Agencja ochrony tylko z koncesją

Ochrona osób i mienia jest działalnością reglamentowaną. Wykonywać mogą ją zatem tylko te osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje i uzyskają koncesję

Aktualizacja: 30.10.2008 06:18 Publikacja: 30.10.2008 05:17

Agencja ochrony tylko z koncesją

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Podjęcie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji. Dokument ten nie jest potrzebny jedynie przy prowadzeniu działalności w zakresie ochrony mienia realizowanej w formie zabezpieczenia technicznego obiektów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie.

[srodtytul]Co pod ochroną[/srodtytul]

Zasady prowadzenia działalności w zakresie ochrony osób i mienia określa [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=178706]ustawa z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (t.j. DzU z 2005 r. nr 145, poz. 1221 ze zm.)[/link]. Zgodnie z nią ochroną osób są działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa życia, zdrowia i nietykalności osobistej. Natomiast ochrona mienia to działania zapobiegające przestępstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu, a także przeciwdziałające powstawaniu szkody wynikającej z tych zdarzeń oraz niedopuszczające do wstępu osób nieuprawnionych na teren chroniony. Działalność gospodarcza w zakresie ochrony osób i mienia ma charakter uzupełniający w stosunku do ochrony publicznej sprawowanej przez wyspecjalizowany aparat państwowy (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 września 2001 r., II SA 1814/00).

[srodtytul]Tylko z licencją[/srodtytul]

O wydanie koncesji może się ubiegać:

- [b]przedsiębiorca – osoba fizyczna,[/b] jeżeli posiada licencję pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia (ochrona fizyczna) lub licencję pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia (zabezpieczenie techniczne).

- [b]przedsiębiorca inny niż osoba fizyczna,[/b] jeżeli licencję drugiego stopnia posiada co najmniej jedna osoba będąca wspólnikiem spółki prawa handlowego, członkiem zarządu, prokurentem lub pełnomocnikiem ustanowionym przez przedsiębiorcę do kierowania działalnością określoną w koncesji.

Licencję wydaje komendant wojewódzki policji właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

[srodtytul]Potrzebne są dokumenty[/srodtytul]

Aby otrzymać koncesję, należy w Departamencie Zezwoleń i Koncesji MSWiA złożyć wniosek (wzór wniosku znajduje się na stronie [link=http://www.mswia.gov.pl]www.mswia.gov.pl[/link]), urzędowo poświadczoną kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie licencji drugiego stopnia oraz aktualne zaświadczenie o niekaralności (oryginał lub urzędowo poświadczoną kopię) wydane przez Krajowy Rejestr Karny Ministerstwa Sprawiedliwości następujących osób: przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, wspólników spółki cywilnej, jawnej lub komandytowej, członków zarządu, prokurentów i pełnomocników. Przedsiębiorca powinien złożyć również dokument stwierdzający tytuł prawny do lokalu będącego siedzibą przedsiębiorcy i miejscem wykonywania działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia, zaświadczenie o numerze identyfikacyjnym REGON wydane przez właściwy urząd statystyczny albo urzędowo poświadczoną kopię oraz zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego stwierdzające, że przedsiębiorca nie zalega z wpłatami należności budżetowych.

[wyimek][b]616 zł[/b] - wynosi opłata skarbowa za wydanie koncesji[/wyimek]

Jeśli o koncesję ubiega się ktoś inny niż osoba fizyczna, dodatkowo składa m.in.:

- umowę (statut) spółki, akt założycielski lub inny przewidziany przepisami prawa dokument dotyczący utworzenia, działalności i organizacji przedsiębiorcy albo urzędowo poświadczone kopie,

- odpis z właściwego rejestru, jeżeli przedsiębiorca podlega wpisowi,

- wykaz członków zarządu, prokurentów i pełnomocników,

- listę udziałowców lub akcjonariuszy posiadających co najmniej 50 proc. udziałów lub akcji.

Wniosek wypełniamy pismem drukowanym i składamy w jednym egzemplarzu. Postępowanie w sprawie wydania koncesji trwa ok. dwóch miesięcy, jeżeli wraz z wnioskiem wpłynęły wszystkie wymagane dokumenty.

[ramka][b]GPP>uwaga [/b]

Kto prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia bez wymaganej koncesji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.[/ramka]

Podjęcie działalności gospodarczej w zakresie ochrony osób i mienia wymaga uzyskania koncesji. Dokument ten nie jest potrzebny jedynie przy prowadzeniu działalności w zakresie ochrony mienia realizowanej w formie zabezpieczenia technicznego obiektów i urządzeń podlegających obowiązkowej ochronie.

[srodtytul]Co pod ochroną[/srodtytul]

Pozostało 92% artykułu
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP