REKLAMA
DEBATA MISTRZÓW

Korekta i flash crash bitcoina. Kryptowaluta traci najwięcej od upadku FTX

Michał Misiura2024-03-20 09:05redaktor Bankier.pl
publikacja
2024-03-20 09:05

We wtorek pierwsza kryptowaluta przeszła największą jednodniową korektę od jesieni 2022 roku, a dzień wcześniej na jednej z giełd z dźwignią cena bitcoina spadła w ciągu 10 minut do 8900 USD. Trwające spadki mają kilka przyczyn.

Korekta i flash crash bitcoina. Kryptowaluta traci najwięcej od upadku FTX
Korekta i flash crash bitcoina. Kryptowaluta traci najwięcej od upadku FTX
fot. jantsarik / / Shutterstock

Bitcoin przechodzi korektę. We wtorek 19 marca kurs najważniejszej kryptowaluty spadł o 8%, lądując poniżej progu 62 000 USD. To największy jednodniowy spadek notowań bitcoina od upadku giełdy kryptowalut FTX 9 listopada 2022 roku. Cyfrowe aktywo straciło wtedy 14%.

Kurs bitcoina - ostatni miesiąc (CoinGecko)

14 marca kurs bitcoina osiągnął swój rekord wszech czasów na poziomie 73 738 USD. Od tego dnia kryptowaluta straciła już 15%. Portal CoinDesk wskazał, że za trwającą korektą stoi kilka czynników. Wśród nich znajduje się odpływ pieniędzy z funduszy ETF na bitcoina.

Zgodnie z danymi firmy inwestycyjnej Farside we wtorek 19 marca z bitcoinowych funduszy ETF wypłacono 326 mln USD. To największy jednodniowy odpływ środków, który odnotowano od ich startu 11 stycznia 2024 r. Dzień wcześniej - w poniedziałek 18 marca - fundusz ETF Grayscale dotknęły rekordowe wypłaty 643 mln USD.

18 marca miał także miejsce flash crash na giełdzie kryptowalut BitMEX. Błyskawiczny krach wywołany zleceniem sprzedaży 850 BTC o wartości 55,5 mln USD sprawił, że cena bitcoina spadła na tej platformie do 8900 USD w ciągu 10 minut, po czym wróciła do 67 000 USD. Doprowadziło to do masowej likwidacji lewarowanych pozycji.

Dźwignia finansowa jest wskazywana jako kolejna z przyczyn trwającej korekty bitcoina. Zgodnie z danymi platformy CoinGlass wysoka zmienność kryptowalut doprowadziła w ciągu ostatnich 24 godzin do likwidacji lewarowanych pozycji o wartości przekraczającej 600 mln USD (stan na godzinę 8:00 20 marca).

Kryptowalutowi analitycy uważają, że za spadkiem notowań stoją również topniejące nadzieje na rejestrację ETF-ów typu spot na etherem. Wnioski o dopuszczenie do obrotu w USA pierwszych giełdowych funduszy inwestujących w drugą największą kryptowalutę oczekują na decyzję Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Termin rozpatrzenia wniosków minie w maju. W poniedziałek 19 marca analitycy Bloomberga zmniejszyli swoje szacunki prawdopodobieństwa dla zatwierdzenia ETF-ów ETH zgodnie z harmonogramem z 70% do 30%. W efekcie druga największa kryptowaluta przechodzi obecnie jeszcze dotkliwszą korektę niż bitcoin. Ostatniej doby notowania ethereum spadły do 3130 USD, tracąc 21,75% od osiągniętego przed tygodniem poziomu 4000 USD. 

Kurs Ethereum - ostatni miesiąc (CoinGecko)

Kryptowalutowi inwestorzy oczekują na środową decyzję Fedu w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Rynek jest przekonany, że zostaną one utrzymane na niezmienionym poziomie. Istotne będą wnioski płynące z wystąpienia prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Konferencja prasowa może rozwiać wątpliwości, czy Fed widzi wciąż możliwość obniżki stóp procentowych w USA w tym roku, czemu może przeszkadzać wyższa od przewidywanej inflacja odnotowana w lutym.

W dalszym terminie na notowania kryptowalut może wpłynąć zbliżający się halving bitcoina, do którego pozostał niecały miesiąc. 19 kwietnia dzienna podaż najważniejszego cyfrowego aktywa zmniejszy się o połowę. Historycznie te cykliczne zmiany zaprogramowane w sieci bitcoina prowadziły do wzrostów kursu kryptowaluty. Inwestorzy liczą, że stanie się tak ponownie. 

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Bezpieczna metoda oszczędzania. Zyskaj do 5,25% w skali roku! Oblicz Zysk>>

Bezpieczna metoda oszczędzania. Zyskaj do 5,25% w skali roku! Oblicz Zysk>>

Komentarze (39)

dodaj komentarz
heblowski
popularność kryptowalut to wyraz zidiocenia inwestorów.
staryznajomy
kupić po 8900 sprzedać po 63000 niezły strzał ;) a to tylko pokazuje, że ten rynek jest nie pewny bo kiedyś zrobią coś podobnego i już nie wrócą tylko pojadą jeszcze niżej ;)
inwestor.pl
Flash crash czyli skomplikowana nazwa na przekręt. Giełda widzi ile jest zleceń kupna i sprzedaży i jak jest dobry moment to doi leszczy, którzy ustawili order book po konkretnej cenie i poszli spać. Ten wałek jest robiony regularnie na krypto giełdach.
holden7
No i co z tego?
To tylko problem dla tych, którzy grają na dźwigni.
vacarius
Akcje na giełdzie pokazały ze nie są wymysłem jednego pokolenia bo w USA istnieją od 200 lat. Ale co do kryptowalut to obserwóje z boku z popcornem i piwkiem w reku jak to się zawali. Bo moim zdaniem to jest tylko moda jednego pokolenia. Syn ani córka swojego ojca nie będzie chciała trzymać kasy w kryptowalutach. W sumie już to widzę Akcje na giełdzie pokazały ze nie są wymysłem jednego pokolenia bo w USA istnieją od 200 lat. Ale co do kryptowalut to obserwóje z boku z popcornem i piwkiem w reku jak to się zawali. Bo moim zdaniem to jest tylko moda jednego pokolenia. Syn ani córka swojego ojca nie będzie chciała trzymać kasy w kryptowalutach. W sumie już to widzę po pokoleniu które było za młodę aby se kubić bitcoiny po 10 dolarów. Oni wolą złoto fizyczne. Pewnie gdyby te bitcoiny nie istniały to uncja złota byłaby za jakieś 20 tyś dolarów. No ale kapitał się rozwadnia.
holden7
Uuuu.
Teraz to jest moda "jednego pokolenia"?
Jest jakiś postęp.
10 lat temu to miało gruchnąc jak "cebulki tulipanów" (czyli po kilkunastu miesiącach bo tyle mniej więcej trwała tulipanomania).
Za 10 lat ktoś kto urodził sie w 2009 roku bedzie miał 25 lat i z perspektywy takiego człowieka "bitcoin
Uuuu.
Teraz to jest moda "jednego pokolenia"?
Jest jakiś postęp.
10 lat temu to miało gruchnąc jak "cebulki tulipanów" (czyli po kilkunastu miesiącach bo tyle mniej więcej trwała tulipanomania).
Za 10 lat ktoś kto urodził sie w 2009 roku bedzie miał 25 lat i z perspektywy takiego człowieka "bitcoin istniał zawsze odkąd pamięta".


harrytracz
Pewien świr od ekonomii postawił taką tezę, że od jakiegoś czasu banki centralne zaczęły wykorzystywać krypto do zdejmowania dodrukowanych pieniędzy z rynku bez konieczności robienia krachu na akcjach i bez konieczności drastycznego podnoszenia stóp procentowych. Pytanie moje jest takie czy ktoś potrafiłby to na danych potwierdzić Pewien świr od ekonomii postawił taką tezę, że od jakiegoś czasu banki centralne zaczęły wykorzystywać krypto do zdejmowania dodrukowanych pieniędzy z rynku bez konieczności robienia krachu na akcjach i bez konieczności drastycznego podnoszenia stóp procentowych. Pytanie moje jest takie czy ktoś potrafiłby to na danych potwierdzić lub zaprzeczyć? :)
holden7
Nie wiem jak banki centralne miałyby za pomocą krypto zdejmować wydrukowane pieniądze z rynku ale faktem jest , że emisja stablecoinów finansuje deficyt USA przez to, ze emitenci stablecoinów za pozyskane środki kupują głównei bezpieczne obligacje skarbowe USA.
I nie jest to żadna tajemnica. To powszechnie wiadomo.
No ale to
Nie wiem jak banki centralne miałyby za pomocą krypto zdejmować wydrukowane pieniądze z rynku ale faktem jest , że emisja stablecoinów finansuje deficyt USA przez to, ze emitenci stablecoinów za pozyskane środki kupują głównei bezpieczne obligacje skarbowe USA.
I nie jest to żadna tajemnica. To powszechnie wiadomo.
No ale to jest kwestia finansowania deficytu. A więc w ten sposób pomagają rządowi a nie FED-owi.
O mechanizmie, o którym Ty piszesz nie słyszałem.
ironp
Pieniądz wydany na krypto nie znika. Tak samo jak nie znika kiedy kupujesz kiełbasę.

Ściągnąć pieniądz można jeżeli spłaca się długi, dlatego że kreacja odbywa się poprzez udzielanie kredytu.

ironp
I też nie znika, ale jakby wszyscy zaczęli spłacać długi i przestali brać kredyty to przestałby być kreowany nowy pieniądz a wartość istniejącego urosła by, jeżeli wartość zobowiązań przekracza ilość pieniądza to mogłaby nawet rosnąć w nieskończoność.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki