Części zamienne – kiedy do kosztów

Wydatki operatora sieci telekomunikacyjnej na zakup części zamiennych do posiadanej infrastruktury należy ująć w kosztach podatkowych w dniu, w którym zaksięgowano fakturę ich zakupu, niezależnie od daty przyjęcia do magazynu

Aktualizacja: 22.08.2011 04:46 Publikacja: 22.08.2011 03:00

Części zamienne – kiedy do kosztów

Foto: www.sxc.hu

 

Tak orzekł NSA 20 lipca 2011 (II FSK 414/10).

Operator sieci telekomunikacyjnej kupuje części zamienne do stacji bazowych. Są one przyjmowane do magazynu, co potwierdzają odpowiednie księgowania dla celów rachunkowych. Jednak dopiero sprzedaż części zamiennej lub jej złomowanie powoduje zmianę stanu magazynu. Spółka zwróciła się do organów podatkowych z pytaniami:

- czy koszt zakupu części  jest kosztem uzyskania przychodów innym niż bezpośrednio związanym z przychodami w rozumieniu art. 15 ust. 4d ustawy o CIT?

- w którym momencie wydatek taki powinien być uwzględniany w kosztach podatkowych?

W ocenie spółki wydatki te należy uznać za związane z przychodami w sposób pośredni. Służą utrzymaniu sprawności urządzeń przesyłowych i nie można ich funkcjonalnie przypisać ani do przychodów jednego okresu rozliczeniowego, ani do pojedynczego, konkretnego przychodu ze sprzedaży usług.

Powinny więc być uwzględniane w kosztach uzyskania przychodu w dacie ujęcia (zaksięgowania) faktury zakupu w ewidencji księgowej spółki, a zatem w dacie ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 4d zdanie pierwsze ustawy o CIT.

Organ podatkowy nie zgodził się na taki moment ujęcia wydatków na części w kosztach. Do stanowiska spółki przychylił się natomiast WSA, który uchylił zaskarżoną interpretację.

NSA oddalił skargę kasacyjną organu. Stwierdził, że momentem wyznaczającym poniesienie kosztu jest dzień, na który zaksięgowano fakturę zakupu części zamiennych, niezależnie od daty przyjęcia ich do magazynu.

Stwierdził, że za nieracjonalny, biorąc pod uwagę przepisy ustawy o CIT i  zasady prawidłowej gospodarki, uznać należy pogląd organu, że moment uwzględnienia wydatku należy odwlec w czasie, aż do chwili użycia zakupionej części lub jej zniszczenia.

—Dorota Jaszczak, Jarosław Zamecki Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Komentuje:

Jan Godyń, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego (biuro w Katowicach)

Ten spór wpisuje się w szerszą tendencję organów podatkowych, dążących do stosowania rachunkowych zasad rozliczania kosztów na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych. Działania takie nie mają podstaw w obowiązujących przepisach prawa, co potwierdzają kolejne wyroki sądów administracyjnych.

W analizowanej sprawie organ podatkowy zgodził się ze spółką co do kwalifikacji kosztów nabycia części zamiennych jako kosztów innych niż bezpośrednie. Koszty takie powstają w dacie ich poniesienia, rozumianej jako data zaksięgowania kosztu w księgach rachunkowych na podstawie otrzymanej faktury.

W opisanej sytuacji podatnik był zatem w pełni uprawniony do rozpoznania kosztu w momencie zaksięgowania faktury dokumentującej zakup części zamiennych.

Organy podatkowe powszechnie stosują jednak niekorzystną dla podatników wykładnię, zgodnie z którą art. 15 ust. 4d należy interpretować w sposób zrównujący dzień poniesienia kosztu z dniem ujęcia danego wydatku jako kosztu w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Stanowisko takie jest najczęściej uzasadniane przez wskazanie, że przepisy ustawy o CIT odwołują się do ustawy o rachunkowości, nakazując w art. 9 prowadzenie ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami.

Ewidencja rachunkowa jest jednak podstawą zapewniającą możliwość ustalenia dochodu w sposób zgodny z przepisami podatkowymi, a nie źródłem praw i obowiązków podatnika, co NSA potwierdził wcześniej, m.in. w wyroku z 18 maja 2010 (II FSK 1440/09), wskazując, że zawarcie w art. 15 ust. 4d ustawy o CIT odwołania do ksiąg rachunkowych „nie może w ocenie NSA stanowić podstawy do możliwości uznania, że przepisy podatkowe odsyłają do zastosowania w sprawie przepisów prawa bilansowego”.

Podsumowując, zasługujący na pełną aprobatę wyrok NSA wpisuje się w utrwaloną linię orzeczniczą sądów administracyjnych, którą powinny również zaakceptować organy podatkowe. Aktualna sytuacja, w której organy podatkowe prezentują stanowisko odmienne od ustalonej już wykładni sądowej, rodzi bowiem wśród podatników niepewność co do prawidłowego sposobu rozliczania podatkowego wydatków na zakup m.in. części zamiennych.

Czytaj również:

Zobacz serwisy:

Tak orzekł NSA 20 lipca 2011 (II FSK 414/10).

Operator sieci telekomunikacyjnej kupuje części zamienne do stacji bazowych. Są one przyjmowane do magazynu, co potwierdzają odpowiednie księgowania dla celów rachunkowych. Jednak dopiero sprzedaż części zamiennej lub jej złomowanie powoduje zmianę stanu magazynu. Spółka zwróciła się do organów podatkowych z pytaniami:

Pozostało 92% artykułu
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP