whitebit

Celsius-NetworkJednym z głośniejszych bankructw na rynku cyfrowych aktywów w 2022 roku był upadek firmy Celsius. Kryptowalutowy pożyczkodawca w połowie czerwca zamroził środki swoich klientów, a na początku lipca złożono wniosek o upadłość. Liczne dochodzenia wykazały, że firma od dawna oszukiwała inwestorów w sprawie swojej sytuacji finansowej. Teraz pojawił się najnowszy raport, który stwierdza, że Celsius tak naprawdę był niewypłacalny od początku swojej działalności w Stanach Zjednoczonych.

Kolejne fakty obciążające Celsiusa

W dniu 1 lutego w sieci pojawił się nowy raport dot. Celsiusa, którego autorką jest Frances Coppola, brytyjska blogerka i pisarka specjalizująca się w ekonomii, finansach i polityce pieniężnej. Opublikowana na jej Twitterze analiza potwierdza, że kryptowalutowa platforma od dawna była niewypłacalna.







Dodatkowo, Coppola ujawnia, że firma uruchomiła swój amerykański oddział w sierpniu 2021 roku w następstwie tego, jak brytyjski organ nadzoru – Financial Conduct Authority (FCA) – nie udzielił jej odpowiedniej licencji oraz nałożył na nią bana w kwestii oferowanych usług pożyczkowych.

Bałagan w księgowości

Brytyjska blogerka w opublikowanym raporcie zwraca również uwagę na kolejną istotną rzecz potwierdzającą od dawna panujący chaos w strukturach Celsiusa. Otóż Coppola dotarła do informacji, że firma prowadziła wspólną księgowość między dwoma podmiotami gospodarczymi. Autorka raportu stwierdziła, że materiały, do których udało jej się dotrzeć, były „delikatnie mówiąc zawiłe i zawierają dziwaczne pożyczki”.

Jak tłumaczyła, amerykański oddział Celsius został powołany do życia w celu obejścia brytyjskich regulacji. Opierało się to na tym, że wewnętrzna księgowość nigdy nie rozróżniała tych dwóch podmiotów, zamiast tego traktowano je na zasadzie skonsolidowanej. Zdaniem Coppoli, nic nie wskazywało, by firma „miała kiedykolwiek najmniejszy zamiar stworzenia niezależnego podmiotu amerykańskiego”.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Generalnie, okazuje się, że kluczowe segmenty działalności Celsius, w tym jego portfel (w którym do dziś znajduje się wiele tokenów CEL), działalność wydobywcza oraz projekt GK8, pozostały zarejestrowane w brytyjskim podmiocie.

Co więcej, od grudnia 2020 roku nie zgłoszono żadnych kwot pochodzących z dochodów firmy. Takie informacje powinno się móc znaleźć na witrynie Companies House, która należy do agencji wykonawczej sponsorowanej przez Departament ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej. Celem tej strony jest zbieranie informacji i statystyk dot. firm działających w Wielkiej Brytanii oraz udostępnianie ich opinii publicznej.

Liczne oskarżenia o oszustwa 

Wiele osób ze społeczności kryptowalut oskarża firmę o oszustwo i defraudację środków. W opublikowanym planie naprawczym Celsius zaproponował zmianę statusu firmy na notowaną na giełdzie korporację windykacyjną. Wtedy to kryptowalutowy pożyczkodawca mógłbym zwrócić swoim wierzycielom środki w postaci tokena o nazwie Asset Share Token (AST), którego wartość odzwierciedlałaby ich majątek, jaki został zablokowany na platformie.

Firma straciła również mocno na wizerunku po tym, jak okazało się, że były dyrektor generalny firmy – Alex Manshinsky – chwilę przed zamrożeniem środków klientów wycofał z platformy aktywa opiewające na kwotę 10 mln dolarów. Więcej pisaliśmy o sprawie tutaj.

Autor poleca również:



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















  • Powiązane zagadnienia:
Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.