Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice w dwudziestoleciu międzywojennym. Miasto po I wojnie światowej wyglądało pięknie! Zobaczcie ZDJĘCIA sprzed stu lat w kolorze

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Gliwice w latach 20. XX wieku - niektóre budynku już nie istnieją.
Gliwice w latach 20. XX wieku - niektóre budynku już nie istnieją. fotopolska.eu (zdjęcie pokolorowane)
Gliwice na przestrzeni lat rozwinęły się i rozbudowało w niezwykły sposób, jednocześnie zachowując swój charakter. Rynek czy piękne kamienice przy ul. Zwycięstwa od wielu lat nieustannie przyciągają wzrok. Jak te i inne miejsca w Gliwicach wyglądały w latach 20. XX wieku? Możemy się o tym przekonać na pokolorowanych zdjęciach z tamtego okresu.

Gliwice po I wojnie światowej były niemieckim miastem

W plebiscycie, który przeprowadzono na Górnym Śląsku po I wojnie światowej, ponad 78 proc. głosujących opowiedziało się za tym, by Gliwice pozostały w granicach Niemiec. Tak się stało, a Gleiwitz zostały miastem przygranicznym – położony w pobliżu Knurów znajdował się już po stronie polskiej.

Tak Gliwice wyglądały sto lat temu - zobacz ZDJĘCIA

W 1927 roku do miasta przyłączono Sośnicę i Ligotę Zabrską, a także Wójtową Wieś, Szobiszowice i Żerniki. W dwudziestoleciu międzywojennym pojawił się pomysł, by Gliwice (Gleiwitz), Zabrze (Hindenburg) i Bytom (Beuthen) połączyć w jeden ośrodek miejski, który miałby funkcjonować pod nazwami Dreistädteeinheit Gleiwitz-Hindenburg-Beuthen lub Tripolis.

Ostatecznie z ambitnych planów nic nie wyszło, jednak o pomyśle do dziś przypomina nam fontanna z trzema faunami, nazywana przez gliwiczan Diabełkami. Według jednej z krążących wokół fontanny legend, ma ona przedstawiać prezydentów trzech miast, którzy nie potrafili dojść do porozumienia w kwestii utworzenia Tripolis. Inna opowieść związana z Diabełkami mówi o właścicielach trzech firm budowlanych, którzy mieli wybudować w Gliwicach nowoczesny jak na lata 30. XX wieku Haus Oberschlesien (Haus Oberschlesien). Podmokły, bagienny grunt sprawił, że wszystkie trzy firmy splajtowały, a ich właściciele do dziś tańczą wokół studni szukając pieniędzy utopionych w nieudanej inwestycji.

31 sierpnia 1939 Gliwice stały się areną akcji przeprowadzonej przez niemieckie grupy dywersyjne.

- Była to operacja, która miała na celu przygotowanie podłoża do rozpoczęcia II Wojny Światowej, zamierzeniem było udowodnienie, że to Polacy rozpoczęli działania wojenne – mówi Zbigniew Gołasz, historyk Muzeum w Gliwicach.

Na zdjęciach pokazujących Gliwice sto lat temu możemy zobaczyć obiekty, które dziś już nie istnieją. Jednym z nich jest słynny Zameczek Leśny, w którym od lat 90. XX wieku do 2006 r. działała dyskoteka Bravo. Budynek, ze względu na zły stan techniczny, musiał zostać rozebrany. W latach 20. ubiegłego stulecia przeżywał swój najlepszy okres. Również synagogę stojącą niegdyś w centrum miasta możemy oglądać wyłącznie na zdjęciach.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera