XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 21 godz
  • 12 min
  • 31 sek

Lądek-Zdrój niezależny energetycznie. Które gminy pójdą w jego ślady?

  • PAP/PW
  • Opublikowano: 27 marca 2024 - 16:40 | Zaktualizowano: 27 marca 2024 - 18:21
Podczas konferencji zorganizowanej we Wrocławiu dyskutowano o autonomii energetycznej gmin. W wielu miejscach Polski wdrażane są projekty, które mają ją zapewnić. Burmistrz Lądka-Zdroju przekonywał, że jego gmina całkowicie pokrywa już swe zapotrzebowanie na energię elektryczną.
  • Mamy własną instalację, mamy spółdzielnię energetyczną i w całości przesyłamy prąd na potrzeby gminy i w całości, w 100 proc. dokonujemy autokonsumpcji tego prądu" - powiedział burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk.
  • Dr Krzysztof Bodzek z Politechniki Śląskiej podkreślił, że "jesteśmy w stanie korzystając z dobrych praktyk tak przeprowadzić tę transformację, żeby się wszystkim opłacała".
  • "Wrocław musi być elektrownią. Miejscem, które zasila i instalacje publiczne i instalacje prywatne i mieszkańców w energię elektryczną i w ciepło. Nikt tego za nas nie zrobi" - powiedział Robert Suligowski z partii Zielony, kandydujący do Rady Miasta Wrocławia.

W konferencji zorganizowanej w środę we Wrocławiu przez organizacje ekologiczne dyskutowano na temat możliwości budowy autonomii energetycznej samorządów. O tym, jak takie działania wyglądają w praktyce mówił Roman Kaczmarczyk, burmistrz Lądka-Zdroju. Zastrzegł, że nie kandyduje w zbliżających się wyborach, co jest okazją do podsumowań.

Nie kupują energii elektrycznej od początku 2024 roku. Mają swoją instalację i spółdzielnię

"Od 1 stycznia br. Lądek-Zdrój jest pierwszą w Polsce gminą i w tej części Europy, która nie kupuje w ogóle prądu, energii elektrycznej. Mamy własną instalację, mamy spółdzielnię energetyczną i w całości przesyłamy prąd na potrzeby gminy i w całości, w 100 proc. dokonujemy autokonsumpcji tego prądu" - powiedział Roman Kaczmarczyk.

Głos w dyskusji zabrał też m.in. dr Krzysztof Bodzek z Politechniki Śląskiej. Naukowiec podkreślił, że "jesteśmy w stanie korzystając z dobrych praktyk tak przeprowadzić tę transformację, żeby się wszystkim opłacała".

"Obecnie obowiązują dwa modele. Jeden centralny, gdzie mamy wielkie źródła i potrzebna jest przez to rozbudowa sieci. Dlatego, że będziemy musieli jakoś w obecnym modelu zasilić każdego odbiorcę. Natomiast chciałbym zaproponować model oddolny, czyli model, gdzie bilansujemy się możliwie blisko odbiorcy" - powiedział Krzysztof Bodzek.

"Musimy zdecydować się na produkcję odnawialnych energii zielonej w dużych instalacjach"

Zdaniem naukowca gminy mogą produkować energię nie tylko dzięki mikroinstalacjom. Temat został rozwinięty przez Andrzeja Kosióra, kierownika biura zarządzania strategicznego urzędu miejskiego w Wałbrzychu. Ćwierć wieku temu współtworzył on pierwszą strategię energetyczną dla Dolnego Śląska. Teraz bierze udział w pracach mających na celu ograniczenie emisji w Wałbrzychu.

"Musimy zdecydować się na produkcję odnawialnych energii zielonej w dużych instalacjach, przede wszystkich fotowoltaicznych, bo póki co te wiatraki to w zasadzie tylko w jednym miejscu, przy specjalnej strefie ekonomicznej można by postawić według obowiązującego prawa. I z dużych farm tę zieloną energię elektryczną do zasilania coraz powszechniejszych pomp ciepła czy stricte ogrzewania elektrycznego, czy też produkcji wodoru (...) musielibyśmy dostarczać mieszkańcom" - powiedział Andrzej Kosiór.

Neutralność klimatyczna we Wrocławiu? Robert Suligowski ma plan

Na koniec głos zabrał Robert Suligowski - współprzewodniczący koła partii Zieloni, kandydat do rady miasta Wrocławia. Suligowski w zbliżającej się kadencji chce zająć się doprowadzeniem do neutralności klimatycznej gminy Wrocław. Zaznaczył, że na razie przygotował "pewien szkic, oczywistości, które jawią się w warunkach katastrofy klimatycznej".

Robert Suligowski chce zająć się doprowadzeniem do neutralności klimatycznej gminy Wrocław (Fot. Robert Suligowski Facebook)
Robert Suligowski chce zająć się doprowadzeniem do neutralności klimatycznej gminy Wrocław (Fot. Robert Suligowski Facebook)

"Musimy w pierwszej kolejności postawić na termomodernizację i zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, w drugiej kolejności stworzyć własną elektrownię we Wrocławiu. Wrocław musi być elektrownią. Miejscem, które zasila i instalacje publiczne i instalacje prywatne i mieszkańców w energię elektryczną i w ciepło. Nikt tego za nas nie zrobi" - powiedział Robert Suligowski.

Konferencja została zorganizowana na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego przez Porozumienie dla TrójZiemia, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA i Fundację "RT-ON".

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!