Agregaty malarskie z natryskiem hydrodynamicznym - zalety, zastosowanie

Artykuł sponsorowany
Ze wszystkich metod nakładania powłok malarskich to właśnie agregaty hydrodynamiczne cieszą się szczególną popularnością wśród fachowców. Poznaj zasadę ich działania, największe zalety oraz zakres potencjalnych zastosowań. A tych - jak łatwo się domyślić - jest całe mnóstwo!

Rodzaje natrysku w agregatach malarskich

Różnorodność metod natrysku oferowanych przez dostępne na rynku agregaty malarskie pozwala zaspokoić szerokie potrzeby profesjonalistów z branży, zależnie od rodzaju powierzchni, na której pracują. Wyróżnia się trzy podstawowe metody nakładania powłok, różniące się między sobą charakterystyką i możliwościami stosowania.

Pierwszą spośród metod natrysku w agregatach malarskich jest technika pneumatyczna, w której farba rozpylana jest z wykorzystaniem powietrza przy ciśnieniu w granicach 3-6 bar. O ile świetnie sprawdza się ona w nakładaniu lekkich powłok (np. lakierów), tak cechuje się również pewnymi wadami. Podczas wydostawania się farby z pistoletu dochodzi bowiem do powstania mgiełki, która może skutkować zaciekami i większymi stratami materiału.

Drugi rodzaj, czyli natrysk niskociśnieniowy HVLP, polega na wypuszczaniu farby pod wpływem powietrza o niskim ciśnieniu do 0,9 bar. Wykorzystywany jest przede wszystkim do malowania niewielkich elementów, gdzie wymaga się delikatnego strumienia. Wady? Przede wszystkim brak możliwości pracy z farbami o dużej lepkości.

Interesująca nas metoda natrysku hydrodynamicznego działa inaczej. Farba w tego typu agregatach wypychana jest przez dyszę pod bardzo wysokim ciśnieniem, jednak bez użycia powietrza. Rezultat? Gładkie, jednolite krycie przy minimalnym rozprysku farby.

Zalety natrysku hydrodynamicznego

Agregaty wyposażone w technologię natrysku hydrodynamicznego zapewniają przede wszystkim wyjątkowo precyzyjną aplikację farby. Wysokie ciśnienie i brak mieszania się powłoki z powietrzem zapewnia jednolity strumień, który gwarantuje – przy odpowiedniej wprawie – najwyższej jakości krycie, pozbawione zacieków. Co istotne, urządzenia te mogą służyć do nakładania szerokiego przekroju farb, od lakierów i bejc, aż po gęste środki.

Drugą istotną zaletę agregatów hydrodynamicznych stanowi efektywność wynikająca ze znacznego ograniczenia rozprysków farby. To z kolei przekłada się na szybko widoczne zmniejszenie zużycia materiału, a co za tym idzie – większe oszczędności.

Szybkość aplikacji w przypadku natrysku hydrodynamicznego również pozostawia konkurencyjne rozwiązania w tyle. Dzięki temu nie tylko ograniczamy czas potrzebny na wykonanie zlecenia, ale także zmniejszamy zmęczenie operatora urządzenia.

Agregaty malarskie hydrodynamiczne – zastosowanie

Biorąc pod uwagę wymienione zalety, agregaty malarskie hydrodynamiczne znajdują swoje zastosowanie w niemal wszystkich obszarach – od realizacji dużych projektów przemysłowych, przez branżę budowlaną, aż po wymagające precyzji prace wykończeniowe. Przez fachowców są one wykorzystywane m.in. do:

  • malowania konstrukcji metalowych,
  • malowania ścian wewnętrznych i zewnętrznych budynków,
  • odnawiania (odświeżania) starszych budynków,
  • prac specjalistycznych wymagających najwyższej precyzji lub trwałości powłoki,
  • malowania i lakierowania pojazdów.

Sprawdź ofertę agregatów malarskich – https://wabrotech.pl/agregaty-malarskie

Jak przygotować się do malowania hydrodynamicznego?

Pamiętaj, że efektywna praca z agregatem hydrodynamicznym wymaga wprawy i odpowiedniego przygotowania. Po pierwsze, dokładnie przygotuj powierzchnię przed malowaniem. Oczyść ją i wyszlifuj oraz zabezpiecz wszystkie obszary, które mają nie być malowane.

Po drugie, wybierz odpowiednio farbę i dyszę malarską. Pod kątem wyboru materiału kieruj się zaleceniami producenta agregatu – nakładanie powłok, które nie są rekomendowane, może skutkować utratą gwarancji. Dyszę dobierz z kolei zgodnie z instrukcją dołączoną do farby. 

Przed samym malowaniem ubierz odzież ochronną. Stosuj maski przeciwpyłowe i gogle, by ochronić skórę i drogi oddechowe przed szkodliwymi oparami farby. Podczas nakładania powłoki staraj się wykonywać płynne i równomierne ruchy pistoletem – pozwoli to zminimalizować ryzyko powstawania nierówności.

Na koniec pamiętaj o konserwacji urządzenia po skończonej pracy. Dysze oraz pistolety do agregatów także należy czyścić po każdym użyciu. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na wydłużenie żywotności, ale też przełoży się na zachowanie tej samej, wysokiej wydajności.

Zobacz także

Pierścionki zaręczynowe z diamentami: czy nadal są najpopularniejsze?
Jason Momoa na luksusowym jachcie w Polsce! Co planuje gwiazdor?
Książę Harry i Meghan Markle otrzymali list z prokuratury. Para przerywa milczenie
Amerykańskie gwiazdy młodego pokolenia wspierają walkę z rakiem piersi... na Instagramie