Historia

Nowy Kodeks Etyki Farmaceuty. Jak zmieniły się przepisy?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 12:11
Nowy Kodeks Etyki Farmaceuty, który wchodzi w życie 13 marca, wprowadza zmiany uwzględniające dynamiczny rozwój kompetencji farmaceutów, zmiany w prawie poszerzające zakres prowadzonych przez nich usług i możliwość ich wykonywania poza apteką oraz reguluje bardziej precyzyjnie kwestie reklamy i relację farmaceuta - klient (pacjent).
13 marca wchodzi w życie Kodeks Etyki Farmaceuty RP
13 marca wchodzi w życie Kodeks Etyki Farmaceuty RPFoto: shutterstock.com/PH888
  • Kodeks Etyki Farmaceuty zawiera zbiór zasad, reguł i norm, określających, co jest dobre, pożądane, moralne i słuszne w zawodzie farmaceuty.
  • Uaktualniona wersja obowiązuje od środy, 13 marca, a prace trwały ponad rok. Zmiany opracowywane były w ramach zespołu, a następnie projekt udostępniono na zasadzie konsultacji publicznych członkom samorządu. 

Jakie przepisy obowiązują farmaceutów?

Należy pamiętać, że podstawowym, niezmiennie obowiązującym aktem prawnym jest Ustawa o zawodzie farmaceuty. To normy wprost narzucone przez ustawodawcę. - Jednocześnie farmaceuci, jako zawód zaufania publicznego, mają możliwość tworzenia własnego kodeksu etyki, który rozszerza odpowiedzialność za pacjenta i dodatkowo reguluje choćby kwestie wchodzenia w interakcje z pacjentami - analizuje gość audycji. 


Posłuchaj
10:28 Jedynka 2024_03_13-09-39-10.mp3 Nowy Kodeks Etyki Farmaceuty. Jak zmieniły się przepisy? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Farmaceuta - zawód zaufania publicznego

Zarówno ustawa, jak i kodeks narzucają konieczność, by relacja z pacjentem była merytoryczna i oparta na faktach. - Chodzi o takie podejmowanie decyzji terapeutycznych, które będą niezależne od jakiegokolwiek typu nacisku - tłumaczy rozmówca Sławy Bieńczyckiej.

Od dłuższego czasu obowiązuje przepis, w myśl którego aptekarz ma obowiązek zaproponować tańszy zamiennik (o tym samym składzie) leku przepisanego przez lekarza. - Ale tylko i wyłącznie w momencie, kiedy ten zamiennik nie będzie generował trudności terapeutycznych - precyzuje Marcin Piątek. 

Czytaj też: aptekarz to łącznik między lekarzem a pacjentem

Co zawiera Kodeks Etyki Farmaceuty?

Kodeks Etyki Farmaceuty również w kontekście suplementów diety nakłada obowiązek "kierowania się aktualną wiedzą, kryterium skuteczności oraz bezpieczeństwa" produktów. - Stąd wywiad, który farmaceuta przeprowadza z pacjentem. Z drugiej strony farmaceuta jest zawodem zaufania publicznego, w związku z czym musimy założyć, że prowadzony wywiad i rekomendacja stosowane są w możliwie najlepszej wierze - zaznacza gość Jedynki.

W przypadku wątpliwości mamy możliwość weryfikacji poprzez zgłoszenie do organów nadzorujących pracę farmaceuty. - Nowy kodeks doprecyzowuje zapisy Ustawy o prawach pacjenta, chociażby nakładając na farmaceutę obowiązek zachowania w tajemnicy wiadomości dotyczących stanu zdrowia pacjenta i wszystkiego, czego dowiedział się w związku z wykonywaniem czynności - zwraca uwagę Marcin Piątek. 

Z obowiązku dochowania tajemnicy nie zwalnia również śmierć pacjenta. Nałożono i rozszerzono ponadto zakres czynności, których farmaceuta wykonywać nie może. Chodzi tu m.in. o udział w reklamach.

Fb/Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie

---

Co ważne, nowy Kodeks Etyki szczególnie reguluje zagadnienia, których my pacjenci nie widzimy - a więc choćby relacje pomiędzy farmaceutami. Kodeks został znacznie rozszerzony i nie dotyczy już jedynie osób pracujących w aptece, ale wszystkich farmaceutów obecnych w systemie ochrony zdrowia. 

***

Audycja:  Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: mgr Marcin Piątek (prezes Pomorsko-Kujawskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej)

Data emisji: 13.03.2024

Godzina emisji: 9.39

mg/mpkor