Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 10:26

Agregaty prądotwórcze – jak ich używać?

Agregaty prądotwórcze pełnią kluczową rolę w zapewnieniu nieprzerwanego dostępu do energii elektrycznej. Od kompaktowych modeli przenośnych po potężne jednostki stacjonarne, różnorodność dostępnych opcji pozwala na szerokie spektrum zastosowań. Jak jednak wybrać odpowiedni agregat i efektywnie z niego korzystać, by zapewnić optymalną wydajność i bezpieczeństwo użytkowania? Dowiedz się, czytając poniższy tekst.
  • 19.03.2024 12:14
Agregaty prądotwórcze – jak ich używać?

Agregaty stacjonarne a przenośne

Prądowe agregaty stacjonarne to duże jednostki o większych mocach, zwykle umieszczane na zewnątrz. Stosuje się je najczęściej w przypadku obiektów budowlanych i przemysłowych o znacznym poborze prądu, w charakterze zasilania rezerwowego, w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej z sieci.

Generatory przenośne stanowią kompaktową alternatywę dla modeli stacjonarnych. Mogą być wyposażone w obudowę lub pozostać otwarte, a dzięki możliwości podłączenia do systemu odprowadzania spalin, nadają się do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Charakteryzują się niewielką mocą, rozmiarami i wagą, co ułatwia ich transport. Do przewiezienia na dłuższe dystanse wystarczy zwykła przyczepa samochodowa lub nawet bagażnik auta. 

Gdzie sprawdzą się agregaty przenośne?

Kompaktowe agregaty przenośne o mocach rzędu kilku, maksymalnie kilkunastu kilowatów (kW), są niezastąpione w wielu zastosowaniach. Służą do zapewnienia awaryjnego zasilania podczas przerw w dostawach prądu sieciowego w takich obiektach jak:

  • mieszkalne domy jednorodzinne,
  • sklepy o małej powierzchni,
  • punkty świadczące drobne usługi,
  • niewielkie przedsiębiorstwa (biura, małe zakłady produkcyjne i warsztaty)
  • małe lokale gastronomiczne.

Agregaty przenośne są także wykorzystywane w sektorze rolniczym, przede wszystkim do zasilania urządzeń w terenie otwartym. Używa się ich również w leśnictwie, na placach budowy, przy pracach drogowych, a także podczas organizacji niewielkich imprez plenerowych. Świetnie sprawdzają się też na działkach rekreacyjnych niewyposażonych w dostęp do prądu.

Jak użytkować agregaty prądotwórcze?

Wybierając agregat prądotwórczy należy przede wszystkim dobrać urządzenie pod kątem zastosowania. Istotną rolę odgrywa w tym przypadku system SZR (ang. ATS), który umożliwia generatorom samodzielne uruchomienie się przy zaniku prądu z sieci i automatyczne wyłączenie, gdy zasilanie powróci. To rozwiązanie jest znacznym ułatwieniem, jeśli agregat współpracuje z siecią, ponieważ pozwala na uniknięcie konieczności ręcznego rozruchu i wyłączenia. Kiedy jednak generator pracuje zawsze w separacji od sieci – SZR nie ma racji bytu. Dlatego niektórzy producenci, tacy jak np. Proton którego ofertę możesz przejrzeć na oficjalnej stronie https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze-100.html, umożliwiają klientom wybór oferując każdy model w opcji bez ATS i z ATS.

Podobnie istotną kwestią jest miejsce użytkowania agregatu – jeśli będzie stosowany wyłącznie na zewnątrz, nie trzeba go wyposażać w system odprowadzania spalin. Odprowadzanie spalin będzie niezbędne, kiedy generator zostanie umieszczony w pomieszczeniu.

Warto podkreślić, że agregaty prądotwórcze są urządzeniami prostymi pod względem technicznym i eksploatacyjnym. Nie wymagają szczególnych zabiegów konserwacyjnych, choć trzeba oczywiście przestrzegać pewnych zasad, żeby służyły jak najdłużej. Do najważniejszych reguł należą:

  • uzupełnianie paliwa w zbiorniku paliwa,
  • regularna kontrola poziomu płynów eksploatacyjnych (płynu chłodniczego, oleju silnikowego),]
  • regularna wymiana płynów eksploatacyjnych.

W przypadku agregatów, które przeznaczone są wyłącznie do pracy w charakterze rezerwy, należy co pewien czas uruchomić generator, żeby przetestować jego działanie. Agregat nieużywany przez dłuższy okres, może się nie uruchomić w przypadku zaniku zasilania w sieci, dlatego konieczne jest okresowe przeprowadzanie kontroli sprawności urządzenia, które polega na jego uruchomieniu, sprawdzeniu poprawności pracy i wyłączeniu. Oczywiście w eksploatacji pomoże nam również dobrze wybrany agregat prądotwórczy, który nie zawiedzie naszych oczekiwań, więcej możesz się dowiedzieć na ten temat w tym artykule: https://optimumbhp.pl/blog/jaki-agregat-pradotworczy-wybrac 

Materiał partnera