NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

Technicy farmaceutyczni z nowym obowiązkiem od 26 marca. Mają ogromny problem

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, DIA we WrocławiuOpublikowano: 21 marca 2024 08:00

Medycy objęci ustawą o niektórych zawodach medycznych muszą wpisać się do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Co z technikami farmaceutycznymi, którzy nie mają fizycznie zaświadczenia o odbyciu praktyki w aptece? Ustawa wprowadza warunek jego przedstawienia, ale wielu nie dysponuje nim ani nie może go odtworzyć.

Technicy farmaceutyczni z nowym obowiązkiem od 26 marca. Mają ogromny problem
Technicy farmaceutycznie bez zaświadczenia o praktykach mogą mieć problem ze wpisem do rejestru Fot. Shutterstock/Jacob Lund
  • 26 marca zacznie działać Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Technicy farmaceutyczni mają obowiązek wpisania się do niego
  • Wątpliwości budzi kwestia dotycząca tego, czy osoby bez zaświadczenia o odbyciu praktyki w aptece będą mogły uzyskać wpis do rejestru
  • Ustawa wprowadza warunek jego przedstawienia, ale wielu techników nie dysponuje fizycznie zaświadczeniem ani nie może go odtworzyć - wskazuje Dolnośląska Izba Aptekarska we Wrocławiu 

Rejestr zawodów medycznych. Co z technikami bez zaświadczenia o odbyciu praktyk?

Wraz z wejściem w życie ustawy o niektórych zawodach medycznych zacznie funkcjonować Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Technicy farmaceutyczni mają obowiązek wpisania się do niego. Dolnośląska Izba Aptekarska zwraca uwagę na problem wielu osób, które nie dysponują fizycznie zaświadczeniem o odbyciu praktyki w aptece ani nie mogą go odtworzyć.

- Ustawa wprost odwołuje się do tego dokumentu. Wprowadza warunek jego przedstawienia jako załącznika do wniosku o wpis do ww. rejestru - podkreśla w oficjalnym komunikacie Dolnośląska Izba Aptekarska. 

Dostrzega przy tym także złożoność tego problemu prawnego. Zdaje sobie sprawę, że wielu techników nie dysponuje zaświadczeniem ze względów obiektywnych. Na chwilę obecną Izba nie jest jednak w stanie przedstawić takiej interpretacji przepisów ustawy, która przesądzałaby o tym, że technik farmaceutyczny uzyska wpis do rejestru bez przedstawienia zaświadczenia.

- Z całą pewnością istotna będzie praktyka stosowania przepisów ustawy w zakresie rozpatrywania wniosków o wpis do rejestru - uważa samorząd. 

Izba zapewnia również, że podejmie stosowną interwencję, w szczególności będzie zabiegać o stanowisko Ministra Zdrowia w tej sprawie.

Od 26 marca obowiązkowy wpis do rejestru

Nowe przepisy, przypomnijmy, wejdą w życie już 26 marca br. Technik farmaceutyczny to jeden z 15 zawodów medycznych regulowanych przez nową ustawę. Określa ona precyzyjnie kwalifikacje i wymogi, jakie musi spełniać osoba wykonująca ten zawód. 

Wymogi obejmują m.in. wpis do wspomnianego Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wniosek taki musi zawierać dane osobowe, a także nazwę i adres ukończonej szkoły lub uczelni, datę rozpoczęcia kształcenia zakończonego wydaniem właściwego dokumentu, odwzorowanie cyfrowe dokumentów potwierdzających wykształcenie lub kwalifikacje, odwzorowanie cyfrowe zaświadczenia o odbyciu przez technika farmaceutycznego praktyki w aptece, oraz:

  • odwzorowanie cyfrowe decyzji w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodu regulowanego;
  • odwzorowanie cyfrowe dokumentu potwierdzającego uznanie praktyki zawodowej – w przypadku technika farmaceutycznego, któremu uznano tę praktykę odbytą w państwie innym niż Rzeczpospolita Polska;
  • poziom wykształcenia;
  • tytuł zawodowy w przypadku ukończenia studiów;
  • oświadczenie o pełni czynności prawnych.

Technicy farmaceutyczni muszą bowiem:

  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych;
  • nie być prawomocnie skazanym/ną za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • korzystać z pełni praw publicznych;
  • wykazywać się znajomością języka polskiego w mowie i piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania danego zawodu medycznego oraz złożyć oświadczenie o treści: „Oświadczam, że władam językiem polskim w mowie i piśmie w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu medycznego”.

Przy czym osoba ubiegająca się o wpis do Rejestru nie ma obowiązku przedstawiania zaświadczenia o niekaralności. Składając wniosek należy zawrzeć w nim następującą klauzulę „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".

Wnioski o wpis do Rejestru należy składać do wojewodów od 26 marca 2024 r., wyłączenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego wdrażanego aktualnie przez podległe Ministerstwu Zdrowia Centrum e-Zdrowia. 

Złożenie wniosku o wpis do rejestru podlega opłacie w wysokości 100 zł. Z kolei zmiany danych objętych rejestrem oraz wykreślenia z rejestru dokonuje się już bezpłatnie. 

Poza technikami farmaceutycznymi, przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych obejmują: asystentów stomatologicznych, elektroradiologów, higienistów stomatologicznych, instruktorów terapii uzależnień, opiekunów medycznych, optometrystów, ortoptystów, podiatrów, profilaktyków, protetyków słuchu, techników masażystów, techników ortopedów, techników sterylizacji medycznej i terapeutów zajęciowych.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum