Agencja ochrony musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Od stycznia firmy ochroniarskie muszą mieć polisy OC. Wcześniej ubezpieczały się dobrowolnie. Dotychczasowe umowy mogą rozwiązać albo przekształcić w umowy nadwyżkowe, choć przy tej ostatniej opcji pojawiają się problemy.

Publikacja: 17.01.2014 06:00

Agencja ochrony musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Foto: www.sxc.hu

Przepisy ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (DzU poz. 829) weszły w życie 1 stycznia 2014 r.  Jej art. 9 w ustawie o ochronie osób i mienia (DzU 1997 nr 114 poz. 740 ze zm.) po art. 21 dodaje art. 21a w brzmieniu:

„Art. 21a. 1. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia jest obowiązany do spełnienia obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z ochroną osób i mienia.

2. Minister właściwy do spraw instytucji finansowych, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii Polskiej Izby Ubezpieczeń, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w ust. 1, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną, biorąc w szczególności pod uwagę specyfikę wykonywanej działalności oraz zakres realizowanych zadań".

W art. 22  z kolei został dodany ust. 3. W myśl tego przepisu organ koncesyjny cofa koncesję albo zmienia jej zakres, w przypadku gdy przedsiębiorca nie zawarł umowy ubezpieczenia, o której mowa w art. 21a ust. 1.

Z nowym rokiem weszło też w życie rozporządzenie ministra finansów z 9 grudnia 2013 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia (DzU poz. 1550), określające zakres i sumy gwarancyjne w obowiązkowym OC.

Co się zmieniło

Ubezpieczenie OC przedsiębiorcy przydaje się wtedy, gdy poszkodowany klient występuje z roszczeniem. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje odpowiedzialność cywilną ubezpieczonego przedsiębiorstwa z tytułu prowadzonej działalności.

Od 1 stycznia tego roku obowiązkiem ubezpieczenia została objęta odpowiedzialność cywilna przedsiębiorcy (a więc zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych) wykonującego działalność gospodarczą w zakresie ochrony osób i mienia. Jest to działalność koncesjonowana, szacuje się, że obecnie w Polsce wykonuje ją około 5,2 tys. podmiotów.

Do tej pory firmy ochroniarskie były przeważnie zainteresowane dobrowolnym ubezpieczeniem OC, gdyż brak tej polisy mógł prowadzić do sporych strat. Często to zainteresowanie było wymuszone przez ich kontrahentów, którzy wymagali posiadania polis ubezpieczenia OC z konkretnymi sumami gwarancyjnymi. Również często w przetargach na ochronę mienia jednym z warunków przystąpienia do przetargu było posiadanie polisy OC.

W przypadku firm ochroniarskich szkody zgłaszane są dość często i wiążą się najczęściej ze szkodami w mieniu.

Przykład

Wandale niszczą witrynę sklepu znajdującego się pod ochroną agencji, do chronionego biura następuje włamanie, a firma ochroniarska nie dopilnowała strzeżonego mienia.

Tak więc z dniem 1 stycznia obowiązkiem ubezpieczenia objęte zostały podmioty, które do tej pory ubezpieczały się wyłącznie na zasadach ubezpieczeń dobrowolnych. Co ważne, zgodnie z art. 10 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (DzU 2003 nr 124, poz. 1152) umowa ubezpieczenia obowiązkowego nie może obejmować ubezpieczeniem okresu poprzedzającego zawarcie tej umowy, czyli tego, kiedy firmy miały polisy dobrowolne.

Jak wskazują eksperci, składka za obowiązkowe ubezpieczenie OC będzie uwzględniać zapewne frekwencyjną szkodowość klientów, w szczególności dane o szkodach, które na bazie ubezpieczeń dobrowolnych pozostawały na udziale własnym ubezpieczonych. Musi ona także uwzględniać ryzyka standardowo wyłączone z ochrony na bazie ogólnych warunków ubezpieczeń dobrowolnych.

Można rozwiązać ?albo przekształcać

Co w tej sytuacji mogą zrobić agencje ochrony, które do tej pory ubezpieczały się na zasadach dobrowolnych?

– Przepisy związane z obowiązkiem ubezpieczenia OC dla agencji ochrony nie regulują relacji ubezpieczenia obowiązkowego do umów obecnie posiadanych przez tych przedsiębiorców – wyjaśnia Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. – Oznacza to, że strony umowy ubezpieczenia mają w granicach prawa swobodę w zakresie tego, co zrobić z umową dotychczasową. Mogą ją rozwiązać za porozumieniem albo przekształcić w umowę nadwyżkową.

W praktyce nie jest to jednak takie proste.

– Konstrukcja ubezpieczeń obowiązkowych odbiega od tej, która funkcjonuje przy ubezpieczeniach dobrowolnych, co powoduje, że tylko w pewnym zakresie można będzie tak właśnie zrobić – mówi Aleksandra Ożdżińska, ekspert Ergo Hestii w zakresie ubezpieczeń OC.

Obowiązkowa czasem nie wystarczy

Ubezpieczenie dobrowolne pod kilkoma względami różni się od obowiązkowego.

Jak wskazuje Aleksandra Ożdzińska, nie zawsze ubezpieczenie dobrowolne powinno być nadwyżkowe. Agencje ochrony osób i mienia powinny być zainteresowane w utrzymaniu także swoich polis ubezpieczeń dobrowolnych.

Problemem jest także pokrycie szkód występujących w odpowiednim czasie, czyli treggery. Trigger jest to techniczny termin używany przy ubezpieczeniu OC do określenia, jakie zdarzenie, w jakim czasie powstałe, powoduje uruchomienie ochrony ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie obowiązkowe opiera się na triggerze acts commited (działanie lub zaniechanie ma mieć miejsce w okresie ubezpieczenia). Tymczasem umowy dobrowolne w większości opierają się na triggerze loss occurrence (to szkoda ma wystąpić w okresie ubezpieczenia). Tym samym ta sama szkoda może korzystać z ochrony ubezpieczeniowej dwóch polis, każdej zawartej z innym okresem ubezpieczenia, nie sposób więc powiązać bezpośrednio tych dwóch umów ubezpieczenia.

Przykład

Przedsiębiorca ma polisę obowiązkową i dobrowolną, obie zawarte na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r. W listopadzie dochodzi do działań, których konsekwencją jest szkoda. Ujawni się ona dopiero w 2015 r. W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego opierającego się na  triggerze acts commited towarzystwo poniesie odpowiedzialność za szkodę, a w przypadku polisy dobrowolnej opartej  na triggerze loss occurrence zakład ubezpieczeń nie poniesie odpowiedzialności.

Jaki zakres

Oprócz tego ubezpieczenie obowiązkowe obejmuje wyłącznie szkody z działalności ochrony osób i mienia, pozostałe szkody wynikające z towarzyszącej jej działalności, takiej jak ochrona przeciwpożarowa czy usługi czystościowe pozostają poza zakresem ubezpieczenia obowiązkowego. Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorstwo pełni nie tylko usługi ochroniarskie, ale przy okazji także porządkowe, a szkoda zostanie wyrządzona przy wykonywaniu tych ostatnich, to odszkodowanie będzie musiało wypłacić z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie obowiązkowe nie obejmuje też szkód w zakresie potocznie określanym jako OC pracodawcy czy też szkód wyrządzonych podwykonawcom, które można objąć ochroną w ubezpieczeniu dobrowolnym. Ten aspekt ma znaczenie na przykład w sytuacji, gdy w trakcie pracy ochroniarz zostanie napadnięty, skutkiem czego dozna poważnych obrażeń ciała, a sprawca nie zostanie zatrzymany.

Przepisy ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (DzU poz. 829) weszły w życie 1 stycznia 2014 r.  Jej art. 9 w ustawie o ochronie osób i mienia (DzU 1997 nr 114 poz. 740 ze zm.) po art. 21 dodaje art. 21a w brzmieniu:

„Art. 21a. 1. Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia jest obowiązany do spełnienia obowiązku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z ochroną osób i mienia.

Pozostało 92% artykułu
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP