NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

To pole jest wymagane

XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 52 min
  • 45 sek

26 marca rząd zajmie się zmianą ustawy o ochronie zdrowia. Chodzi o katalog wyrobów tytoniowych

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek ZdrowiaOpublikowano: 25 marca 2024 08:30

Jak wynika z nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi. 26 marca rząd zajmie się tymi zmianami.

26 marca rząd zajmie się zmianą ustawy o ochronie zdrowia. Chodzi o katalog wyrobów tytoniowych
Rząd zajmie się zmianami w katalogu wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace. Fot. Shutterstock/Sergey Granev

 

Poszerzenie katalogu objętych systemem Track&Trace

Zgodnie z rozpiską prac legislacyjnych Rady Ministrów w porządku obrad na 26 marca znalazła się nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Jak czytamy, celem wspomnianej nowelizacji jest wprowadzenie możliwości stosowania w odniesieniu do wyrobów tytoniowych niebędących wyrobami akcyzowymi zabezpieczenia umieszczanego na opakowaniu jednostkowym, które aktualnie funkcjonuje i jest stosowane dla wyrobów tytoniowych w wolnych obszarach celnych (tzw. duty-free) sprzedawanych podróżnym udającym się do krajów trzecich.

Dodano przy tym, że 20 maja 2024 roku katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa, w stosunku do których powinno być stosowane zabezpieczenie. - Mając na uwadze, że na ww. wyroby nie są nakładane znaki akcyzy będące podstawowym zabezpieczeniem, konieczne jest określenie dla nich odpowiedniego zabezpieczenia – czytamy w projekcie.

Wymieniony system Track&Trace został ustanowiony na mocy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z dnia 3 kwietnia 2014 roku w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych, wykonawczych i państw członkowskich w sprawie produkcji, prezentowania i sprzedaży wyrobów tytoniowych i powiązanych wyrobów i od 20 maja 2019 roku gromadzi dane dotyczące przemieszczania, zamawiania, fakturowania oraz płatności za papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów.

Obejmuje on dwa elementy, którymi oznaczane są wyroby tytoniowe wprowadzane na rynek unijny:

  • niepowtarzalny identyfikator oraz
  • zabezpieczenie, które na terytorium kraju stanowią znaki akcyzy.

- Przepisy dotyczące funkcjonowania unijnego systemu Track&Trace zostały zaimplementowane do polskiego porządku prawnego nowelizacją ustawy z dnia 22 lipca 2016 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Podstawowym zabezpieczeniem, wymaganym przez system Track&Trace, stosowanym na opakowaniach jednostkowych papierosów i tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów są znaki akcyzy, z wyjątkiem wyrobów duty-free sprzedawanych w wolnych obszarach celnych podróżnym udającym się do krajów trzecich – czytamy.

Co więcej, w przypadku tych wyrobów stosowane jest zabezpieczenie, o którym mowa w art. 3 decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2018/576, którego elementy określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 2019 roku w sprawie elementów zabezpieczenia umieszczanego na opakowaniu jednostkowym wyrobów tytoniowych sprzedawanych w wolnych obszarach celnych podróżnym udającym się do krajów trzecich.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum