Szukasz kredytu hipotecznego? W Szczecinie znajdziesz placówki mFinanse, w których ekspert pomoże Ci obliczyć Twoją zdolność kredytową czy przeanalizować oferty banków. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać przed podpisaniem umowy oraz jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać takie kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny w Szczecinie – co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to umowa zawierana pomiędzy bankiem a kredytodawcą, w ramach której instytucja finansowa udostępnia określoną sumę pieniędzy swojemu klientowi. Ten zobowiązuje się do jej spłaty w określonym terminie, wraz z odsetkami. Kredyt hipoteczny, jak wskazuje sama nazwa, wiąże się z ustanowieniem zabezpieczenia na nieruchomości w postaci hipoteki. Wpisuje się ją do księgi wieczystej. Co ważne, jeśli kredytobiorca nie wywiązuje się ze spłaty zobowiązania, bank może przejąć nieruchomość.

Omawiany produkt bankowy jest kredytem długoterminowym. W większości przypadków okres jego spłaty wynosi kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat (maksymalnie 35). Aby otrzymać kredyt hipoteczny, trzeba jednak spełnić określone kryteria.

 Rozważasz zaciągnięcie kredytu hipotecznego w Szczecinie? Sprawdź listę placówek mFinanse w tym mieście i poznaj ekspertów kredytowych: https://mfinanse.pl/placowki/szczecin/.

 Jak dostać kredyt hipoteczny w Szczecinie?

Warunki, jakie musi spełnić osoba, która chce zaciągnąć kredyt hipoteczny w Szczecinie (bądź w innym mieście) to:

  • Posiadanie zdolności kredytowej – przed udzieleniem wsparcia finansowego bank sprawdza, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać w terminie raty. Podczas tego procesu uwzględnia wiele czynników, są to m.in.: dochód netto, rodzaj zatrudnienia (czy jest to umowa o pracę na czas określony/nieokreślony, umowa cywilnoprawna, działalność gospodarcza bądź inne formy), koszty utrzymania (miesięczne wydatki w danym gospodarstwie domowym), wysokość innych zobowiązań (np. limity kart kredytowych, obecnie spłacane pożyczki czy poręczone kredyty), historię kredytową (dane dotyczące kredytów i pożyczek, które instytucje finansowe przekazały do BIK).
  • Wniesienie wkładu własnego – jest to kapitał początkowy, jaki musi posiadać osoba chcąca uzyskać wsparcie w postaci kredytu hipotecznego. Jego wysokość jest określana procentowo i zależy od wartości nieruchomości. Przeważnie jest to 20% kosztu inwestycji. Wkładem własnym nie musi być gotówka, mogą być to także m.in.: darowizna, zadatek dla dewelopera lub zbywcy czy inna nieruchomość, którą kredytobiorca planuje w najbliższym czasie sprzedać.

Kredyt hipoteczny Szczecin – na co można go przeznaczyć?

Środki pozyskane w ramach kredytu hipotecznego muszą zostać przeznaczone na określony cel. Najczęściej jest to zakup lokalu mieszkalnego bądź budowa domu. Warto jednak mieć świadomość, że można go także spożytkować w inny sposób, m.in. na:

  • zakup działki (gruntu),
  • zakup garażu,
  • zakup budynku komercyjnego,
  • remont mieszkania lub domu,
  • adaptację lokalu użytkowego, modernizację pomieszczeń,

Jakie są koszty kredytów hipotecznych w Szczecinie?

Dodatkowe koszty kredytu hipotecznego (nieobejmujące samej pożyczonej kwoty) to suma wszystkich opłat, jakie konsument musi ponieść w związku z umową zawartą z bankiem. Składają się na nie:

  • Oprocentowanie – jest to wskaźnik wyrażający koszt zaciągnięcia kredytu w stosunku rocznym, na jego podstawie bank wylicza odsetki. Maksymalne oprocentowanie kredytu hipotecznego nie może przekroczyć 20,50% w skali roku (choć zazwyczaj jest ono niższe).
  • Prowizja – termin ten oznacza opłatę pobieraną przez kredytodawcę za sam fakt udzielenia kredytu.
  • Opłaty dodatkowe – mogą to być: ubezpieczenie (teoretycznie nie jest ono obowiązkowe, jednak bank może odmówić udzielenia kredytu hipotecznego klientowi, który odmawia jego wykupienia), opłata za wycenę nieruchomości, ubezpieczenie pomostowe, opłata za wcześniejszą spłatę, koszty notarialne i sądowe.

Jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny w Szczecinie?

Pierwszym krokiem przy wyborze najkorzystniejszej oferty kredytu hipotecznego powinno być określenie, jaką kwotę chcemy pożyczyć oraz jak długo zamierzamy spłacać zobowiązanie. Trzeba przy tym pamiętać, że wydłużenie okresu kredytowania obniża wartość miesięcznej raty, jednak całkowity koszt kredytu jest wówczas wyższy. Warto też rozważyć, jaki rodzaj oprocentowania będzie dla nas lepszy. Przy oprocentowaniu stałym jego wysokość pozostaje stała przez cały okres określony w umowie. Z kolei oprocentowanie zmienne opiera się o stopy procentowe, może się więc zmieniać.

Kolejną istotną kwestią jest rodzaj rat – mogą one być równe lub malejące. Pierwsze z wymienionych mają tę samą wysokość (przy stałym oprocentowaniu), a zmienia się wyłącznie proporcja części kapitałowej do odsetkowej. Drugie charakteryzują się stopniowym zmniejszaniem się rat w miarę spłaty zobowiązania – kredytobiorca ponosi największe koszty w początkowym okresie kredytowania. Aby wybrać najlepsze w naszym przypadku rozwiązanie, warto skorzystać z porady eksperta kredytowego.