennial, 1:00.88; 7. Kevona Brown, West Holt, 1:01.10; 8. Eliza Rice, Brownell Talbot, 1:01.46.
1,600: 1. Brylie Hartwig, Freeman, 5:14.09; 2. Grace Oberg, Kearney Catholic, 5:27.33; 3. Ashlei McDonald, Johnson County Central, 5:28.99; 4. Vanessa Bohuslavsky, Aquinas, 5:30.85; 5. Logan Thomas, Malcolm, 5:31.46; 6. Caitlin States, Centura, 5:31.68; 7. Kloe Severance, Ord, 5:32.02; 8. Lucy Spady, Chase County, 5:32.78.
300 hurdles: 1. Josie Puelz, Lincoln Lutheran, :44.56; 2. Rylee Rice, Ainsworth, :46.38; 3. Meagan Mackling, Louisville, :46.69; 4. Cydnee Huxtable, Wood River, :46.74; 5. Laura Carlson, Nebraska Christian, :47.764; 6. Samantha Simdorn, Centura, :47.768; 7. Kate Griess, Sutton, :48.29; 8. Hannah Williams, North Bend Central, :48.79.
200: 1. Sara Reifenrath, Hartington CC, :24.66; 2. Ashley Ostrand, Emerson-Hubbard-Pender, :25.84; 3. Nicole Messbarger, Kearney Catholic, :26.16; 4. Kevona Brown, West Holt, :26.29; 5. Adelaide Maxwell, Chase County, :26.31; 6. Isabella Hilger, Aquinas, :26.45; 7. Jadeyn Bubak, South Loup (Callaway/Arnold), :26.49; 8. Jocelyn Rauert, Wood River, :26.53.
1,600 relay: 1. Chase County (Taylor Williams, Adelaide Maxwell, Jordan Jablonski, Mallie McNair), 4:05.15; 2. Wood River, 4:05.29; 3. Kearney Catholic, 4:05.50; 4. Hastings SC, 4:09.28; 5. Guardian Angels CC, 4:10.42; 6. North Bend Central, 4:11.86; 7. Aquinas, 4:12.42; 8. Superior, 4:12.73.
CLASS D
TEAM SCORING: Giltner 54, Sterling 39, Mullen 35, Axtell 33, Humphrey SF 30, Riverside 30, North Platte SP 27, McCool Junction 26, North Central 25, Plainview 22, St. Mary's 21, Pleasanton 17, Sandhills/Thedford 17, Wynot 16, Allen 16, Ansley-Litchfield 16, Friend 16, Humphrey/LHF 16, Elba 12, Wausa 12, Bertrand 11, Exeter-Milligan 11, Dundy County-Stratton 10, Diller-Odell 10, Red Cloud 10, Hartington-Newcastle 9, Lourdes CC 9, Bloomfield 8, Central Valley 8, Scribner-Snyder 8, Harvard 8, Elkhorn Valley 8, Maxwell 7, Wilcox-Hildreth 6, Clearwater-Orchard 6, Falls City SH 6, Nebraska Lutheran 6, Shelton 5, Kenesaw 5, Omaha Christian 5, Hitchcock County 5, CWC 4, St. Edward 4, Pawnee City 3½, South Platte 3, Overton 2, Ewing 2, Neligh-Oakdale 1, Twin Loup 1, Anselmo-Merna ½.
SATURDAY'S FINALS
High jump: 1. Hunter Wiebelhaus, North Central, 5-05; 2. Abby Everitt, St. Mary's, 5-03; 3. JoCee Johnston, Clearwater-Orchard, 5-03; 4. Jillian Stark, McCool Junction, 5-03; 5. Emily Swanson, Diller-Odell, 5-02; 6. Haylee Davis, Dundy County-Stratton, 5-02; 7. Isabelle Harms, Hartington-Newcastle, 5-0; T8. Sierra deKoning, Pawnee City, 5-0; T8. Alexis Zimmer, Anselmo-Merna, 5-0.
Shot put: 1. Mary Nibbe, Red Cloud, 39-7; 2. Breonna Julich, Harvard, 39-3½; 3. Faith Riggle, Scribner-Snyder, 38-11¾; 4. Colby Thies, Sterling, 37-2¼; 5. Natalie Billington, Wilcox-Hildreth, 36-9¼; 6. Addison Schneider, Humphrey/LHF, 36-9; 7. Kenna Graves, Elba, 36-8½; 8. Jordan Dockweiler, Twin Loup, 35-2¼.
Pole vault: 1. Hannah Preissler, Giltner, 11-6; 2. Amber Miller, Elkhorn Valley, 10-2; 3. Ciara Catlin, FCSH, 9-10; 4. Emily Swanson, Diller-Odell, 9-10; 5. Erin Boggs, Bertrand, 9-6; 6. Brayden Rhoades, Giltner, 9-6; 7. Sydney Reichert, Dundy County-Stratton, 9-6; 8. Kristie Hill, South Platte, 9-0.
Triple jump: 1. Taya Beller, Humphrey/LHF, 37-1 1/4; 2. Emma Niemeier, Friend, 34-11 1/2; 3. Camille Fishell, Axtell, 34-6 3/4; 4. Caroline Akinnigbagbe, Plainview, 34-5 1/;4 5. Isabelle Harms, Hartington-Newcastle, 34-2; 6. Cassidy Gallagher, Kenesaw, 34-0 1/4; 7. Tiana Thramer, Ewing, 33-10 3/4; 8. Abby Quadhamer, Wilcox-Hildreth, 33-8.
800: 1. Allison Weidner, Humphrey SF, 2:20.41; 2. Alli Jackson, Allen, 2:23.41; 3. Faith Williamson, St. Mary's, 2:27.27; 4. Tahjzha Botts, Maxwell, 2:27.53; 5. Kate Stienike, North Platte SP, 2:27.78; 6. Madison Gerken, McCool Junction, 2:28.14; 7. Maeli Meier, Overton, 2:28.44; 8. Lainey Werts, St. Edward, 2:29.66.
400 relay: 1. Axtell (Kailey Trampe, Jessica Bertrand, Camille Fishell, Erica Bertrand), :52.24; 2. Giltner, :52.65; 3. Pleasanton :52.85; 4. Omaha Christian, 52:85; 5. North Platte SP, :52.94; 6. Sandhills/Thedford, :52.96; 7. Bertrand, :53.06; 8. Wausa, :53.49.
100 hurdles: 1. Nicole Harms, Sterling, :15.31; 2. Samantha Moore, Mullen, :15.76; 3. Katherine White, Exeter-Milligan, :15.86; 4. Caroline Akinnigbagbe, Plainview, :16.08; 5. Emma Niemeier, Friend, :16.30; 6. Isabelle harms, Hartington-Newcastle, :16.31; 7. Hannah Preissler, Giltner, :17.01; 8. Grace Schwarz, Bertrand, :17.83.
100: 1. Alixzandra Bloom, Riverside, :12.55; 2. Nicole Harms, Sterling, :12.85; 3. Carlie Collier, Sandhills/Thedford, :12.87; 4. Paige Nissen, Wausa, :12.96; 5. Sydney Janzen, Giltner, :13.08; 6. Kyleigh Scott, Hitchcock County, :13.09; 7. Alexandra Eisenhauer, Bloomfield, :13.15; 8. Brianna Fulton, Lourdes CC, :13.17.
200: 1. Alixzandra Bloom, Riverside, :25.93; 2. Carlie Collier, Sandhills/Thedford, :26.39; 3. Paige Nissen, Wausa, :26.71; 4. Sydney Janzen, Giltner, :26.81; 5. Abby Everitt, St. Mary's, :26.85; 6. Brianna Fulton, Lourdes CC, :26.99; 7. Kyleigh Scott, Hitchcock County, :27.09; 8. Erica Bertrand, Axtell, :27.55.
400: 1. Allison Weidner, Humphrey SF, :59.02; 2. Carli Bailey, Ansley-Litchfield, 1:00.71; 3. Erica Bertrand, Axtell, 1:00.86; 4. Brianna Fulton, Lourdes CC, 1:01.86; 5. Sydney Janzen, Giltner, 1:02.02; 6. Lainey Werts, St. Edward, 1:02.19; 7. Tahjzha Botts, Maxwell, 1:05.94.
300 hurdles: 1. Nicole Harms, Sterling, :45.58; 2. Carlie Bailey, Ansley-Litchfield, :47.15; 3. Amy Richert, Nebraska Lutheran, :47.33; 4. Samantha Moore, Mullen, :48.66; 5. Erin Boggs, Bertrand, :49.16; 6. Alexandra Eisenhauer, Bloomfield, :49.40; 7. Taylyn Bauer, South Platte, :49.49; 8. Emily Swanson, Diller-Odell, :49.62.
1,600 relay: 1. Axtell (Kailey Trampe, Jessica Bertrand, Camille Fishell, Erica Bertrand), 4:07.98; 2. Wynote, 4:15.30; 3. North Central, 4:16.99; 4. Pleasanton, 4:17.20; 5. Giltner, 4:19.62; 6. Humphre/LHF, 4:20.44; 7. Kenesaw, 4:20.47; 8. North Platte SP, 4:20.78.