•  Jak handel wpływa na środowisko? Jakie wyzwania czekają rynek zrównoważonej żywności? Czy rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji to gamechanger w handlu elektronicznym? Od ESG do GOZ. Tegoroczna edycja kongresu swoją tematyką szeroko obejmuje sektor spożywczy, handel, a także kwestie środowiskowe.
  • 7-9 maja 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się 16. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
  • Misja kongresu pozostaje od lat niezmienna – to szerokie, różnorodne i otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA EEC 2024

Debaty handlowe na EEC

 

HANDEL I KONSUMENT

8 maja 2024 r. | 9.30-11.00

Nowe twarze konsumpcji 

Czego oczekuje konsument, czym się kieruje? Jak biznes reaguje na nowe postawy konsumenckie i modele zakupowe. Wymiana, współdzielenie, współużywanie. Sztuczna inteligencja schodzi pod strzechy i inspiruje na zakupach.

 

HANDEL I KONSUMENT

8 maja 2024 r. | 11.30-13.00 

Od e-commerce do phygital 

E-commerce trendsetterem w handlu. Personalizacja i hiperpersonalizacja. Phygital, czyli świat fizyczny i cyfrowy zazębiają się – spójne doświadczenie dla klienta. Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji – gamechanger w handlu elektronicznym. Dostawy i zwroty, urodzaj wolumenów w logistyce. Fintech: innowacyjne rozwiązania w dziedzinie płatności.

 

HANDEL I KONSUMENT

8 maja 2024 r. | 13.30-14.30 

Marketing emocji 

Wszystkie ścieżki klienta prowadzą do zakupów. Nie zakupy, a relacja z marką. Online, offline i e-commerce w jednym szeregu. Meandry skutecznej komunikacji. Narzędzia i techniki nowoczesnego marketingu. Postkonsument w sieci emocji – influencerzy i deinfluencerzy.

 

HANDEL I KONSUMENT

8 maja 2024 r. | 15.00-16.00

Odpowiedzialny handel

Wpływ handlu na środowisko – skala, potencjał zmian, główne kierunki. Odpowiedzialność firm i jej współczesne oblicza. Strategie ESG w handlu i całym łańcuchu wartości. System kaucyjny i gospodarka cyrkularna (GOZ) jako wyzwanie dla handlu i producentów opakowań. Odnawialna energia i efektywność energetyczna  w handlu tradycyjnym i w e-commerce. Świadomy konsument na ścieżce świadomych wyborów.

 

Sesje dot. branży spożywczej i produkcji żywności na EEC

ŻYWNOŚĆ I ROLNICTWO

8 maja 2024 r. | 16.30-17.30

Polsko-ukraińska współpraca w przemyśle spożywczymP

Polska i Ukraina – konkurencja czy współpraca? Jasne zasady, potencjalni beneficjenci. Rolnictwo a stosunki polsko-ukraińskie. Protesty i sprzeciwy rolników. Czego powinny dotyczyć wspólnie ustalone reguły, by współpracować w modelu win-win i zapobiec kryzysom? Wielki producent żywności tuż za granicą – szansa czy zagrożenie dla polskich przetwórców? Ukraińskie rolnictwo a polski przemysł spożywczy – jak w praktyce budować partnerstwo dla rozwoju? Ukraina w UE – jak wykorzystać potencjał rolniczy tego kraju.

  

ŻYWNOŚĆ I ROLNICTWO

9 maja 2024 r. | 9.30-11.00

Zrównoważona polska żywność

Jakie wyzwania czekają rynek zrównoważonej żywności? Jaki jest jego potencjał w Polsce? Zielona ekonomia – zmiana, która wymaga zaangażowania. Europejski Zielony Ład a perspektywy branży i jej konkurencyjność. Akceptacja nowych wymagań polityki klimatycznej UE. Od ESG przez GOZ. System kaucyjny od 2025 roku. Czy zdążymy? Ekoopakowania. Dyrektywa Single Use Plastics – co polscy przedsiębiorcy spożywczy powinni o niej wiedzieć? Zrównoważone łańcuchy dostaw i czysta energia. Czy ESG to tylko obowiązki? Jakie korzyści biznesowe może przynieść firmom wdrażanie różnych aspektów strategii.

 

ŻYWNOŚĆ I ROLNICTWO

9 maja 2024 r. | 11.30-13.00

Polska żywność za granicą: sukcesy, szanse i wyzwania 

Koniec prostych przewag – jak zwiększać wartość dodaną polskiego eksportu? Eksport polskich marek i produktów przetworzonych. Rynek UE głównym odbiorcą polskiej żywności – jak na eksport wpłynie stagnacja niemieckiej gospodarki? Rynki państw trzecich – gdzie szukać szans dla polskiej żywności (Azja, Bliski Wschód). Konkurencyjność polskiej żywności w kontekście zbliżenia Ukrainy z UE – zagrożenia, przewagi, recepty.

 

ŻYWNOŚĆ I ROLNICTWO

9 maja 2024 r. | 11.30-13.00 

Wspólna Polityka Rolna a polskie rolnictwo

Krajowa polityka rolna w kontekście WPR. Mity i hasła populistyczne wobec wsi i polskiego rolnictwa. Zwijanie się wsi, wyludnianie, zmiany strukturalne w rolnictwie – jakie rozwiązania? Krajowa polityka rolna – jest, a może jej brak? Aktywni polscy rolnicy i „małe gospodarstwa rodzinne” wobec krajowej polityki rolnej. Jakie zmiany WPR dla polskiego rolnictwa w dłuższej perspektywie? Konkurencyjność aktywnych rolników i małych gospodarstw rodzinnych wobec ukraińskiego i europejskiego rolnictwa.

Europejski Kongres Gospodarczy - co to za wydarzenie 

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.  W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.   Misja EEC pozostaje od lat niezmienna – to szerokie, różnorodne i otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA EEC 2024

Nadchodząca, 16. edycja wydarzenia, przyniesie zmiany, które podniosą rangę wydarzenia, ale również wzmocnią rozwój najmocniejszych atutów marki EEC. Ulepszone zostaną formuły wystąpień oraz powiększona zostanie przestrzeń wydarzenia. Wśród gości Kongresu pojawi się większa liczba przedstawicieli zagranicznych firm, instytucji, organizacji oraz rządów. Wydarzeniu jak co roku, towarzyszyć będą konkursy, gale i bankiety.

W roku 2023 i 2024 mamy do czynienia ze szczególnym spiętrzeniem czynników niepewności i niestabilności: od polityki globalnej i krajowej poprzez gospodarkę i warunki prowadzenia biznesu, po kwestie społeczne, ale także rozwój technologiczny.

Nieuchronne transformacje i przemiany dokonują się w cieniu zjawisk kryzysowych, obaw o stan bezpieczeństwa energetycznego czy surowcowego, o ogromne koszty i krótki czas na dostosowanie do nowych, zielonych wymagań.

Nie zwalniają – od czasu pandemicznego przyspieszenia – procesy digitalizacji gospodarki. Wykorzystanie cyfrowych technologii i narzędzi, motywacja, skłonność i zdolność do innowacji pojawiają się na pierwszych stronach strategii rozwojowych nie tylko liderów swoich branż, ale i mniejszych firm. Pojawiają się za to pytania o bezpieczną adaptację do realiów cyfrowego świata, obawy o uzależnienie od technologii i jej dostawców czy zagrożenie różnymi formami cyberagresji.

Trwająca za naszą granicą wojna oraz nowe wybuchające konflikty nadal będą wpływać na realia światowej, europejskiej i krajowej polityki, na sytuację w gospodarce i handlu, na warunki rozwoju społecznego. 

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.   

Więcej informacji:  

Europejski Kongres Gospodarczy – www.eecpoland.eu  

Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP – www.ptwp.pl