Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 00:57

Pożyczka konsolidacyjna na spłatę zadłużenia – jak to działa?

Pożyczka konsolidacyjna jest wykorzystywana na spłatę zadłużenia. Jest to produkt bankowy, który może pomóc osobom mającym problem ze spłacaniem swoich zobowiązań. Dowiedz się, jak to działa i kiedy warto skonsolidować zadłużenia?
  • 22.12.2023 15:46
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pożyczka konsolidacyjna na spłatę zadłużenia – jak to działa?

Pożyczka konsolidacyjna krok po kroku

Pożyczka konsolidacyjna, inaczej kredyt konsolidacyjny, to narzędzie, które może pomóc spłacić zobowiązania finansowe, nie tylko bankowe, lecz także u innych instytucji. Polega to na tym, że wnioskuje się o taką pożyczkę, przedstawiając dokumenty dotyczące zadłużeń, które chce się połączyć w jedno.

Po otrzymaniu pożyczki konsolidacyjnej nie dostaje się na konto żadnych pieniędzy. Bank od razu reguluje kredyty i zadłużenia u wierzycieli. Od tej pory zamiast kilku czy kilkunastu różnych kredytów, pożyczek i obciążeń istnieje tylko jedna pożyczka konsolidacyjna i płaci się tylko jedną ratę. Okres kredytowania, oprocentowanie i wysokość raty jest kwestią umowy z bankiem i dla każdego klienta mogą być różne. Pożyczka konsolidacyjna może być także wyższa niż kwota zadłużenia, jeśli zdolność kredytowa jest wysoka. W takim wypadku ta różnica zostanie przelana na rachunek rozliczeniowy dłużnika jako wolne środki do wykorzystania w dowolnym celu.

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych – wady i zalety

Konsolidacja kredytów i pożyczek daje możliwość zmniejszenia comiesięcznych wydatków na zobowiązania. Jest to rodzaj pewnej ulgi – zamiast płacić kilka czy kilkanaście zadłużeń, robisz jeden przelew. Na dodatek jest to zazwyczaj niższa kwota niż suma wszystkich zadłużeń, ponieważ czas kredytowania jest znacznie wydłużony. Niższa rata to znaczna pomoc w domowym budżecie.

Wydłużenie okresu kredytowania oznacza jednak, że suma kredytu może być wyższa. Jest to jednak zależne od wielu czynników. Jeśli ktoś nie jest w stanie spłacić wszystkich swoich pożyczek, odsetki karne rosną bardzo szybko i są bardzo wysokie. Może się więc okazać, że w ostatecznym rozrachunku to pożyczka konsolidacyjna będzie tańsza. A na pewno będzie kosztowała o wiele mniej emocji.

Pożyczka na spłatę zadłużenia

Pożyczka na spłatę zadłużenia może obejmować różną ilość wierzycieli. Wszystko zależne jest od polityki banku, najczęściej można przenieść już jeden kredyt lub pożyczkę. Zwykle jest to jednak kilka różnych zobowiązań.

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych może obejmować różnego rodzaju zadłużenia. Oczywiście można w ten sposób połączyć kredyt mieszkaniowy z gotówkowym i samochodowym. Do tego wliczają się kredyty konsumenckie (zaciągane w czasie zakupów, na przykład w sklepach AGD/RTV), a także pożyczki gotówkowe w innych instytucjach niż banki. Kredyt konsolidacyjny może pokryć także zadłużenie na karcie kredytowej i limit na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym oraz zobowiązania w stosunku do Urzędu Skarbowego czy ZUS-u. Nie wszystkie banki wyrażają zgodę na objęcie kredytem konsolidacyjnym chwilówek z parabanków i kredytów hipotecznych.

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych – kiedy warto ją wziąć?

Pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych to świetny sposób na zredukowanie wydatków na zobowiązania. Dzięki temu, że rata będzie mniejsza, bez problemu poradzi sobie z nią budżet domowy, co pozwoli uniknąć szalejących odsetek karnych. Takie rozwiązanie może uchronić także przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Jest to niestety dość częsty problem. Polega on na tym, że po zaciągnięciu nawet jednej, niewielkiej pożyczki, z którą nie można sobie poradzić, bierze się kolejne kredyty i chwilówki, które się nawarstwiają. Kredyt konsolidacyjny „zeruje” ten problem i pozwala na spłacanie tylko jednej, niższej raty, co daje ulgę i ma duży wpływ na emocjonalny komfort, zwłaszcza jeśli pojawiło się widmo egzekucji komorniczych.

Warto jednak wiedzieć, że niższa rata nie zawsze jest związana z niższym oprocentowaniem. Najczęściej wynika ze znacznego wydłużenia okresu kredytowania. A to przekłada się na wyższe koszty całkowite. Jest to jednak bardzo dobra opcja dla osób, które mają dużo różnych zobowiązań.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.


 

Artykuł sponsorowany