"Miejsc noclegowych wciąż brakuje". Nieustanna pomoc uchodźcom z Ukrainy

W Światowym Dniu Uchodźcy (20.06) fundacja Dialog z Białegostoku podsumowała swoją pomoc Ukraińcom od momentu wybuchu wojny w ich kraju. Dotychczas z różnych form pomocy skorzystało 2050 osób. To przede wszystkim pomoc rzeczowa, paczki żywnościowe, bony pieniężne i dach nad głową. W Białymstoku uchodźcy z Ukrainy otrzymują też pomoc prawną, językową i psychologiczną.

Nowy plac zabaw dla podopiecznych fundacji DialogMartyna Bielska / Onet
Nowy plac zabaw dla podopiecznych fundacji Dialog
  • Ponad 400 osób tygodniowo dostaje różnego rodzaju dary, paczki i inne formy wsparcia oferowane w magazynie fundacji na ul. Węglowej 
  • W trzech obiektach Dialogu obecnie mieszka 56 osób z Ukrainy, w tym 23 dzieci
  • Przy fundacyjnym domu dla matek z dziećmi, gdzie zamieszkali uchodźcy z Ukrainy powstał plac zabaw ufundowany i wykonany przez darczyńców i wolontariuszy. Jego koszt to ponad 20 tys. zł  
  • Od lipca fundacja jest też finansowym partnerem infolinii dla Ukraińców w Polsce, którą obsługuje Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

"Nie będziemy wracać, póki będzie słychać syreny i rakiety"

Pod skrzydłami białostockiej fundacji w domu pomocy mieszka Tatiana Żuk i jej dwie córki w wieku 13 i 7 lat. Przyjechały z miejscowości oddalonej o 20 km od Kijowa.

— Na początku wspierała nas polska rodzina. Dużo nam pomogli, także w wypełnieniu dokumentów i adaptacji w tym mieście. Polacy pomagają nam oswoić się z nowym miejscem. Tu jest przyjemnie — kobieta opowiada o pierwszych tygodniach w Polsce.

W Ukrainie została jej bliska rodzina: bracia, rodzice i kuzyni. Nie wie, czy zostanie w Polsce na stałe. Wszystko zależy od tego, jak potoczą się wydarzenia w jej mieście.

reklama

— U nas w mieście sytuacja nie jest tak poważna, jak chociażby w Siewierodoniecku, ale ludzie słyszą tam syreny i rakiety. Póki to się nie skończy, nie będziemy wracać do domu — mówi Tatiana.

Różne drogi wsparcia

Fundacja Dialog rozdała uchodźcom z Ukrainy przedpłacone karty płatnicze, bony na zakupy dla oraz e-kody na kwotę 50 zł — taka pomoc trafiła do ponad 400 osób. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przekazało karty zakupowe dla 480 osób. Ponad 450 osób skorzystało z kursów języka polskiego, które fundacja Dialog organizowała wspólnie z Politechniką Warszawską.

Z magazynu darów na ul. Węglowej, który uruchomiono na początku wojny, skorzystało ponad 1 tys. 600 osób.

— Do dzisiaj ponad 400 osób tygodniowo przychodzi i otrzymuje różnego typu dary, paczki i inne formy wsparcia — wylicza Michał Gaweł, prezes zarządu Fundacji Dialog. Dzieci z Ukrainy dostały ponad 100 plecaków szkolnych.

Brakuje dachu nad głową

W obiektach fundacji obecnie mieszka 56 osób z Ukrainy. W noclegowni na ul. Kolejowej — 26 osób, w tym siedmioro dzieci. W domu dla matek z dziećmi — 14 osób i siedmioro dzieci. W mieszkaniach wspieranych — 16 osób w tym dziewięcioro dzieci.

Dom pomocy dla samotnych matek fundacji Dialog w Białymstoku Martyna Bielska / Onet
Dom pomocy dla samotnych matek fundacji Dialog w Białymstoku

W mieszkaniach jest ciągła rotacja lokatorów. Część osób wyjeżdża, przyjeżdżają kolejne.

— Gdybyśmy mieli więcej miejsc, wtedy przyjęlibyśmy więcej osób. Mamy też krótkoterminową współpracę z fundacją Biedronki, gdzie możemy korzystać do 30 dni z wynajmu hoteli, hosteli na terenie miasta i Podlasia, za które płaci Biedronka — mówi Onetowi prezes Dialogu.

Pomoc prawna

— Od lipca jesteśmy też finansowym partnerem infolinii dla Ukraińców w Polsce dostępnej też pod adresem www.prawnicyUkrainie.pl — dodaje Gaweł.

Centrum będzie działać tak długo, jak długo Ukrainkom i Ukraińcom, szukającym w Polsce bezpiecznego schronienia, potrzebna będzie pomoc prawna.

Centrum Koordynacji Pomocy Prawnej pomaga w ustaleniu statusu prawnego obywateli Ukrainy w Polsce, legalizacją pobytu i pracy cudzoziemców (w tym obywateli Ukrainy) przebywających w Polsce przed 24 lutego 2022 r., w opiece tymczasowej i rodzinnej pieczy zastępczej dla małoletnich obywateli Ukrainy bez opieki przybywających do Polski w związku z działaniami wojennymi, czy pomocą przy zatrudnianiu.

Wnętrze domu samotnej matki fundacji Dialog, gdzie mieszka 14 osób z Ukrainy, w tym siedmioro dzieciMartyna Bielska / Onet
Wnętrze domu samotnej matki fundacji Dialog, gdzie mieszka 14 osób z Ukrainy, w tym siedmioro dzieci

Infolinia finansowana jest z Norweskiego Funduszu na rzecz uchodźców.

Pomoc na przyszłość

Fundacja Dialog przygotowuje się także na dalszą pomoc. To stałe dyżury pracowników i prawnika w siedzibie fundacji i wsparcie psychologiczne.

— Zgłaszają się do nas osoby, które takiego wsparcia potrzebują. Czasami wymaga to czasu, żeby móc korzystać z pomocy psychologa, ale mamy coraz więcej osób, które decydują się na takie spotkania — mówi Marcin Kruhlej, wiceprezes zarządu fundacji.

Dom dla samotnych matek fundacji Dialog został otwarty na początku wojny w UkrainieMartyna Bielska / Onet
Dom dla samotnych matek fundacji Dialog został otwarty na początku wojny w Ukrainie

Dialog terapeutycznie wspiera też rodziny z dziećmi, które chorują na autyzm, są dotknięte niepełnosprawnościami oraz rodzinom wielodzietnym i seniorom. Fundacja współpracuje z Krajową Izbą Notarialną oraz z innymi fundacjami, m.in. z Wioskami Dziecięcymi.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Zapisz się na newsletter Onetu, aby otrzymywać od nas najbardziej wartościowe treści.

reklama
reklama

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Subskrybuj Onet Premium. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Martyna Bielska
Reporterka Onet Wiadomości
Pokaż listę wszystkich publikacji

Data utworzenia: 20 czerwca 2022, 21:49
reklama
Masz ciekawy temat? Napisz do nas list!
Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem? Masz ciekawy temat? Napisz do nas! Listy od czytelników już wielokrotnie nas zainspirowały, a na ich podstawie powstały liczne teksty. Wiele listów publikujemy w całości. Wszystkie znajdziecie tutaj.