wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Inwestycje
  4. Jak Wrocław jest chroniony przed wielką wodą? Jaką rolę odgrywa Ślęzoujście w systemie Wrocławskiego Węzła Wodnego?
Kliknij, aby powiększyć
Anna Wołoszyn, główna specjalistka ds. Wrocławskiego Węzła Wodnego i ochrony przeciwpowodziowej w Centrum Zarządzania Kryzysowego UM we Wrocławiu Tomasz Hołod
Anna Wołoszyn, główna specjalistka ds. Wrocławskiego Węzła Wodnego i ochrony przeciwpowodziowej w Centrum Zarządzania Kryzysowego UM we Wrocławiu

W 1997 roku we Wrocław uderzył żywioł o przepływie 3650 m3/s. Ochrona nie była na to gotowa. Teraz jest inaczej. Po modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego i budowie zbiornika w Raciborzu miasto poradzi sobie z podobną falą. Bezpieczne są także Maślice, dzięki przebudowie Ślęzoujścia. O tej inwestycji oraz o ochronie przed wielką wodą Karolina Misztal z Wrocław TV rozmawia z Anną Wołoszyn, główną specjalistką ds. Wrocławskiego Węzła Wodnego i ochrony przeciwpowodziowej w Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Reklama

Zakończyła się modernizacja ul. Ślęzoujście. Jaką rolę pełni w ochronie przeciwpowodziowej?

Jest to bardzo ważna inwestycja w kontekście ochrony Maślic. To obszar rozwijający się, gdzie przybywa ludzi i budynków, więc remont był rzeczą niezbędną. Ślęzoujście tak naprawdę nie było wałem, była to droga, która pełniła funkcję wału przeciwpowodziowego.

Co dokładnie zostało zrobione?

Wszystkie wały odrzańskie posiadają w korpusach szczelną przesłonę lub matę położoną na skarpie odwodnej, która nie pozwala na to, żeby wał nasiąkał wodą, został rozmyty i przerwany. Inwestycja, którą wykonał ZDiUM polegała na modernizacji całej ulicy, na części newralgicznej (250 m) została położona po skarpie mata bentonitowa, a pięć metrów w dół od podłoża wkopana przesłona cementowo-betonowa, która uniemożliwia wodzie podejście pod wałem i zalanie terenów po stronie odpowietrznej. Wody Polskie zmodernizowały dodatkowo potężny przepust wałowy. Dzięki temu ul. Ślęzoujście jest teraz wałem z prawdziwego zdarzenia.

Dlaczego tak długo czekaliśmy na remont?

Za wszystkie wały we Wrocławiu odpowiada PGW Wody Polskie (z wyjątkiem tego na Kozanowie, który powstał ze środków miejskich). Tymczasem Ślęzoujście wałem nie było. My jednak znając zagrożenie, zleciliśmy ekspertyzę, która była pierwszym krokiem do wykonania remontu. Następnie powstał projekt techniczny w wyniku porozumienia między ZDiUM a PGW WP, co pozwoliło na pozyskanie funduszy. Ślęzoujście nie było modernizowane po poprzednich powodziach, chociaż w wyniku wezbrania w 97 roku korpus został osłabiony, lecz nie przerwany, ponieważ woda dostała się z obu stron.

Czym jest i z czego składa się Wrocławski Węzeł Wodny? Czy miasto jest gotowe odeprzeć wodę tak wielką jak w 1997 roku? Odpowiedź na te pytania w poniższym nagraniu Wrocław TV z cyklu „Pytamy o Wrocław”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl