Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOgrodzenie panelowe na nierównym terenie - o czym należy pamiętać

Ogrodzenie panelowe na nierównym terenie - o czym należy pamiętać

Materiał promocyjny

Dodano:
Ogrodzenie panelowe na nierównym terenie - o czym należy pamiętać

Ogrodzenie to nieodłączny element każdej posesji. Spełnia ono wiele istotnych funkcji - zapewnia prywatność, zabezpiecza przed wizytą nieproszonych gości, a także jest estetycznym uzupełnieniem elewacji budynku. Jedną z najczęściej wybieranych opcji są ogrodzenia panelowe. Swoją popularność zawdzięczają głównie łatwemu montażowi. Jeśli teren jest płaski i równy, montaż ogrodzenia przebiega sprawnie i szybko. Sprawa zaczyna się nieco komplikować, kiedy do czynienia mamy z powierzchnią pochyłą. Jak prawidłowo zamontować ogrodzenie panelowe na nierównym terenie? O czym należy pamiętać? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie - jak zrobić to dobrze?

Ocena i przygotowanie podłoża

Planując wykonanie ogrodzenia panelowego na nierównym terenie w pierwszej kolejności powinniśmy ocenić stan podłoża. Im grunt będzie mniej stabilny, tym trudniejszym wyzwaniem będzie montaż płotu. Ocena terenu jest niezbędna w oszacowaniu ilości materiałów, jakie będą nam potrzebne do uzyskania stabilnego terenu.

Równie ważną kwestią, na jaką należy wrócić uwagę, jest przygotowanie powierzchni. Chodzi tutaj przede wszystkim o usunięcie wszelkich krzewów, drzew, korzeni, gruzu oraz innych elementów, znajdujących się w linii ogrodzenia. Nie ulega wątpliwości, iż czynniki te mają ogromny wpływ zarówno na użytkowanie, jak i estetykę ogrodzenia panelowego. W przypadku, gdy pominiemy ten aspekt, mogą pojawić się trudności z otwieraniem bramy jak i wiele innych usterek, uniemożliwiających jej prawidłowe funkcjonowanie. Prace porządkowe warto rozpocząć wcześniej, jeszcze przed właściwym montażem ogrodzenia panelowego.

Montaż słupków ogrodzeniowych

Kiedy podłoże zostanie odpowiednio przygotowane, możemy przystąpić do wytyczenia miejsca na słupki ogrodzeniowe. Na tym etapie prac przydatne będą nam paliki, sznurek oraz miarka. Dzięki temu z łatwością zaznaczymy punkty, w których mają być one osadzone. Następnym krokiem jest wykonanie wykopów. Doły powinny mieć głębokość około 100 cm. W tym przypadku trzeba również zwrócić uwagę na rodzaj gleby. W momencie, gdy jest ona zbyt gliniasta lub żyzna, dobrze jest zdecydować się na nieco dłuższe słupki, które pozwolą dotrzeć głębiej - tam, gdzie podłoże jest najbardziej stabilne. Elementy te dodatkowo zalewa się betonem, co gwarantuje stabilność całej konstrukcji. Oczywiście należy pamiętać o równym osadzeniu słupków. Do tego celu niezbędna jest poziomica.

Decydując się na montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym podłożu warto rozważyć wykonanie podmurówki. Wysokiej jakości podmurówka https://www.ogbet.pl/podmurowki/ pozwala zminimalizować wszelkie nierówności terenu, a dodatkowo stanowi skuteczną ochronę przed wieloma czynnikami, co podnosi żywotność ogrodzenia panelowego o wiele lat. Podmurówkę najlepiej wykonać z gotowych, prefabrykowanych elementów. Bez wątpienia obniża to koszty wykonania tradycyjnej, wylewanej konstrukcji. Podmurówka pod ogrodzenia panelowe jest produkowana z wysokiej klasy betonu i zbrojona drutem. Gwarantuje to trwałość i niezawodność.

Wybór metody montażu ogrodzenia panelowego

Wyróżniamy dwie metody montażu ogrodzenia panelowego na nierównym terenie. W momencie, gdy mamy do czynienia z delikatną pochyłością podłoża (nie więcej niż 24 stopnie), linia ogrodzenia może z powodzeniem przebiegać równolegle do terenu. Jest to równoznaczne z tym, iż będzie ona ciągła. Warto dodać, że przęsła są dobierane indywidualnie - tak, by ich kształt dostosowywał się do kąta nachylenia zbocza.

Inną metodą montażu ogrodzenia panelowego jest metoda schodkowa, inaczej nazywana kaskadową. Zalecana jest w sytuacji, gdy pochyłość podłoża przewyższa 24 stopnie. Polega ona na stopniowym obniżaniu przęseł, co w efekcie daje efekt schodów. Konstrukcję tą można wykonać zarówno na podmurówce z prefabrykantów, jak i tradycyjnie wylewanej. Do tego typu ogrodzenia z łatwością dopasujemy wszystkie elementy składające się na ogrodzenie panelowe, tj. słupki, przęsła, czy podmurówkę. Montaż kaskadowy ma wiele zalet. Przede wszystkim z łatwością dopasujemy konstrukcję do wymagań rzeźby terenu, jak i indywidualnych upodobań inwestora. Tak wykonany płot jest solidny i trwały. Nie ulega "osadzeniu".

Montaż paneli do słupków

W końcowym etapie prac pozostało już tylko zamocować panele ogrodzeniowe do słupków. Oczywiście najpierw powinniśmy sprawdzić, czy doszło już do całkowitego związania betonu. Jeśli tak, możemy przystąpić do tej operacji. W wypadku, gdy zdecydowaliśmy się na podmurówkę z prefabrykowanych elementów należy rozpocząć od nałożenia betonowego łącznika, w który wsuwamy deskę. Panele do słupków montowane są za pomocą specjalnych obejm. Elementy te dzieli się na startowe, pośrednie oraz narożne. Te pierwsze montuje się przy bramach i furtkach, pośrednie - pomiędzy łączeniem dwóch paneli, zaś narożne w rogach posesji. Do zamocowania paneli ogrodzeniowych sprawdzą się także nakrętki zrywalne oraz śruby.

Ogrodzenie panelowe na pochyłym terenie - o czym pamiętać?

O ile wykonanie ogrodzenia panelowego nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem, o tyle sprawa zaczyna komplikować się, gdy w grę w chodzi nierówny teren. Istnieje kilka aspektów, które bezwzględnie należy wziąć pod uwagę jeszcze przed przeprowadzeniem inwestycji. Na wstępie warto wykonać badania gruntu. Takie badanie przybliży nam strukturę gleby, a także pokaże, czy jest ona podatna na osunięcia. Przed wykonaniem wykopów trzeba mieć pewność, że teren jest stabilny. W przeciwnym razie szybko może dojść do wykrzywiania słupków bądź osiadania całej konstrukcji, co ma bardzo negatywny wpływ na efekt wizualny. Dobrze jest wykonać także drenaż. System ten pozwala uniknąć zastojów wody. Bezwzględnie trzeba pamiętać o staranności i dokładnym wykonywaniu poszczególnych prac, gdyż zapewnia to wytrzymałość na długie lata.

Podsumowanie

Ogrodzenie niewątpliwie stanowi nieodłączny element każdej posesji. Decydując się na wzniesienie płotu pod uwagę musimy wziąć wiele istotnych czynników. Jedną z najważniejszych kwestii jest rzeźba terenu. W sytuacji, gdy nasza posesja zlokalizowana jest na nierównym terenie, wykonanie płotu może być nieco utrudnione. Proces ten wymaga dogłębnego przeanalizowania i zaplanowania wszystkich prac. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się trwałym ogrodzeniem panelowym, które z pewnością podkreśli estetykę naszego budynku.

Ogrodzenie panelowe na nierównym terenie - o czym należy pamiętać
Czytaj więcej na temat:dom, działka, ogrodzenie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole