Reklama
WIG84 443,72+1,09%
WIG202 479,10+1,31%
EUR / PLN4,32+0,05%
USD / PLN4,04+0,33%
CHF / PLN4,42+0,15%
GBP / PLN5,04+0,19%
EUR / USD1,07-0,28%
DAX18 161,01+1,36%
FT-SE8 139,80+0,75%
CAC 408 088,24+0,89%
DJI38 239,66+0,40%
S&P 5005 099,96+1,02%
ROPA BRENT89,33+0,08%
ROPA WTI83,66-0,13%
ZŁOTO2 337,95+0,25%
SREBRO27,22-0,80%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKO BP. Największy bank w Polsce. Co warto wiedzieć o PKO BP?

Wiktoria Gut | 12:39 19 marzec 2021
PKO BP. Największy bank w Polsce. Co warto wiedzieć o PKO BP? PKO leasing, ipko, PKO junior, pko logowanie
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PKO Bank Polski S.A. jest jedną z największych i najdłużej istniejących spółek na rynku finansowym w Polsce. Działalność instytucji obejmuje sektor finansowy i bankowy, od lat cieszy się popularnością wśród starszych jak i młodszych klientów. Być może powodem jest zróżnicowana oferta, w której każda grupa wiekowa może znaleźć odpowiedni dla siebie produkt. Jakie wydarzenie miały miejsce w przeszłości i co ukształtowało instytucje tak, że prawdopodobnie nie ma w Polsce osoby która nie rozpoznaje słynnego logotypu skarbonki.


 

Sprzedaj kryptowaluty szybko 
Sprzedaj kryptowaluty


 

Z artykułu dowiesz się:

  • Najważniejszych informacji o Banku PKO BP S.A.,
  • O najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach w historii banku,
  • O debiucie giełdowym spółki,
  • Na czym polega działalność instytucji,
  • Czym jest e-urząd, PKO Inwestomat, PKO Biuro Maklerskie czy Automarket PKO BP,
  • O ofercie dla klientów indywidualnych i firm,
  • Jak uzyskać pomoc 
  • Jaka jest publiczna opinia o banku

Podstawowe informacje o PKO BP

PKO BP S.A., pełna nazwa spółki brzmi Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna. Jest to jeden z największych banków w Polsce, powstał w 1919 roku pod nazwą Pocztowa Kasa Oszczędności. Bank został założony przez Skarb Państwa, obecnie działa na terenie Polski oraz za granicą. Głównym celem instytucji było początkowo wprowadzenie polskiego złotego zamiast marki polskiej. 

Aktualnie bank jest instytucją,

Reklama

która swoją ofertę kieruje zarówno do klientów indywidualnych jak i małych i średnich przedsiębiorstw. PKO BP jest to bankiem kontrolowanym przez Skarb Państwa ze względu na posiadane akcje (29,43% udziału w kapitale zakładowym). Prezesem zarządu spółki jest Zbigniew Jagiełło, który jednocześnie sprawuje rolę członka rady Związku Banków Polskich. Bank zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2004 roku, obecnie jest jedną z 20 spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. 11 maja 2021 roku prezes zarządu Zbigniew Jagiełło poinformował o rezygnacji z pełnionego stanowiska, ma to nastapić 7 czerwca. Wkrótce poznamy szczegóły, dotyczące dalszych losów instytucji.

Siedziba PKO BP

Główna siedziba banku mieści się w Warszawie przy ulicy Puławskiej 15. Na terenie całego kraju znajdują się aż 1004 oddziały co przekłada się na fakt, że PKO BP jest bankiem posiadającym największą sieć placówek w Polsce. Pośród 1004 oddziałów aż 972 to oddziały detaliczne, 492 - agencje, a 32 to oddziały korporacyjne. W obecnej sytuacji pandemicznej klienci nie muszą dokonywać realizacji swoich zleceń osobiście, wszelkie działania zostały umożliwione za pośrednictwem bankowości internetowej. 

Przekształcenia nazwy

Aktualnie pełna nazwa spółki brzmi: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna, instytucja może jednak posługiwać się skrótami takimi jak: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A., PKO Bank Polski S.A. oraz PKO BP S.A. Instytucja powstała w 1919 roku, a jej początkową nazwa brzmiała Pocztowa Kasa Oszczędności. Podczas II wojny światowej bank działał na terenie Generalnej Guberni.

Rok 1949 uznaje się za datę likwidacji Pocztowej Kasy Oszczędności,

a zaraz czas reaktywacji. Po wojnie w grudniu 1949 roku zostaje utworzona Powszechna Kasa Oszczędnościowa, która przejmuje majątek, tradycje i poniekąd też nazwę po Pocztowej Kasie Oszczędności. W roku 1975 Powszechna Kasa Oszczędnościowa zostaje przejęta przez NBP a już 7 lat później wydzielona jako PKO BP.

Historia słynnego logotypu skarbonki

Około 1968 roku powstaje słynne logo PKO Banku Polskiego, na którym widnieje napis “PKO”. Litery mają charakterystyczny kształt i czcionkę, dodatkowo są ułożone w taki sposób, że graficznie przypominają skarbonkę. Logo zostało zaprojektowane przez Karola Śliwkę, polskiego artystę i grafika.

Najciekawsze i najważniejsze wydarzenia, czyli historia PKO BP

Reklama

Instytucja powstała na mocy dekretu Józefa Piłsudskiego w 1919 roku pod nazwą Pocztowa Kasa Oszczędności. Początkowo powstała główna siedziba w Warszawie, a następnie oddziały w największych miastach Polski. Celem instytucji była zmiana obowiązującej w tamtym okresie waluty jaką była marka polska (od 1916) na polski złoty, finalnie miało to miejsce w 1924 roku. Ciekawostką może być fakt, że polski złoty przekształcił się w obowiązujący teraz nowy polski złoty (PLN) dopiero w 1995 roku. Wracając do historii banku, trafił on pod rządy niemieckie podczas okupacji.

Reaktywacja miała miejsce w roku 1949 roku

Wtedy właśnie instytucja powróciła pod nową nazwą Powszechna Kasa Oszczędności jako bank państwowy. Instytucja przejęła zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów agendy, aktywa oraz pasywa zlikwidowanej już Pocztowej Kasy Oszczędności. W roku 1974 oferta banku została powiększona o popularne konto oszczędnościowo rozliczeniowe, które obecnie posiada prawie każdy z nas. Od roku 1975  przez kolejne 7 lat instytucja była włączona w struktury Narodowego Banku Polskiego, po czym stała się samodzielnym bankiem z nową nazwą  - Powszechna Kasa Oszczędności Bank Państwowy.

Kolejny przełom nastąpił w roku 2000,

kiedy zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów bank przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa z obowiązującą do dziś nazwą - Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna. Po 4 latach kolejnym ważnym wydarzeniem dla instytucji był debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Debiut PKO BP na giełdzie

W listopadzie 2004 roku Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski jako spółka zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wyemitowanych zostało 1 250 000 000 akcji, obecnie 31,39% należy do skarbu Państwa, 8,07% do NATIONALE - NEDERLANDEN, a AVIVA Powszechne Towarzystwo Emerytalne Aviva Santander -7,35%. Pozostałe akcje należą do indywidualnych jak i instytucjonalnych akcjonariuszy. PKO BP jest jedną z 20 spółek akcyjnych notowanych na giełdzie jako część indeksu WIG20.

Na czym polega działalność instytucji?

PKO BP S.A. zajmuje się wykonywaniem takich czynności jak:

  • Prowadzenie rachunków bankowych,
  • Udzielanie kredytów i pożyczek,
  • Przyjmowanie wkładów pieniężnych i prowadzenie do nich rachunków,
  • Przeprowadzanie rozliczeń pieniężnych
  • Emitowanie bankowych papierów wartościowych,
  • świadczenie usług płatniczych z zakresu prowadzonej działalności

Oferta PKO BP dla klientów indywidualnych

Reklama

PKO Bank Polski oferuje klientom indywidualnym szeroki wybór. Dostępne jest wiele ofert kont bankowych zarówno dla dzieci, dla młodzieży, rodziny, konta walutowe, oszczędnościowe, czy oszczędnościowo-walutowe. Możliwość uzyskania karty debetowej, kredytowej na różnych zasadach. W ofercie banku można znaleźć lokaty bankowe, kredyty ale również automarket, inwestomat czy e-Urząd. Na stronie można znaleźć także przekierowanie do biura maklerskiego PKO Banku Polskiego, gdzie dostępne są analizy rynkowe, makroekonomiczne oraz komentarze eksperckie PKO TFI. Bank prowadzi biuro prasowe, gdzie umieszczane są bieżące wiadomości związane bezpośrednio z działalnością sektora bankowego i nie tylko.

e-Urząd

e-Urząd jest to jedna z usług jaką oferuje PKO BP swoim klientom, polegająca na umożliwieniu osobom z niej korzystającym załatwienie wielu spraw urzędowych i administracyjnych za pośrednictwem strony internetowej banku. Dzięki takiemu udogodnieniu klienci mogą ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z wizyt w urzędach i placówkach administracji publicznej, a wszelkie działania wykonywać przez internet.

Bank w ramach e-urzędu oferuje takie usługi jak:

  • wypełnienie wniosku online dotyczącego tarczy finansowej PFR 2.0 oraz PFR 1.0 (program rządowy dedykowany dla firm),
  • podpis elektroniczny mSzafir,
  • e-Tożsamość, czyli cyfrowy odpowiednik dokumentu tożsamości,
  • założenie profilu zaufanego,
  • złożenie wniosku rodzina 500+,
  • złożenie wniosku dobry start,
  • założenie profilu na PUE ZUS,
  • zalogowanie się do aplikacji Ministerstwa Zdrowia (IKP) za pośrednictwem banku
  • i wiele innych

PKO Inwestomat

PKO Inwestomat jest to internetowy doradca inwestycyjny. Za korzystanie z usług Inwestomatu nie jest pobierana opłata. Aby rozpocząć przygodę z inwestowaniem przy pośrednictwie PKO Inwestomatu potrzebujesz 100 PLN. Jak działa PKO Inwestomat i jakie usługi oferuje? System analizuje obrane przez Ciebie cele, a następnie rekomenduje Ci odpowiednie fundusze inwestycyjne, otrzymujesz dostęp do doradztwa inwestycyjnego.

PKO Biuro Maklerskie

Na stronie internetowej PKO Banku Polskiego znaleźć można PKO Biuro Maklerskie, którego usługi kierowane są zarówno do klientów instytucjonalnych jak i indywidualnych. Na platformie znaleźć można wiele analiz utworzonych przez analityków PKO BP. Udostępniane są aktualności związane z wydarzeniami na rynku finansowym.

Automarket PKO BP

Reklama

Automarket jest to platforma grupy PKO BP, która oferuje wybór nowych i używanych samochodów. Poza dostępem do ofert, możesz także zyskać wybraną formę finansowania: pożyczkę przy RRSO - 9,93%, wynajem długoterminowy lub leasing na firmę.

Oferta PKO BP dla firm i przedsiębiorstw

Instytucja oferuje również szeroki wachlarz usług dla przedsiębiorców, samorządów, korporacji oraz mniejszych firm. W ofercie dla przedsiębiorców znaleźć można konta firmowe dostosowane do potrzeb klienta, leasing pojazdów oraz sprzętu potrzebnego dla firmy, kantor internetowy, inkaso dokumentowe eksportowe i importowe, akredytywy obce i własne, dyskonto należności z tytułu akredytywy obcej i wiele innych.


 

Chcesz skorzystać z leasingu dla firm i przedsiębiorstw w banku PKO BP? Kliknij button poniżej, a zostaniesz przeniesiony na oficjalną stronę PKO Banku Polskiego, gdzie dowiesz się więcej o leasingu pojadów i maszyn.

PKO BP Leasing


Sesje elixir, przelewy przychodzące i wychodzące w PKO BP

Reklama

Czas realizacji przelewów międzybankowych jest uzależniony zarówno od wyznaczonych godzin sesji elixir, ale także od czasu jaki ustalony jest dla przelewów wychodzących i przychodzących w danym banku. PKO BP ustaliło godziny przelewów wychodzących następująco: 8:00, 11:45 oraz 14:30. Z kolei przelewy przychodzące: 11:30, 15:10 oraz 17:30

Przelewy przychodzące

Przelewy wychodzące

11:30

08:00

15:10

11:45

17:30

14:30

Tabela 1. Godziny przelewów przychodzących i wychodzących w PKO BP.

Ciekawostki dotyczące PKO Banku Polskiego

  1.  Początkowo logo banku, było jedynie znakiem plakatu, który zdobył nagrodę w Ogólnopolskim Biennale Plakatów. Po tym wydarzeniu instytucja zdecydowała się na wdrożenie znaku jako logotyp PKO BP, funkcjonuje on do dziś.
  2.  W roku 2018 PKO BP zdobył 845 pozycje w rankingu największych przedsiębiorstw na świecie w magazynie “Forbes”
  3.  Jedną ze spółek należących do Grupy Kapitałowej PKO BP należy do sektora nieruchomości,
  4.  Na terenie Polski funkcjonuje ponad 1000 oddziałów.
  5.  Instytucja funkcjonuje już ponad 100 lat.
  6.  Zatrudnienie w PKO BP przekracza 29 000 etatów
  7.  Bank realizuje wiele programów na rzecz dobra publicznego między innymi na rzecz oświaty, ochrony zdrowia, sztuki, ochrony środowiska itp.
  8.  W ciągu ostatnich 4 lat zostało zlikwidowanych ponad 100 placówek banku.
  9.  Aplikacja mobilna IKO funkcjonuje już ponad 8 lat
  10.  W 1935 roku szkolne kasy oszczędności zostały oddane pod skrzydła PKO BP
  11.  PKO BP bezskutecznie próbował w 2010 roku przejąć Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska).
  12.  W 2014 roku nastąpiło połączenie się PKO Banku Polskiego z Nordea Bank Polska S.A.

Jak uzyskać pomoc PKO BP? Kontakt

Reklama

Instytucja oferuje kilka różnych form kontaktu. Oczywiście możesz udać się do pobliskiej placówki, aby przeprowadzić rozmowę z doradcą klienta, istnieje także możliwość umówienia wideorozmowy z konsultantem przez pośrednictwo strony internetowej banku. Kolejna z możliwości to kontakt telefoniczny (800 302 302/ +48 81 535 60 60) lub mailowy (przez wypełnienie formularza kontaktowego na stronie PKO BP w zakładce kontakt). Jeżeli jesteś członkiem iPKO możesz także zalogować się i zadać pytanie doradcy.

Grupa kapitałowa PKO Banku Polskiego

W skład Grupy Kapitałowej PKO wchodzą zarówno jednostki zależne bezpośrednio jak i jednostki zależne pośrednio. Skład Grupy podany przez PKO BP według stanu na 30.09.2021:
1. PKO Bank Hipoteczny S.A.
2. PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
3. PKO BP BANKOWY PTE S.A.
4. PKO Leasing S.A.
5. PKO BP Finat sp. z o.o.
6. PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
7. PKO Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
8. PKO Finance AB
9. KREDOBANK S.A.
10. PKO Agencja Ubezpieczeniowa sp. z o.o.
11. PKO Leasing Sverige AB
12. Prime Car Management S.A.
13. PKO Faktoring S.A.
14. Ubezpieczeniowe Usługi Finansowe sp. z o.o.
15. Finansowa Kompania “Idea Kapitał” sp. z o.o.
16. Merkury fiz an 
17. Neptun fizan
18. Bankowe Towarzystwo Kapitałowe S.A.
19. Sopot Zdrój sp. z o.o. 
20. PKO VC fiz an


Oraz wiele innych jednostek zależnych pośrednio, zależnych od wspólnego przedsięwzięcia oraz stowarzyszonych.

Opinie o PKO Banku Polskim

PKO BP zwyciężył w “Internetowym Rankingu Jakości Obsługi w Bankach 2013”, instytucja okazała się najpopularniejszą wśród internautów. Aktualnie PKO Bank Polski cieszy się pozytywnymi opiniami. Oczywiście biorąc pod uwagę fakt, że posiada blisko 11 milionów klientów mogą zdarzyć się i negatywne komentarze. Jeśli korzystasz bądź korzystałeś z usług PKO Banku Polskiego podziel się z nami swoją opinią dotyczącą jakości świadczonych przez bank usług.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Wiktoria Gut

Wiktoria Gut

Redaktor portalu FXMAG


Tematy

PKO BP kurs akcji pko bp notowania PKO BP bank PKO BP bankomat pko bp ppk pko konto oszczędnościowe PKO pko konto firmowe karta kredytowa pko kredyt hipoteczny pko akcje pko PKO BP akcje blik pko lokata pko swift pko bp pko bp swift numer swift pko bp jak sprawdzić sesje elixir sesje elixir pko bp notowania akcji PKO BP pko bp sa pko leasing bank pko sa pko sa 24 pko junior pko poleasingowe pko sa kliencie indywidualni logowanie iban pko pko iko iko sesje przychodzące pko pko bp lokaty pko konto za zero pko konto dla młodych sesje przychodzące pko bp sesje wychodzące pko bp księgowanie pko pko inteligo logowanie pko lokaty pko sa infolinia pko kredyt iban pko sa iban pko bp kursy walut pko bp i-pko aukcje pko pko konto pko online pko sesje serwis pko lokaty pko licytacje pko pko debiut giełdowy pko akcje pko notowania PKO WIG20 pko serwis internetowy pko internet pko bp bankomat pko bp konto pko bp kredyt pko bp pożyczka pko bp konto walutowe pko bp konto oszczędnościowe pko bp ubezpieczenia pko bp leasing maszyn pko bp leasing pojazdów pko oferta dla firm pko oferta dla przedsiębiorców pko bp dla firm pko bp dla przedsiębiorców pko karta kredytowa pko bp karta debetowa pko bp kredyt hipoteczny pko bp kredyt konsolidacyjny pko bp kredyt gotówkowy pko bp kredyt dla firm pko bp konto firmowe pko bp pożyczka dla firm pko bp infolinia siedziba PKO BP logo pko logo pko bp logotyp pko historia pko bp historia banku pko bank pko bp oferta bank pekao bp sa powszechna kasa oszczędności pocztowa kasa oszczędności powszechna kasa oszczędności spółka akcyjna powszechna kasa oszczędności bank polski działalność PKO BP e-urząd eurząd pko pko inwestycje bank pko bp inwestycje PKO BP inwestomat automarket pko bp zarząd pko bp prezes pko bp ciekawostki o pko bp informacje o pko bp grupa kapitałowa pko bp bank hipoteczny pko bp kredobank pko faktoring agencja ubezpieczeniowa pko bp opinie pko bp opinie o banku pko przelewy w pko bp czas realizacji przelewu PKO BP godziny przelewów przychodzących pko bp wynajem długoterminowy aut pko wynajem samochodu pko bp PUE ZUS PKO pko inwestomat e-tożsamość mszafir pko bp elixir pko system elixir pko bp sesje elixir espress pko bp przelew ekspresowy pko bp opłąty za przelew pko opłaty pko koszty konto pko RRSO PKO Aviva GPW PKO Giełda papierów wartościowych PKO BP PKO giełda PKO GPW kontakt pko bp kontakt do banku pko bp infolinia banku pko bp biuro maklerskie pko banku polskiego BM PKO PB analizy pko bp analizy makroekonomiczne pko bp zatrudnienie w pko bp nordea bank nordea bank polska nordea pko szkolne kasy oszczędności SKO PKO BP nieruchomości PKO BP sektor nieruchomości pko bp oddziały pko placówki pko bp NATIONALE - NEDERLANDEN NBP PKO BP właściciel pko jak aktywować kartę pko jak założyć profil zaufany pko dywidenda pko bp wpłatomat pko jak wpłacić kiedy przelew pko jak zamówić nową kartę pko profil zaufany pko jak założyć pko konto oszczędnościowe pko kredyt hipoteczny pko makler numer iban pko pko bp iban kod swift pko bp pko waluty pko bp kursy walut notowania pko pko bp profil zaufany fundusze inwestycyjne pko pko sa notowania pko infolinia pko tfi logowanie pko kursy walut kurs euro pko bp pko kurs walut kalkulator kredytowy pko profil zaufany pko sa pko bp giełda pko bp notowania kurs walut pko pko ppk pko portal pko tfi pko cena akcji cena akcji pko bp tfi pko profil zaufany pko pko kontakt infolinia pko bp pko licytacje infolinia pko pko leasing logowanie pko bank hipoteczny kredyt gotówkowy pko pko bp bankier przelewy pko supermakler pko przelewy pko bp pko tfi notowania pko ubezpieczenia pko przelewy przelewy przychodzące pko wibor 6m pko bp sesje pko przelewy pko sa konto pko pko bankomat Jagiełło zbigniew jagiełło prezes banku pko pko bp prezes stanowiska prezesa pko bp jagiełóo rezygnacja rezygnacja zbigniewa jagiełło zbigniew jagiełło rezygnacja prezes banku pko bp pko bp zarząd
Reklama

Czytaj dalej