Reklama
WIG84 443,72+1,09%
WIG202 479,10+1,31%
EUR / PLN4,32+0,05%
USD / PLN4,04+0,33%
CHF / PLN4,42+0,15%
GBP / PLN5,04+0,19%
EUR / USD1,07-0,28%
DAX18 161,01+1,36%
FT-SE8 139,80+0,75%
CAC 408 088,24+0,89%
DJI38 239,66+0,40%
S&P 5005 099,96+1,02%
ROPA BRENT89,33+0,08%
ROPA WTI83,66-0,13%
ZŁOTO2 337,95+0,25%
SREBRO27,22-0,80%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czas na Szwedzki bank centralny. Inflację za marzec zaczynamy od Hiszpanii

Ekonomiści mBanku | 10:47 27 marzec 2024

Zgodnie z zapowiedziami wczoraj grupa posłów złożyła wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Pełną treść wniosku wraz z uzasadnieniem zamieściliśmy w załączniku (treść wniosku za PAPbiznes). W świecie danych makroekonomicznych nie działo się wczoraj wiele, postanowiliśmy więc podsumować to co działo się ostatnio na rynku.

Czas na Szwedzki bank centralny. Inflację za marzec zaczynamy od Hiszpanii
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dziś danych też niewiele. Szwedzki bank centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Ponadto zacznie spływać inflacja za marzec - na pierwszy ogień idzie Hiszpania. Komisja Europejska zaś opublikuje indeksy ESI obrazujące koniunkturę w UE.

 

Co słychać na rynku?

W krótkich słowach od co najmniej początku roku trwa korekta w górę na oczekiwanych stopach procentowych na rynkach bazowych. Wprawdzie banki centralne komunikują powoli gotowość do obniżek stóp procentowych, to jednocześnie utrzymują dość łagodne podejście do skali obniżek. Nakłada się na to wciąż niezła kondycja sfery realnej, subtelne sygnały zatrzymania procesu dezinflacji w USA oraz dyskusja o przesunięciu stopy procentowej równowagi w górę. Polska „załapała” się na ten proces, w czym pomogły obniżki stóp procentowych we wrześniu ubiegłego roku, które wytworzyły presję spadkową na krótsze stopy, która po wyborach uległa odwróceniu. Tak czy inaczej, ruch polskich stóp nie jest izolowany (zresztą, korekty widoczne są też w regionie). Warto jednak dodać, że o ile na rynkach bazowych obserwujemy od kilku tygodni jakąś stabilizację, to trend w Polsce wydaje się bardziej wyraźny. Jest to spójne z retoryką RPP, ale póki co uważamy, że rynek głównie rozgrywa właśnie ją, a nie dane makro (naszym zdaniem i na to przyjdzie pora).

 

Reklama

 

Jednocześnie miary ryzyka kredytowego w obligacjach skarbowych (mierzone spreadami ASW) pozostają najniższe od miesięcy. To fakt, że są nadal podwyższone względem okresu niższych podaży i środowiska przedwojennego, ale analitycy techniczni pewnie zwróciliby uwagę, że obecnie podwyższone poziomy są łamane w dół. 

 

Reklama

 

Zresztą, dość dobrze koreluje się to z innymi aktywami pozytywnie skorelowanymi z ryzykiem: giełdą i złotym (polska waluta pozostaje najmocniejsza w regionie). W tym pierwszym przypadku to jest dość oczywiste. W tym drugim można doszukiwać się pewnej roli wyższego dysparytetu stóp, choć szczerze powiedziawszy bardzo trudno wykazać ten związek w postaci wykresów, korelacji czy nawet prostych modeli (to wciąż taki naturalnie rozumiany porządek świata, który trudno udowodnić). Pewną wskazówką może być jednak pozycja złotego na tle regionu.

 

Zobacz także: Nowy "patent" na tańsze zakupy świąteczne. Tylko dla cierpliwych!

Reklama

 

 

Nadal złoty pozostaje bardzo silnie skorelowany z WIG20. Niestety relacja ta jest jednoczesna i nie ma własności wyprzedzających. W zakresie zależności przyczynowo skutkowych również mamy w tej kwestii mieszane uczucia. Z jednej strony może oznaczać, że na giełdę napłynął kapitał zagraniczny (i jest to zapewne prawda). Z drugiej strony, wspomniana pozytywna korelacja waluty i giełdy z globalnymi miarami ryzyka (mniejsze ryzyko – wyżej giełda, mocniejszy złoty) równie dobrze może sugerować, że działa tu jakiś czynnik trzeci albo po prostu widzimy reakcję dwóch różnych klas aktywów na tę samą zmienną, a pomiędzy nimi nie ma żadnego związku.

 

Reklama

 

W kontekście rynkowym warto wspomnieć jeszcze dodatkowo o reakcji rynku na proces postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. Wciąż jej nie obserwujemy. Być może maskują ją inne, pozytywne czynniki, ale raczej bliżej nam do interpretacji, że póki co „zamach na niezależność” banku centralnego to głównie retoryka NBP, a nie sposób myślenia inwestorów (przynajmniej nie sugerują tego ci, z którymi się spotykamy).

 


 

Reklama

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama

Czytaj dalej