Obserwuj w Google News

Badania na nosicielstwo (sanepidowskie): co wykrywają? Jak wykonać?

3 min. czytania
Aktualizacja 16.02.2022
16.02.2022 12:01
Zareaguj Reakcja

Badania sanepidowskie, czyli badania na nosicielstwo, pozwalają uzyskać tzw. książeczkę sanepidowską (orzeczenie), która umożliwia pracę w gastronomii. Badania te mają na celu wykluczenie zakażenia groźnymi bakteriami, które mogą być przekazane innym wraz z pożywieniem. Jak wykonać badania? Ile kosztują badania na nosicielstwo? WYJAŚNIAMY.

Praca w restauracji
fot. Shutterstock
  1. Badanie na nosicielstwo — dlaczego jest potrzebne?
  2. Badanie na nosicielstwo — co wykrywa?
  3. Badanie na nosicielstwo — jak wykonać?
  4. Badanie na nosicielstwo — ile jest ważne?
  5. Badanie na nosicielstwo — ile kosztuje?

Badania na nosicielstwo, inaczej badania sanepidowskie wykonywane są najczęściej przez osoby pracujące w gastronomii i pracujące z żywnością. Badania na nosicielstwo były niezbędne do uzyskania i przedłużenia tzw. książeczki sanepidowskiej (książeczki zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne), która umożliwiała pracę gastronomii, a także w każdym zawodzie, w którym pracownik ma kontakt z dużą liczbą ludzi lub dziećmi do 6. roku życia.

Chociaż Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób z 2008 roku, wskazuje, że książeczka sanepidowska już nie obowiązuje, natomiast zastępuje ją orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, to część przychodni i lekarzy wciąż stosuje formę książeczek.

Bez względu na to, jaką formę dokumentacji stosuje dana placówka, zakres badań i ich wykonanie pozostają bez zmian.

Badanie na nosicielstwo — dlaczego jest potrzebne?

Badania na nosicielstwo są niezbędne w przypadku osób, które pracują z żywnością lub wykonują zawody, które stwarzają ryzyko przeniesienie zakażenia na inne osoby.

Na podstawie wyników badań lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz wykonujący zadania służby medycyny pracy wydaje orzeczenie lekarskie:

  • o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
  • o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Badanie na nosicielstwo — co wykrywa?

Badania na nosicielstwo, czyli badania sanepiowskie wykonuje się w celu wykrycia bakterii z grupy Salmonella i Shigella. Zakażenie Salmonelląwywołuje zatrucia pokarmowe, a także poważniejsze choroby układu pokarmowego, takie jak zapalenie jelita cienkiego i grubego lub dur brzuszny. Bakterie Salmonella mogą też wywołać zakażenie narządów wewnętrznych, stawów, a nawet sepsę.

Natomiast bakterie z grupy Shigella wywołują czerwonkę (dyzenterię).

Redakcja poleca

Badanie na nosicielstwo — jak wykonać?

Badania na nosicielstwo przeprowadza się z próbki kału.

Wybierz placówkę, w której zamierzasz wykonać badanie i uzyskaj informację odnośnie wymaganych pojemników, ponieważ sposób pobrania próbki wymagany przez lokalne laboratorium może się różnić. Następnie kup w aptece odpowiednie pojemniki.

Przygotowanie próbki w domu:

  • Przed pobraniem próbki należy całkowicie opróżnić pęcherz (trzeba wcześniej oddać mocz).
  • Kał należy oddać do przygotowanego wcześniej czystego, suchego naczynia. Następnie specjalną szpatułką lub patyczkiem pobrać próbkę kału i umieścić ją w pojemniczku.
  • Pojemnik z próbką kału należy opisać: imię, nazwisko, data urodzenia, data i godzina pobrania materiału.

Próbki kału do badania należy pobierać w ciągu 3 kolejnych dni (każdego dnia jedna próbka kału). Wszystkie 3 próbki należy dostarczyć do punktu pobrań jak najszybciej w dniu pobrania ostatniej (trzeciej) próbki. 

Redakcja poleca

Badanie na nosicielstwo — ile jest ważne?

Badania na nosicielstwo są ważne przez całe życie.

Badanie na nosicielstwo — ile kosztuje?

Koszt badania na nosicielstwo uzależniony jest od miejsca zamieszkania (miasta, w którym jest wykonywane) oraz od placówki, która bada próbki. Koszt badania sanepidowskiego w Warszawie wynosi mniej więcej 140-150 złotych. 

W Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu za badanie na nosicielstwo trzeba zapłacić mniej więcej. Koszty mogą się różnić. Najlepiej sprawdzić ceny w kilku placówkach.

Redakcja poleca

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover.pl; poradnikprzedsiebiorcy.pl; gis.pl