• Tuż przed publikacją wyników finansowych Inditex inwestorzy pytają o łańcuch dostaw Zary.
  • Firma Inditex jak dotąd nie podaje informacji o dostawcach.
  • Akcjonariusze oczekują od spółki większej transparentności w zakresie dostępu do informacji.
  • Swoje roczne wyniki finansowe Inditex ma opublikować w dn. 13 marca.

Inwestorzy chcą, aby - wzorem swoich głównych konkurentów: firm H&M i Primark - taże Inditex, właściciel marki Zara, ujawnił pełną listę dostawców spółki. To ma pozwolić lepiej szacować ryzyka wynikające z łańcucha dostaw.

W naszej współpracy z Inditexem jedną z rzeczy, o które pytamy, jest to, czy mógłby ujawnić listę swoich dostawców i lokalizację geograficzną - powiedział MN, holenderski asset manager, zarządzający aktywami Inditex.

Inditex co roku publikuje wyłącznie liczbę swoich dostawców. Towary pozyskuje w głównie dwunastu krajach. Grupa nie podaje jednak żadnych konkretnych informacji na temat poszczególnych fabryk.

Mimo że Inditex zapewnia nas, że dysponuje tymi danymi, jak dotąd Inditex nie chce ujawniać tych informacji, w przeciwieństwie do niektórych partnerów z branży, którzy publikują obszerne listy dostawców - mówi MN asset manager.

Zarządca aktywów holenderskiego funduszu emerytalnego uważa, że dostęp ​​do tej wiedzy jest ważny, a Inditex  powinien wykazać, czy sam posiada te informacje, ze względu na zasady dochowania należytej staranności.

MN prowadzi internetową Platform Living Wage Financials (PLWF), zrzeszającą grupę 20 inwestorów instytucjonalnych, zarządzających łącznymi aktywami o wartości 6,58 biliona euro, czyli 7,16 biliona dolarów.

Działa na rzecz promowania wyższych dochodów pracowników przemysłu odzieżowego i obuwniczego.

Inditex: wyniki finansowe

Inditex odmówił komentarza w sprawie żądań inwestorów.

Inditex jest głęboko zaangażowany w utrzymywanie wysokich standardów w swoim łańcuchu dostaw. Wierzymy, że kluczem do tego jest nasz wiodący w branży system identyfikowalności, który zapewnia nam maksymalną widoczność łańcucha dostaw, jest do tego kluczem – powiedział rzecznik prasowy Inditex.

Amancio Ortega, założyciel Inditexu, posiada 59 proc. udziałów w spółce. Pięć proc. posiada Sandra Ortega, jego córka. Udziały razem są warte około 69 miliardów dolarów.

Pięciu kolejnych inwestorów Inditex, zainteresowanych transparentnością spółki posiada łącznie udziały o wartości około 2 miliardów dolarów. Ich obecna wycena wynosi około 140 miliardów dolarów.

Jednak mimo braku informacji - zdaniem Reuters - żaden z inwestorów nie deklarował rozważania zbycia spółki z portfela Inditex.

Jednak MN asset manager poinormował, że już grudniu rekomendował swoim klientom zbycie się z sieci sklepów detalicznych TJX, która jest właścicielem Homesense i TK Maxx. 

W ciągu ponad trzech lat współpracy zaobserwowaliśmy bardzo niewielką poprawę w zakresie należytej staranności w zakresie praw człowieka w ich globalnym łańcuchu dostaw – uważa MN.

W efekcie spółka ta została sprzedana przez inwestorów 1 stycznia.

TJX stwierdziło, że w ostatnich latach wzmocniło swój kodeks postępowania dostawców i rozszerzyło program audytów fabryk.

Inditex: transparentność łańcuchów dostaw

 

W zakresie ujawniania łańcuchów dostaw grupa Inditex znacząco wyróżnia się na tle dużych sprzedawców odzieży. Od spółki ze stajni modowego giganta organy regulacyjne i inwestorzy domagają się szerszego dostępu do informacji i większej transparentności.

Jednak Inditex wciąż nie udziela informacji dotyczących produkcji i tego, w jakich fabrykach zaopatruje się w swoje towary.

Tymczasem zwłaszcza sprzedawcy detaliczni czują rosnącą presję, spowodowaną wymogami ESG. Procedury wymagają od nich wykazania, że w całych łańcuchach dostaw nie istnieje zjawisko pracy przymusowej i że wszyscy pracownicy branży odzieżowej za świadczoną pracę otrzymują godziwe wynagrodzenie.

W związku z ryzykiem nieprawidłowości w łańcuchach dostaw chińska grupa odzieżowa Shein przeszła audyt, przeprowadzony przez amerykańskich prawodawców. Spółka planuje debiut na giełdzie w USA 

W Unii Europejskiej ustalenia w tym zakresie utknęły w martwym punkcie. Nie uzgodniono obowiązującej wersji przepisów, które mają egzekwować od wszystkich dużych firm odzieżowych ujawnianie informacji o tym, czy ich łańcuchy dostaw szkodzą środowisku lub korzystają z pracy dzieci. Planowane sankcje za naruszenie takich przepisów mają obejmować kary w wysokości 5 proc. przychodów.

Marki modowe i sprzedawcy detaliczni, w tym Adidas, H&M, Hugo Boss, M&S, Nike, Primark i Puma już publikują już szczegółowe listy dostawców, w tym ich nazwy i adresy fabryk.

Inditex: presja inwestorów

Inditex podpisał umowę z IndustriALL -  światową federacją związków zawodowych , na mocy której udostępnia jej pełną listę dostawców. Jednak obecnie IndustriALL chce szerszych ujawnień od wszystkich firm, w tym Inditexu.

Zachęca się firmę do zwiększenia przejrzystości swojego łańcucha dostaw poprzez ujawnienie pełnej, a nie częściowej listy swoich bezpośrednich dostawców – stwierdził Know The Chain.

Know The Chain to inicjatywa porównawcza dla firm i inwestorów, która ma na celu rozwiązanie problemu pracy przymusowej w łańcuchach dostaw - w swojej ocenie za rok 2023 przyznała Inditexowi niższy ogólny wynik niż miało to miejsce w ocenie za rok 2021.

Inwestorzy twierdzą, że publikacja informacji o fabrykach może zwiększyć konkurencję ze strony rywali Inditexu w zakresie tych samych dostawców.


Jednak część z nich chce wiedzieć, jaka część przychodów Inditex jest generowana w poszczególnych krajach dostawców.

Pomogłoby nam to określić odporność ich łańcucha dostaw – powiedziała Swetha Ramachandran, menedżer portfela w Artemis Investment Management w Londynie.

Publikowane przez Inditex dane dotyczące łańcucha dostaw od 2019 r. pokazują, że firma ograniczyła dostawców w Chinach i zwiększyła ich w Bangladeszu i Maroku.

 

Firma nie podaje jednak żadnych szczegółów na temat ilości produktów, które kupuje od tych dostawców.

Inwestorzy proszą jednak o większą przejrzystość i ujawnienie łańcucha dostaw.

To bardzo ważne ze względu na całą analizę dotyczącą ESG, pracy i wkładu. Twierdzą, że są w tym liderem, dlatego naprawdę ważne jest dla nich, aby faktycznie zapewnili taki poziom ujawnienia - powiedziała Grace Su, zarządzająca portfelem w Clearbridge Investments, właścicielce akcji Inditexu.

Akcjonariusz Inditexu, firma Schroders, śledzi wiedzę firm na temat zakładów produkcyjnych.

Zachęcamy sprzedawców detalicznych odzieży, w tym Inditex, do zachowywania przejrzystości - powiedziała Hannah Shoesmith, dyrektor ds. zaangażowania w firmie.

Inwestorzy zwracają także uwagę na to, że lepsze transparentność to część większej całości.

Ujawnianie informacji oprócz innych czynników środowiskowych, zrównoważonego rozwoju i zarządzania, może mieć wpływ na decyzje inwestycyjne, powiedziała Marie Payne, specjalistka ds. inwestycji w Cardano, akcjonariuszu Inditexu.

W sprawie wypowiedział się także państwowy fundusz, który ma 1,4 miliarda dolarów udziałów w Inditexie.

Regularnie współpracujemy z firmą w zakresie zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw, praw człowieka i przejrzystości - oświadczył norweski państwowy fundusz majątkowy.

Fundusz odmówił jednak podania szczegółów tych rozmów. Podkreślił, że w odniesieniu do praktyk przedsiębiorstw w zakresie łańcucha dostaw pojawiają się ciągłe wyzwania, w tym także te dotyczące identyfikowalności i raportowania.

Atrakcyjne lokale w galeriach handlowych i centrach miast - zobacz oferty na PropertyStock.pl