Burza w Niemczech. Kontrwywiad szuka przecieku, opozycja chce przesłuchać kanclerza Scholza

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
W niemieckim wojsku wrze po publikacji rozmowy czterech wysokich rangą oficerów
W niemieckim wojsku wrze po publikacji rozmowy czterech wysokich rangą oficerów Bundeswehra/Flickr
Podczas gdy niemieckie władze zapewniają, że prowadzą śledztwo w sprawie wycieku nagrania rozmowy dwóch oficerów Bundeswehry na temat ewentualnej pomocy wojskowej dla Ukrainy, opozycja zaczyna sugerować konieczność wszczęcia postępowania wyjaśniającego w parlamencie.

Niemieckie władze prowadzą dochodzenie w sprawie wycieku nagrania audio, w którym niemieccy oficerowie wojskowi omawiali wsparcie dla Ukrainy, w tym potencjalne użycie pocisków Taurus. Kanclerz Olaf Scholz nazwał to "bardzo poważną sprawą" po tym, jak nagranie zostało opublikowane w Rosji, dodając, że niemiecki rząd pracuje nad wyjaśnieniem tego incydentu "bardzo ostrożnie, bardzo intensywnie i bardzo szybko", podała niemiecka agencja prasowa DPA.

Nagranie w rękach Rosjan

W 38-minutowym nagraniu opublikowanym przez rosyjskie państwowe media, oficerowie Bundeswehry omawiają kwestię tego, w jaki sposób pociski manewrujące dalekiego zasięgu Taurus mogłyby zostać wykorzystane przez Ukrainę. Berlin jest niechętny dostarczeniu Kijowowi potężnych pocisków, co powoduje rozłam w koalicji rządowej. Przeciwnikiem dostaw rakiet Ukraińcom jest kanclerz Scholz.

W nagraniu audio, opublikowanym przez redaktor naczelną RT Margaritę Simonian, urzędnicy Bundeswehry dyskutują o tym, w jaki sposób siły powietrzne mogłyby zapewnić wsparcie techniczne dla dostawy pocisków Taurus w przypadku hipotetycznej pozytywnej decyzji politycznej kanclerza Scholza. Podczas nagranej rozmowy urzędnicy wojskowi podobno omawiali również możliwe cele rakiet, w tym Most Kerczeński łączący Rosję z okupowanym Krymem.

Ministerstwo Obrony w Berlinie oświadczyło dzisiaj, że wierzy, iż nagranie jest autentyczne i że rozmowa została podsłuchana. Niemiecki kontrwywiad wojskowy MAD rozpoczął dochodzenie w celu ustalenia, "czy wewnętrzna komunikacja w siłach powietrznych" mogła zostać przechwycona. Doniesienia medialne sugerują, że rozmowa odbyła się na platformie komunikacyjnej Webex, a uczestnicy mogli nie zaszyfrować odpowiednio swojego udziału.

„Kanclerz musi się wytłumaczyć”

Opozycyjni politycy wezwali dziś do przeprowadzenia śledztwa parlamentarnego w tej sprawie, w tym możliwości zadania pytań kanclerzowi Olafowi Scholzowi. Specjalna komisarz parlamentu ds. wojskowych, Eva Högl z SPD, wezwała tymczasem do poprawy szkoleń w zakresie bezpiecznej komunikacji dla wyższych oficerów wojskowych.

Dyskusja na temat potencjalnego wysłania rakiet Taurus na Ukrainę pojawiła się już w tym tygodniu, gdy Scholz powiedział, że nie byłoby to możliwe w dużej mierze dlatego, że wymagałoby to stacjonowania niemieckich żołnierzy na Ukrainie lub przynajmniej bezpośredniej współpracy przy obsłudze broni. Komentarze te natychmiast spotkały się z krytyką, w tym ze strony szefowej komisji obrony parlamentu Bundestagu, Marie-Agnes Strack-Zimmermann, która określiła twierdzenie kanclerza jako "fałszywe".

"Doniesienia te są niepokojące na dwa różne sposoby", powiedział starszy polityk bawarskiej konserwatywnej CSU Alexander Dobrindt w wywiadzie dla Der Spiegel. "Po pierwsze dlatego, że Rosjanie najwyraźniej podsłuchiwali poufne dyskusje na temat bezpieczeństwa, a także dlatego, że kanclerz mógł wyjaśnić swoją odmowę wysłania pocisków Taurus fałszywym twierdzeniem". "Kanclerz musi wytłumaczyć się w Bundestagu", powiedział chadecki polityk. "Biorąc pod uwagę ten zestaw faktów, nie można wykluczyć dochodzenia parlamentarnego".

Rosja ingeruje w niemieckie sprawy

"Wydarzenia ostatnich dni po raz kolejny pokazują, jak Władimir Putin próbuje, zwłaszcza w Niemczech, wywierać ogromny negatywny wpływ na nasze otwarte społeczeństwo za pomocą dezinformacji, destabilizacji i szpiegostwa" - powiedziała polityk partii Zielonych i specjalistka ds. polityki bezpieczeństwa Agnieszka Brugger.

Tymczasem były specjalny komisarz parlamentarny Bundeswehry, Hans-Peter Bartels, powiedział, że nie spodziewa się poważnych konsekwencji personalnych, na przykład dla najwyższego rangą oficera biorącego udział w dyskusji, generała porucznika Ingo Gerhartza. "Rząd federalny nie wyświadczy teraz Putinowi przysługi w postaci zwolnienia generałów Luftwaffe" - przewiduje Bartels, wypowiadając się dla gazety Tagesspiegel.

źr. Deutsche Welle, Politico

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Burza w Niemczech. Kontrwywiad szuka przecieku, opozycja chce przesłuchać kanclerza Scholza - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu