Link do opisu wydarzenia: Dom - Ogród Wszystkich Istot

Dom - Ogród Wszystkich Istot

Data: 5 września 2023 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: GAK Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: GAK Stacja Orunia

Szczegóły wydarzenia

plakat promujący wydarzenieJak sprawić by bryła naszego domu nie była martwa, lecz stała się przestrzenią zieloną, przyjazną nie tylko dla ludzi? Zapraszamy do uczestnictwa w naszym projekcie damy Wam do dyspozycji narzędzia, materiały, wsparcie i wiedzę specjalistów, tak byście mogli zmieniać świat wokół siebie.

Dom Ogród Wszystkich Istot to działanie artystyczne z udziałem mieszkańców Gdańska, zorganizowane zgodnie z ideą dizajnu partycypacyjnego. Będziecie projektować adaptację zewnętrznych elementów waszych domów w ten sposób, by mogła ona stać się przestrzenią przyjazną dla jak największej ilości roślin, ptaków i owadów. Zastanowicie się, jak wykorzystać do tego balkony, tarasy, parapety, ściany czy dachy. Każdy budynek posiada potencjał, który może być w tym celu wykorzystany. Musicie go tylko odkryć. W tym celu wspólnie przeanalizujemy strukturę budynku i znajdziemy rozwiązanie dla każdego z uczestników projektu.

Przygotowane projekty będziecie wcielać w życie. Zgromadzicie informacje, w jaki sposób, mając do dyspozycji skromne środki, możecie uzyskać jak najlepsze efekty. Pomogą wam w tym warsztaty ceramiczne i stolarskie. Będziemy również wymieniać się sadzonkami własnej hodowli.

Stwórzmy razem silny zespół, którego członkowie i członkinie od maja do września 2023 r. będą działać w swoich indywidualnych przestrzeniach, lecz podzielą się z innymi swoimi doświadczeniami! Pomoże w tym strona internetowa, na której będziemy na bieżąco zamieszczać dokumentację wszystkich osiągnięć. Poprzez udział w tym projekcie we własnym zakresie będziecie działać na rzecz bioróżnorodności w Gdańsku!

Terminarz spotkań:

5.09.2023 Podczas spotkania Kamila Chomicz opowie nam o sposobach wzmacniania i ochrony bioróżnorodności dzikich pszczół zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich. Kamila od kilku lat obserwuje, fotografuje oraz nagrywa dzikie pszczoły. Do tej pory zaobserwowała około 100 gatunków dzikich pszczół w Polsce. Każde spotkanie z pszczołami jest dla niej ekscytujące i zaskakujące zachwycają ją ich odmienne sposoby życia, zbierania pyłku oraz budowania gniazd. Poza tym, że owady zapylające pełnią kluczową rolę w funkcjonowaniu ziemskich ekosystemów, bioróżnorodność dzikich pszczół jest dla niej wartością samą w sobie.

12.09.2023 Warsztaty stolarskie z Justyną Manuszewską. Zapisy i informacje: zapisystacja@gak.gda.pl Prowadzenie projektu: Agnieszka Wołodźko artystka, kuratorka i badaczka kultury. Zajmuje się sztuką w przestrzeni publicznej, sztuką zaangażowaną, fotografią, instalacją, ceramiką, pracami dźwiękowymi i akcjami, publikuje teksty o sztuce i kulturze współczesnej. Specjalizuje się w realizacji projektów partycypacyjnych, w ramach których angażuje osoby bez specjalistycznego przygotowania do wspólnych działań twórczych. Studiowała na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego oraz Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obroniła doktorat na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.