Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Jest projekt "Mieszkania na start". Znamy szczegóły rządowego programu

61
Podziel się:

Wsparcie dla rodzin z dziećmi, limit wieku dla singla oraz stała stopa oprocentowania - to założenia projektu ustawy rządowego programu "Mieszkanie na start". Nowy program na kredyt mieszkaniowy ma zastąpić dotychczas funkcjonujący Bezpieczny kredyt 2 proc. i rodzinny kredyt mieszkaniowy.

Jest projekt "Mieszkania na start". Znamy szczegóły rządowego programu
"Mieszkanie na start". Poznaliśmy założenia programu rządowego (money.pl, Rafał Parczewski)

Na początku 2024 r. koalicja rządząca zadecydowała o wygaszeniu programu poprzedniej władzy, czyli "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Powodem tej decyzji było wyczerpanie się puli pieniędzy przeznaczonej na dofinansowanie kredytów hipotecznych.

Prace nad nową propozycją ruszyły od stycznia. Teraz poznaliśmy szczegóły programu, którego autorem jest minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Rząd planuje przyjąć projekt w drugim kwartale roku. Teraz opublikowano go w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Projekt ustawy ma być odpowiedzią m.in. na: "ograniczenie dostępności do kredytów hipotecznych na zakup mieszkania dla osób o umiarkowanych dochodach, spowodowane utrzymywaniem się wysokiego poziomu stóp procentowych".

"Mieszkanie na start". Założenia programu

Kredytobiorcy kwalifikujący się do uzyskania pomocy finansowej mają otrzymać wsparcie w formie dopłat do rat. Wyższa pomoc zostanie skierowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi.

Wysokość dopłaty do rat będzie uzależniona od liczby dzieci znajdujących się w gospodarstwie domowym - od 1,5 proc. dla gospodarstw domowych, w których skład nie wchodzi żadne dziecko do 0 proc. dla gospodarstw domowych z co najmniej trójką dzieci

Zachowana również zostanie możliwość udzielenia przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty części kredytu.

Program "Mieszkanie na start" ma zostać poszerzony o kredyt konsumencki zaciągnięty na sfinansowanie partycypacji lokatora w kosztach budowy lokalu mieszkalnego. Chodzi o społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM), towarzystwo budownictwa społecznego (TBS) albo na wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej.

Dodatkowo możliwość zaciągnięcia kredytu z dopłatami do rat uzyskają rodziny posiadające co najmniej troje dzieci, także w przypadku, gdy nabywana nieruchomość nie jest pierwszym mieszkaniem czy domem kredytobiorcy.

"Mieszkanie na start". Propozycje programu:

  • Kredyt hipoteczny na pierwsze własne mieszkanie (w przypadku rodzin z co najmniej 3 dzieci również na zakup lub budowę mieszkania bez konieczności spełnienia tego warunku) będzie udzielany w złotym, na okres co najmniej 15 lat. Stopa oprocentowania na poziomie stałym na okres 60 miesięcy;
  • w przypadku kredytu udzielonego w ramach programu jako kredyt konsumencki na sfinansowanie partycypacji lub wkładu mieszkaniowego okres spłaty kredytu nie będzie mógł być krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 15 lat;
  • możliwość uzyskania gwarancji spłaty części kredytu udzielonej przez BGK (do łącznej kwoty wkładu własnego kredytobiorcy i objętej gwarancją części kredytu hipotecznego nie wyższej niż 200 tys. zł), również w stosunku do kredytu mieszkaniowego będącego kredytem konsumenckim zaciągniętym w celu sfinansowania wkładu mieszkaniowego lub partycypacji w kosztach budowy lokalu w społecznych zasobach mieszkaniowych;
  • wysokość dopłaty do rat będzie uzależniona od liczby dzieci znajdujących się w gospodarstwie domowym - od 1,5 proc. dla gospodarstw domowych, w których skład nie wchodzi żadne dziecko do 0 proc. dla gospodarstw domowych z co najmniej trójką dzieci;
  • stopa 0 proc. na partycypację lub wkład mieszkaniowy;
  • wprowadzony zostanie limit wieku dla singla wynoszący 35 lat;

Podkreśla się, że wprowadzone zostaną dodatkowe rozwiązania i kryteria uprawniające do uzyskania wsparcia. Zostanie określona wysokość dochodów gospodarstwa domowego kredytobiorcy uprawniająca do zaciągnięcia mieszkaniowego kredytu hipotecznego z dopłatami do rat oraz maksymalna kwota części kapitału zaciągniętego kredytu, od której będą naliczane dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego.

100 tys. kredytów

Projekt wprowadzi również zmiany w ustawie o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Zakłada się zwiększenie w latach 2024-2032 roczne kwoty maksymalnego limitu wydatków budżetu państwa przekazywanych do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z przeznaczeniem na dopłaty do rat bezpiecznych kredytów.

"Proponuje się podwyższenie kwot maksymalnych limitów wydatków budżetu państwa w stopniu dającym możliwość przyjęcia w ustawach budżetowych takich kwot zasilenia Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, który dawał będzie możliwość udzielenia w latach 2024-2025 łącznie ok. 100 tys. kredytów" - czytamy. Ta liczba obowiązuje przy założeniu, że przeciętna kwota udzielonego kredytu w każdym z lat realizacji programu wynosi 410 tys. zł.

Ponadto projekt zakłada utworzenie centralnej bazy danych, w której gromadzone będą bieżące informacje o liczbie transakcji i cenach transakcyjnych na rynku mieszkaniowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(61)
Marcel
2 tyg. temu
Polecam Home Group Black dla osób szukających mieszkań w świetnych lokalizacjach na Śląsku. Ich projekty są idealnie zintegrowane z otoczeniem, oferując zarówno spokój, jak i łatwy dostęp do miejskiej infrastruktury
Zawiedziony
3 tyg. temu
Głosowałem na Trzecią Drogę, ale jeśli wprowadzą kredyt 0% to będzie skandal! Po kredycie 2% ceny mieszkań skoczyły +40%, teraz już w dużych miastach małe mieszkania chodzą po milion złotych. To po kredycie 0% ile, 1,5 miliona złotych? Kogo na to będzie stać?? Politycy się cieszą bo mają po kilka nieruchomości, deweloperzy będą jeszcze bogatsi za nasze podatki.
Lijo
3 tyg. temu
Od kilku dni w mediach trwa ocieplanie wizerunku dewów i narracja typu "wczoraj było taniej, ale dzisiaj jest taniej niż będzie jutro". Przy stopach blisko 6% Kredyt 0% "jest koniecznością", bo bardzo mało osób posiada zdolność...
Sly
3 tyg. temu
A co z osobami które samotnie wychowują dwójkę dzieci ? W gospodarstwach 2+3 można kupić nawet kolejne mieszkanie a osoby samotne po rozstaniach i podziale majątku? Zostałam sama z dwójką dzieci czyli mam 2 dzieci na mnie sama do wychowania i zostaje wynajem albo wysokie raty bez doplat. Chociaż podciągnęli by nas do wielodzietnych skoro 2 dzieci na jedną dorosła osobę w gospodarstwie ;)
Iza
3 tyg. temu
przy zwyżkach cen mieszkań i wysokich stopach kredyt 0 % dla ludzi co mają mieszkanie to kuriozum. Żeby drugie pod inwestycje kupili albo w przyszłości dla dziecka.? A ci których teraz nie stać niech na to płacą w podatkach. Jeśli program dopłat to wyłącznie do ludzi co nie maja mieszkań co najmniej 2 dzieci a oprocentowanie obniżone max 1-2%. Ten program sprawi że ci co teraz nie kupią to już 10 kolejnych lat nie kupią bo ceny pogalopują , inflacja w górę i stopy NBP w górę.
...
Następna strona