Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOdpady budowlane: jak je segregować i utylizować?

Odpady budowlane: jak je segregować i utylizować?

Materiał Partnera

Dodano:
Odpady budowlane: jak je segregować i utylizować?
Materiał Partnera

Czy odpady budowlane podlegają segregacji? W jaki sposób poprawnie utylizuje się śmieci z budowy i remontu? Oto krótki poradnik na temat tego, jak postępować z odpadami budowlanymi.

Segregacja odpadów

Już od dłuższego czasu funkcjonuje obowiązkowa segregacja śmieci. Odpady komunalne dzielimy więc według pięciu frakcji. Zalicza się do nich odpady papierowe, opakowania szklane, śmieci z tworzyw sztucznych i metalu, odpady bio oraz śmieci zmieszane. Taki obowiązek segregacji śmieci przyczynia się do efektywniejszego recyklingu, czyli odzyskiwania surowców wtórnych. Obowiązkowej segregacji poddawane są jednak śmieci bytowe, czyli te powstające w gospodarstwach domowych. Śmieci budowlano-remontowe, czyli te, które generują się np. na placu budowy czy podczas generalnego remontu mieszkania, wykluczone są z definicji odpadów komunalnych. Nie podlegają więc takim zasadom, jak śmieci bytowe. Za tym zaś idą pewne konsekwencje.

Śmieci tylko do kontenera

Jako że odpady budowlane nie są odpadami komunalnymi, nie wolno umieszczać ich w żadnym kuble pięciu frakcji, nawet w pojemniku na śmieci zmieszane. Tradycyjny wywóz odpadów z gospodarstw domowych nie zakłada odbioru śmieci budowlanych — śmieciarki nie są przystosowane do odbioru odpadów z budowy i remontu, ich recykling przebiega wg innej technologii, niż odzysk surowców z odpadów bytowych. Wywóz gruzu nie jest ujęty również w opłacie śmieciowej. Odpady remontowo-budowlane powinny trafić do kontenera na odpady właśnie tego typu. Firmy, które oferują wywóz odpadów z remontu czy budowy wynajmują odpowiedni kontener i podstawiają go pod wskazany adres. Kiedy kontener zapełni się odpadami, odbierają go, a zawartość kierują do miejsca, gdzie będzie mogła być poddana procesowi oczyszczania i recyklingu. Usługa wynajęcia kontenera jest odpłatna, ale pozwala na gospodarowanie odpadami z budowy w sposób zgodny z prawem i ekologiczny. 

Segregacja odpadów z budowy

Istnieje kilka rodzajów kontenerów na odpady budowlane. 

  • Najtańsze kontenery przeznaczone są na tak zwany czysty gruz budowlany. W skład czystego gruzu wchodzą odpady betonowe, ceglane oraz niewielkie ilości ceramiki. Taki skład odpadów sprawia, że zawartość kontenera łatwo podlega odzyskowi surowców. Z czystego gruzu powstaje dobrej jakości kruszywo budowlane.
  • Kontenery na śmieci zaś pomieszczą pozostałe odpady, które generują się podczas prac remontowo-budowlanych, w tym styropian, gips, elementy drewniane, metalowe, folie malarskie, tapety, płyty karton-gips, duże ilości kafli, płytek ściennych, paneli i wiele innych. 
  • Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem budowy trzeba niekiedy wyrównać grunt lub wyciąć roślinność w ramach zgodności z projektem. Kontenery na ziemię i odpady zielone to kolejna grupa pojemników, którą bezproblemowo wypożycza eko-gruz.pl i inne dobre firmy wywozowe. 

Śmieci z remontu mieszkania

Choć od 2022 roku odpady budowlane i rozbiórkowe wyłączono z definicji odpadów komunalnych, nadal każda gmina ma obowiązek zapewnić ich odbiór w PSZOK-u, czyli Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Taki punkt działa na terenie każdej gminy, a bywa, że w większych miastach istnieje więcej niż jeden PSZOK. Trzeba jednak wiedzieć, że dostarczenie odpadów z remontu do PSZOK-u nie jest bezwarunkowe. Po pierwsze, punkt przyjmie tego rodzaju odpady tylko i wyłącznie, jeśli pochodzą z gospodarstw domowych, a więc nie przyjmie ich od firm remontowych. Po drugie, odpady z remontu przyjmowane są w punkcie pod warunkiem, że będą to tylko niezanieczyszczone frakcje odpadów budowlanych (czysty gruz ceglany i betonowy, ceramika).

Warto wiedzieć, że ustawodawcy wciąż pracują nad zmianami w kwestii segregacji i utylizacji odpadów budowlanych. Szacuje się, że za jakiś czas pojawią się nowe przepisy, które zakładać będą bardziej precyzyjną segregację śmieci budowlano-remontowych, między innymi na frakcje, takie jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne (beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie).

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole