XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

To ostatni dzień na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego

  • PAP/TK
  • Opublikowano: 25 marca 2024 - 14:41 | Zaktualizowano: 25 marca 2024 - 14:58
Tylko do poniedziałku wyborcy z niepełnosprawnością oraz ci, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego i zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.
  • Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej 25 marca.
  • W przypadku przeprowadzania drugiej tury wyborów, wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może zgłosić komisarzowi wyborczemu zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu, najpóźniej w 10. dniu przed drugą turą wyborów (do 11 kwietnia).
  • Pakiet wyborczy zostanie doręczony przez Pocztę Polską do rąk własnych wyborcy najpóźniej 2 kwietnia.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak na poniedziałkowym (25 marca) briefingu prasowym przypomniała o uprawnieniach dla osób z niepełnosprawnościami przewidzianych w Kodeksie wyborczym.

To ważne terminy dla wyborców. Nie można ich przekroczyć

Wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat mogą głosować korespondencyjnie.

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu najpóźniej 25 marca. W zgłoszeniu wyborca niepełnosprawny może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille'a. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego dotyczy również ewentualnej drugiej tury wyborów wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

W przypadku przeprowadzania drugiej tury wyborów, wyborca, który nie zgłosił zamiaru głosowania korespondencyjnego przed pierwszym głosowaniem, może zgłosić komisarzowi wyborczemu zamiar głosowania korespondencyjnego w ponownym głosowaniu, najpóźniej w 10. dniu przed drugą turą wyborów (do 11 kwietnia).

Pakiet wyborczy zostanie doręczony przez Pocztę Polską do rąk własnych wyborcy najpóźniej 2 kwietnia. W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego i ewentualnie nakładka na kartę do głosowania sporządzona w alfabecie Braille'a. Kopertę zwrotną odbierze listonosz; można też odnieść ją do placówki Poczty Polskiej, a w dniu głosowania - osobiście do obwodowej komisji wyborczej.

Koperty nie można zostawić w lokalu wyborczym. Musi trafić do komisji

Szefowa PKW przestrzegała, aby koperty zwrotnej nie wrzucać do urny w lokalu wyborczym, tylko przekazać ją obwodowej komisji wyborczej.

Ta sama grupa wyborców - osoby z niepełnosprawnością i które najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat - ma prawo do bezpłatnego transportu z miejsca zamieszkania do lokalu wyborczego oraz transport powrotny. Jeśli stan zdrowia wyborcy nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć mu opiekun.

Zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego powinien zostać zgłoszony przez wyborcę właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) najpóźniej 25 marca. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej. Zgłoszenie dotyczy również ewentualnej drugiej tury w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Ponadto, wyborcy z niepełnosprawnościami oraz ci, którzy ukończyli 60 lat mogą głosować przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania. Pełnomocnikiem nie może być: osoba wchodząca w skład obwodowej komisji wyborczej, mąż zaufania, obserwator społeczny, osoba kandydująca w wyborach.

W celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest ujęty w Centralnym Rejestrze Wyborców. Wniosek należy złożyć najpóźniej w piątek 29 marca.

Pietrzak zwróciła uwagę, że akt pełnomocnictwa zostanie sporządzony zarówno na pierwszą, jak i na ewentualną drugą turę wyborów.

- Pełnomocnik, który będzie głosował za wyborcę musi pamiętać, żeby do lokalu wyborczego zanieść akt pełnomocnictwa dla odpowiedniego głosowania (...). Nie można pomylić tych aktów pełnomocnictwa, bo nie będzie można zagłosować - mówiła.

W lokalu wyborczym wyborca z niepełnosprawnością może głosować przy użyciu nakładki na kartę w alfabecie Braille'a. Po oddaniu głosu wyborca zobowiązany jest zwrócić komisji obwodowej nakładki na karty.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia. Tam, gdzie będzie ona konieczna, druga tura wyborów wójta, burmistrza i prezydenta miasta odbędzie się 21 kwietnia.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!