Prezenty i upominki – problem z określeniem PKD i podatkiem VAT

/appFiles/site_128/images/autor/D45gkPECf3hmpNM.jpeg

Autor: Mirosław Siwiński

Dodano: 25 maja 2022
Prezenty i upominki – problem z określeniem PKD i podatkiem VAT

Właściciel sklepu z kawą i herbatą chce rozszerzyć zakres działalności o dodatkowe usługi pakowania prezentów oraz wykonywania nadruków na odzieży, kubkach itp. Zarówno pomysł na sposób zapakowania prezentu, jak i projekty nadruków będą wynikały z własnego pomysłu, jak również będą tworzone na podstawie projektu pochodzącego od klienta. Jakich kodów PKD powinna, wobec tego ustalić?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie kody PDK stosować do działalności polegającej na pakowaniu i personalizowaniu prezentów i upominków?
  • Gdzie szukać pomocy w ustalaniu właściwego kodu PKD?
  • Jaka stawka podatku będzie obowiązywała w działalności związanej z personalizowaniem prezentów?
  • Czy doradzanie w zakresie pakowania czy personalizowania prezentów będzie rozumiane jako świadczenie usług doradczych?

Pakowanie i personalizowanie prezentów i upominków – jakie kody PKD?

Każda firma musi mieć przynajmniej jeden kod PKD. To właśnie kod PKD wskazuje, jaki rodzaj działalności prowadzi bądź jakie usługi świadczy. Ustalenie to jest z kolei niezbędne w celu ustalenia stawek podatkowych oraz w celach statystycznych.  

W opisanym przypadku, do działalności polegającej na komponowaniu i pakowaniu prezentów oraz tworzenia nadruków w celu personalizowania prezentów, właściwymi kodami PKD wydają się:

  • 32.99.Z – produkcja pozostałych wyrobów, gdzie indziej niesklasyfikowana),
  • 18.14.Z – introligatorstwo i podobne usługi.

W celu jednak upewnienia się, czy takie ustalenia są właściwe, warto jednak zwrócić się do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Gdzie szukać pomocy w ustaleniu właściwego kodu PKD?

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, można zwrócić się z wnioskiem o sklasyfikowanie wyrobu lub usługi (a także rodzaju prowadzonej działalności, środka trwałego lub obiektu budowlanego) do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. To właśnie ten Ośrodek odpowiadając na precyzyjnie zadane pytanie, zawierające dokładny opis stanu faktycznego, wydaje informację określającą symbol PKD

Zapamiętaj!

Adres Urzędu:

Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi,

ul. Suwalska 29

 93-176 Łódź

tel.: 042 683 92 70,

fax: 042 683 90 10

Doradzanie klientowi a świadczenie usług doradczych ­ przepisy podatkowe

Jak opodatkować działalność, w ramach której prowadzona jest sprzedaż detaliczna oraz produkcja wyrobów będących prezentami? Oczywiście, będzie to rozstrzygane indywidualnie, należy jednak podkreślić, że można to skorzystać ze zwolnienia podatkowego VAT.

Podatnik, który w ramach prowadzonej przez siebie działalności doradza klientom, jaki prezent wybrać, czy jak zapakować prezent, nie świadczy usług doradczych w świetle przepisów o VAT.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zgodnie z art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ze zwolnienia podmiotowego z VAT wyłączone są usługi:

Przepisy jednak nie ma żadnego znaczenia dla zastosowania zwolnienia podmiotowego z VAT na podstawie art. 113, bo ono się nie odwołuje do symboli statystycznych. Ze zwolnienia tego wyłączone są bowiem usługi:

  1. prawnicze,
  2. w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
  3. jubilerskie,
  4. ściągania długów, w tym factoringu

W omawianym przypadku nie należy się obawiać się zakwalifikowania usług do usług doradztwa. Są to bowiem typowe usługi twórcze, projektowe, a nie doradcze. W tym przypadku mamy do czynienia z pomocą w wyborze gadżetu, którym klient chce kogoś obdarować oraz z produkcją wyrobów danego rodzaju.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.)
Autor: Mirosław Siwiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »