Twój e-PIT Rozlicz PIT 2023 online

wersja na Windows

Przycisk kierujący na stronę e-pity

lub pobierz program

16

30

Twój e-PIT Rozlicz PIT 2023 online

wersja na Windows

Przycisk kierujący na stronę e-pity

lub pobierz program

16
30
Twój e-PIT Rozlicz PIT 2023 online

wersja na Windows

Przycisk kierujący na stronę e-pity

lub pobierz program

16
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2023
Rozlicz swój PIT w telefonie już teraz!
Przycisk pobierania programu e-pity

Twój e-PIT Rozlicz PIT 2023 online

wersja na Windows

Przycisk kierujący na stronę e-pity

lub pobierz program

16

30

Twój e-PIT Rozlicz PIT 2023 online

wersja na Windows

Przycisk kierujący na stronę e-pity

lub pobierz program

16
30

Twój e-PIT Rozlicz PIT 2023 online

wersja na Windows

Przycisk kierujący na stronę e-pity

lub pobierz program

16
30
Pobierz e-pity 2023

Sprzedaż domeny: konsekwencje podatkowe

Piotr Szulczewski

Sprzedaż domeny internetowej wiąże się z różnorakiego rodzaju konsekwencjami podatkowymi.

W podatku dochodowym od osób fizycznych wystąpić mogą przychody aż z trzech różnych źródeł. Jeżeli sprzedaż domeny odbywa się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub też sprzedaż domen internetowych jest działalnością zarobkową podatnika, uzyskiwane wynagrodzenie należy rozliczyć jako przychód z działalności gospodarczej. Jednocześnie nie można rozliczyć kosztów ryczałtowo – w grę wejdą koszty faktycznie poniesione w celu uzyskania przychodu ze zbycia domeny (z działalności gospodarczej). Kosztem uzyskania przychodów będą również koszty nabycia prawa do użytkowania domeny oraz opłaty abonamentowe (pobierane przez podmiot pośredniczący w udostępnieniu domeny, z tytułu umów z NASK – umów o rejestrację i utrzymanie domeny).

Pewnym problemem może okazać się stwierdzenie, kiedy sprzedaż domen należy uznać jako przychód ze źródła – działalność gospodarcza. Sytuacją oczywistą jest, gdy podmiot prowadzący działalność nabywa prawo do korzystania z domeny na własny użytek, a następnie zbywa tę domenę w ramach działalności przedsiębiorstwa. Analogicznie – w przypadku zbycia całego przedsiębiorstwa prawo do korzystania z domeny należy uznać za element tego przedsiębiorstwa (art.55(1) k.c.). Z domeną może być związana również firma przedsiębiorcy (imię i nazwisko, nazwa, elementy fantazyjne). Generalną zasadą jest, że firma nie może być zbyta (art. 43(9) k.c.). Zbycie praw autorskich do domeny, która jest jednorodna z firmą przedsiębiorcy może spowodować wątpliwości w zakresie tej nazwy, w szczególności wprowadzać w błąd kontrahentów w obrocie handlowym, niemniej nie można uznać tego za zbycie firmy przedsiębiorstwa, a tym samym przeniesienie praw autorskich do znaku towarowego lub nazwy domeny tożsamej z firmą przedsiębiorstwa uznać należy za czynność dopuszczalną i ważną.

W przypadku handlu domenami przychód kwalifikować należy w myśl zasady działalności zorganizowanej, w celu zyskania przychodu - zarobkowej, ciągłej i prowadzonej we własnym imieniu bez względu na rezultat tej działalności. Zatem już zakup i późniejsza sprzedaż kilku domen może okazać się działalnością gospodarczą, jeśli celem zakupu jest uzyskanie przychodu ze zbycia prawa do korzystania z tych domen.

W przypadku sprzedaży prywatnej przychód można podzielić w zależności od tego, co jest przedmiotem umowy łączącej strony. Jeżeli umowa dotyczyć będzie zbycia praw autorskich do nazwy domeny lub znaku towarowego związanego z domeną (autorski projekt posiadacza domeny, teraz zbywany na rzecz nowego użytkującego domenę) źródłem uzyskania przychodów są prawa autorskie lub prawa majątkowe. Zastosowanie może wówczas znaleźć 50% stawka kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku przeniesienia praw do umowy z NASK źródłem uzyskania przychodów będą inne źródła (art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Na pewno przekazania prawa do użytkowania domeny nie będzie przychodem ze sprzedaży rzeczy i praw (art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Tym samym rozlicza się koszty faktycznie poniesione związane z nabyciem i przekazaniem. Nie zastosuje się natomiast, jak w przypadku rzeczy i praw – zasady, że sprzedaż po 6 miesiącach licząc od końca miesiąca nabycia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Zasada ta jest w tym przypadku bezużyteczna.

Strony w ramach dowolności kontraktowania mają prawo zawrzeć umowę łączoną, w której przeniosą za wynagrodzeniem prawo do korzystania z domeny oraz prawa autorskie do znaku towarowego lub do jej nazwy.

W zakresie opodatkowania podatkiem VAT nawet przekazanie prawa do pojedynczej domeny, jeśli celem jej zakupu było uzyskanie przychodu, może podlegać opodatkowaniu. Podatek wystąpi, gdy zbycie spełni założenie prowadzenia działalności gospodarczej na gruncie ustawy o VAT (art. 15 ust. 1 ustawy).

Zarówno zbycie praw autorskich jak i przeniesienie prawa do umowy z NASK za wynagrodzeniem należy rozliczyć jako świadczenie usług (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT). Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Sprzedaż opodatkowana na gruncie ustawy o VAT korzysta ze zwolnienia podmiotowego do kwoty 100 tyś zł. rocznie (od 1 stycznia do 150 tys zł). Co ważne, do wartości sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Elementy umowy przekazania praw do domeny, jak prawa autorskie do jej nazwy, znak towarowy itp. zaliczone przez podatnika do wartości niematerialnych i prawnych skorzystają zatem ze zwolnienia podmiotowego a dodatkowo nie będą brane pod uwagę przy obliczaniu wartości limitu zwolnienia podmiotowego VAT.

Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania korzystają z preferencyjnej stawki podatku VAT - 7%. W pozostałym zakresie zastosowanie znajdzie stawka podstawowa 22% (od 1 stycznia – 23%).

W zakresie zbycia na rzecz podatnika spoza Rzeczypospolitej zastosowanie znajdzie zasada, że w przypadku kontaktów B2B (przedsiębiorca – przedsiębiorca) czynność nie będzie podlegała VAT w Polsce (miejscem świadczenia jest siedziba, miejsce prowadzenia działalności, miejsce zamieszkania, stała placówka nabywcy), w przypadku natomiast B2C (przedsiębiorca – konsument) miejscem świadczenia będzie terytorium Rzeczypospolitej, a wyjątkowo – w przypadku kontaktów B2C lub B2B na rzecz podmiotów spoza Wspólnoty w zakresie sprzedaży praw lub udzielania licencji i sublicencji, przeniesienia lub cesji praw autorskich, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddania do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw – miejscem opodatkowania będzie siedziba, miejsce zamieszkania, placówka, miejsce prowadzenia działalności nabywcy).

W zakresie podatku PCC nie podlegają mu umowy, których choćby jedna ze stron jest podatnikiem podatku VAT lub jest z niego zwolniona. Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegać może wyłącznie zbycie praw autorskich. Umowa przeniesienia prawa do domeny nie podlega temu podatkowi (nie została wymieniona jako umowa temu podatkowi podlegająca, nie jest to w szczególności umowa sprzedaży, lecz umowa zmiany dłużnika w stosunku do NASK).

Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl