Czym jest kredyt celowy?

  • 19 Lut 2021
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Środki pożyczone od banku w zależności od rodzaju kredytowania przeznaczyć można, na co tylko się zechce albo tylko i wyłącznie na ściśle określony cel. Finansowania zaliczane do drugiej grupy pod niektórymi względami różnią się od tradycyjnej pożyczki, przy której kredytobiorca nie ma powiedziane, na co może ją wydać. Planujesz wziąć konsumencki kredyt celowy lub kredyt celowy dla firm? Sprawdź, co warto wiedzieć o tych produktach bankowych!
Czym jest kredyt celowy?

Z tego artykułu dowiesz się:

Więcej

Najpopularniejszym kredytem celowym jest kredyt hipoteczny. Nieco rzadziej, ale równie chętnie, kredytobiorcy sięgają po kredyt samochodowy, ratalny i konsolidacyjny. W przypadku wszystkich wymienionych bank dokładnie wie, na co kredytobiorca przeznaczy pożyczone środki. Dzięki temu może zaproponować nieco korzystniejsze warunki finansowania.

Kredyt celowy – definicja

Mianem kredytu celowego określa się finansowanie, którego cel jest jednoznacznie i precyzyjnie określony. Potencjalny kredytobiorca musi wskazać, na co przeznaczy środki, jeszcze przed ich otrzymaniem.

Jakie może być przeznaczenie kredytu celowego? To zależy od rodzaju finansowania. Do tej kategorii zalicza się m.in. kredyt hipoteczny, który można wydać na zakup nieruchomości czy kredyt samochodowy, przy którego pomocy sfinansować można zakup nowego auta. Kredytem celowym jest także umożliwiający spłatę dotychczas zaciągniętych kredytów oraz uporządkowanie swoich finansów kredyt konsolidacyjny.

Planujesz wziąć kredyt celowy? Licz się z tym, że pożyczone w ramach niego pieniądze nie trafią na Twoje konto ani do rąk własnych, lecz prosto na konto osoby sprzedającej mieszkanie czy samochód, albo Twoich wierzycieli.

Kredyt inwestycyjny celowy

Kredyt inwestycyjny to produkt bankowy skierowany do firm. Starać się o niego może każde przedsiębiorstwo, bez względu na wielkość czy status prawny.

Z założenia pożyczkę tego typu przeznaczyć trzeba na rozwój działalności. Z uwagi na to, że pojęcie to jest dość szerokie, środki spożytkować można na wiele różnych sposobów, np. na zakup środków trwałych lub nabycie wartości niematerialnych. Przyszły kredytobiorca musi liczyć się z tym, że bank może zażądać od niego posiadania wkładu własnego.

Więcej informacji: Ranking kredytów dla firm >>

Kredyt obrotowy celowy

Finansowanie tego typu może zostać przeznaczone na sfinansowanie aktualnych wydatków firmy. Po kredyt obrotowy najczęściej sięgają przedsiębiorcy, którzy z różnych powodów mają kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej. Dzięki niemu mogą utrzymać płynność finansową i dalej działać, a nawet się rozwijać.

Innymi słowy, kredyt obrotowy pozwala osobom prowadzącym działalność poradzić sobie z przejściowymi kłopotami finansowymi i uratować biznes przed upadkiem.

Warunki otrzymania kredytu celowego

Wiesz, na co chcesz przeznaczyć pożyczone od banku środki? Kredyt celowy to rozwiązanie idealne dla Ciebie. Podstawowym warunkiem koniecznym do spełnienia, aby móc otrzymać pozytywną decyzję kredytową, jest wpisanie we wniosku kredytowym celu, na jaki zostaną spożytkowane pieniądze. Skoro wiesz, jak rozdysponujesz całą kwotę, nie powinieneś mieć z tym najmniejszego problemu.

Dość istotne jest także zabezpieczenie kredytu. Jeśli ma je stanowić przedmiot finansowania, jako kredytobiorca masz obowiązek przedstawienia w banku wraz z wnioskiem kredytowym stosownych dokumentów, które pozwolą na ustanowienie takiego zabezpieczenia.

Jakie formalności trzeba spełnić, by otrzymać kredyt celowy?

Tradycyjnie, tak jak podczas starań o każdy inny kredyt, trzeba złożyć wniosek kredytowy wraz z dokumentami, które posłużą do wyliczenia zdolności kredytowej. Niezbędne będą również dokumenty dotyczące kredytowanej rzeczy czy przedsięwzięcia. W przypadku kredytu hipotecznego może to być zestaw dokumentów związanych z kupowanym domem lub mieszkaniem.

Po wykorzystaniu środków z kredytu bank będzie oczekiwać od Ciebie potwierdzenia zrealizowanych wydatków w postaci faktur czy rachunków, dlatego zachowaj wszystkie dokumenty. Miej na uwadze, że dokumenty nie mogą być wystawione z datą wcześniejszą niż miesiąc przed udzieleniem kredytu.

Kredyt celowy dla firm

Dostępne są różne rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw i instytucji. Wśród nich widnieje m.in.:

  • kredyt obrotowy – przeznaczyć go można na spłatę bieżących zobowiązań. Udzielany na dwa sposoby: w formie transz z określonymi kwotami i terminami albo jako linia kredytowa. W zależności od zawartej umowy kredyt obrotowy może być odnawialny lub nieodnawialny.
  • kredyt inwestycyjny – do wykorzystania na inwestycje firmy. Maksymalny okres spłaty zazwyczaj wynosi 5 lat. Z kolei czas na wykorzystanie może trwać nie dłużej niż do terminu zakończenia inwestycji.
  • kredyt na inwestycje wskazane – pożyczone środki należy przeznaczyć na realizację ściśle określonej inwestycji. Poprzez doprecyzowanie celu kredytowania kredytobiorca może liczyć na uproszczoną procedurę wnioskowania lub korzystniejsze warunki finansowania.
  • kredyt na spółkę celową – specjalny kredyt, który można podjąć praktycznie bez historii kredytowej, na podstawie przyszłych dochodów generowanych z nieruchomości. Kredyt dla spółki celowej to kolejny rodzaj kredytu inwestycyjnego.

Kredyt celowy na spłatę ZUS

To specjalny kredyt na uregulowanie zobowiązań względem ZUS-u. Od stycznia 2018 roku z bieżących wpłat przedsiębiorców do tej instytucji w pierwszej kolejności pokrywane są istniejące już zaległości. W praktyce znaczy to tyle, że przedsiębiorca mający nieuregulowany rachunek w ZUS-ie, w razie zajścia takiej potrzeby, nie otrzyma zasiłku chorobowego, opiekuńczego ani macierzyńskiego.

Ponadto długie zaleganie ze spłatą długu w ZUS może doprowadzić do kosztownej egzekucji. Kredyty celowe na spłatę ZUS to prawdopodobnie jedno z najlepszych rozwiązań w takiej sytuacji.

Kredyt celowy – bank, w którym najbardziej opłaca się zaciągnąć kredyt celowy

Kredyt hipoteczny, samochodowy czy konsolidacyjny – wszystkie wymienione to kredyty celowe. Praktycznie każdy bank ma je w swojej ofercie. Wybór jest tak duży, że trudno jest zdecydować, który kredyt celowy jest najlepszy.

Nieco ułatwić decyzję powinna poniższa tabelka. Przedstawia ona krótkie porównanie kredytów hipotecznych na kwotę 250 tys. zł z 25-letnim okresem spłaty i kredytów konsolidacyjnych na kwotę 100 tys. zł z 60-miesięcznym okresem spłaty.

Kredyt konsolidacyjny

Kredyt hipoteczny

Santander Bank Polska

Oprocentowanie: 7,16%

Prowizja: 5,91%

RRSO: 10,04%

Oprocentowanie: 2,70%

Prowizja: 2,00%

RRSO: 2,92%

PKO Bank Polski

Oprocentowanie: 7,20%

Prowizja: 9,99%

RRSO: 12,37%

Oprocentowanie: 2,27%

Prowizja: 0%

RRSO: 2,24%

Millennium Bank

Oprocentowanie: 6,80%

Prowizja: 13,99%

RRSO: 13,17%

Oprocentowanie: 2,21%

Prowizja: 0%

RRSO: 2,23%

Alior Bank

Oprocentowanie: 7,19%

Prowizja: 2,99%

RRSO: 13,27%

Oprocentowanie: 2,26%

Prowizja: 2,00%

RRSO: 2,46%

Kredyt celowy czy kredyt gotówkowy – co jest lepsze?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko tak naprawdę zależy od sytuacji. Pożyczka celowa będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli pożyczone środki chcesz wydać na coś konkretnego, a bank jest w stanie sfinansować Twoją potrzebę.

Pieniądze przeznaczone na określony cel będzie można jednak wydać tylko i wyłącznie na ten konkretny cel, a to mocno skomplikuje sprawę, jeśli chcesz je spożytkować inaczej. Dlatego znając cel pożyczki, sprawdź, co bank ma Ci do zaoferowania. Porównaj dostępne opcje i wybierz najkorzystniejszą dla siebie.

Sprawdź także: Zakup domu finansowany kredytem >>

Dodano:
19 Lut 2021

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły