Obserwuj w Google News

Frankowicze z Getin Banku w potrzasku? "Ugód nie będzie"

2 min. czytania
24.10.2022 09:13
Zareaguj Reakcja

Frankowicze od lat walczą o sprawiedliwość przed sądami. Wielu klientów banku idzie na ugodę z bankiem i decyduje się na przewalutowanie kredytu. Sytuacja komplikuje się w restrukturyzacji banku. Co dalej z kredytobiorcami Getin Noble Banku?

Frankowicze z Getin Banku bez szans na przewalutowanie kredytu
fot. Tomasz Kawka/East News

Getin Bank po restrukturyzacji przeszedł w ręce Banku BFG, którego właścicielem jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny i 8 największych banków. Nowy bank ma docelowo nosić nazwę VeloBank. Niemalże cała działalność Getin Banku została przeniesiona do nowego podmiotu. Wyjątkiem są kredyty walutowe, w tym frankowe.

„Kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank S.A., jednak sytuacja kredytobiorców mających hipoteczne kredyty walutowe w zakresie ich obsługi również nie ulega zmianie: należy je spłacać na dotychczasowych zasadach i na dotychczasowe numery rachunków. Polecenia przelewu z przeniesionych rachunków bankowych będą dalej realizowane, a klienci posiadający kredyty hipoteczne w walutach obcych będą obsługiwani bez zmian” – poinformował Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Frankowicze w Getin Banku. Nie będzie przewalutowania

BFG w odpowiedzi na pytania PAP poinformował również, że nie zamierza zawierać ugód z frankowiczami.

Ugód w zakresie przewalutowania, które powodowałyby zubożenie masy upadłości, nie możemy oferować, bo bank nie ma na to środków, a BFG nie może zubażać masy upadłości  - BFG

Decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku została podjęta z uwagi na jego bardzo złą sytuację finansową. Jak podano w komunikacie BFG o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji bank od 2016 r. notował nieprzerwane straty roczne a w kwietniu GNB poinformował o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością.

Warto nadmienić, że restrukturyzacja w Getin Banku wpłynęła także na sytuację obligatariuszy. Ci, którzy zdecydowali się na obligację, zostali z niczym. BFG nie obejmuje bowiem gwarancją tego typu inwestycji.

RadioZET.pl/PAP