Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Rodzinne Inwestycje: Grunty pod inwestycje mogą nadal drożeć w 2024, ale nie drastycznie

Opublikowano 26.03.2024, 16:54
Zaktualizowano 26.03.2024, 16:10
© Reuters.  Rodzinne Inwestycje: Grunty pod inwestycje mogą nadal drożeć w 2024, ale nie drastycznie

Warszawa, 26.03.2024 (ISBnews) - Rynek gruntów budowlanych doświadczy wzrostu popytu w 2024 r., ale bez drastycznych dodatnich korekt cen gruntów budowlanych, ocenia spółka Rodzinne Inwestycje. Według niej, opłacalność inwestycji deweloperskich dzięki wysokiej chłonności rynku mieszkaniowego w Polsce nadal będzie duża, nawet w świetle nowych regulacji.

Eksperci Rodzinnych Inwestycji wskazują na ogólny trend uspokojenia nastrojów inwestycyjnych w 2024 r., również w branży budowlanej. Zwracają uwagę na ożywienie inwestorów i wzrost zainteresowania funduszami inwestycyjnymi, do których ponownie napływają duże środki. Jak wskazują, już w II połowie ub.r. fundusze inwestycyjne pozyskiwały około 2 mld zł miesięcznie, co w porównaniu do ostatnich dwóch lat stanowiło ponad dwukrotny wzrost. Ich zdaniem zmiana nastrojów będzie pozytywnym impulsem dla inwestycji w grunty i budownictwo. Dodatkowo będą one pobudzane realizacjami opartymi na odblokowanych środkach z Krajowego Planu Odbudowy. Te wprost będą przekładały się na rozwój infrastruktury.   

"Po okresie stagnacji i rozregulowaniu rynku programem 'Bezpieczny kredyt 2%', w 2024 r. mamy klimat, który powinien dać mocny impuls inwestycjom w grunty i budownictwo. Pierwszą jaskółką jest wzmożona aktywność inwestorów, jaką obserwujemy w funduszach inwestycyjnych. Drugą jest odblokowanie środków z KPO. Teoretycznie musimy je spożytkować do sierpnia 2026 r. Ich dynamiczne wydatkowanie będzie w krótkiej perspektywie sprzyjało wzrostom atrakcyjności gruntów przeznaczonych pod zabudowę. W ostatnim półroczu pojawiły się również informacje na temat planowanych i wdrażanych już działań legislacyjnych, które mogą w mniejszym lub większym stopniu ten trend dodatkowo wzmocnić" - powiedział dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Dariusz Seges, cytowany w materiale.

Przypomniał, że na początku roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało rozwiązania, które mają zapobiegać tzw. patodeweloperce. Propozycje obejmują zmiany w warunkach technicznych, prawie budowlanym i ustawie o zagospodarowaniu przestrzennymi, a ich skutkiem ma być m.in. zwiększenie minimalnej dopuszczanej odległości budynków mieszkalnych od granicy działki oraz zwiększenie minimalnego czasu nasłonecznienia pokoi mieszkalnych.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Eksperci Rodzinnych Inwestycji wskazują, że wprowadzenie w życie zapowiadanych regulacji wywoła konsekwencje na rynku cen nieruchomości. W pierwszej kolejności przewidują korektę cen najmniejszych mieszkań. Zwracają jednak uwagę, że w tym przypadku ceny gruntów mogą zachować się w dwojaki sposób.

"Z jednej strony, wprowadzone zmiany spowodują zmniejszenie opłacalności inwestycji deweloperskich, czego konsekwencją byłby spadek zapotrzebowania na tereny pod takie inwestycje, a tym samym spadek ich cen. Jednak wysoka chłonność rynku mieszkaniowego w Polsce sprawi, że opłacalność inwestycji będzie nadal duża, a co za tym idzie, popyt na grunty inwestycyjne nie będzie spadał. Co więcej, duży popyt na mieszkania, które będą większe - przynajmniej na minimalnym poziomie, i które będą budowane na przestronniejszych osiedlach, może spowodować zwiększony popyt na grunty pod inwestycje tego typu. W konsekwencji ceny gruntów mogą wzrosnąć" - skomentował Seges.

Od 28 października ub. r. obowiązuje także nowelizacja prawa geologicznego i górniczego, przewidująca prawną ochronę obszarów ze złożami strategicznymi. W konsekwencji egzekucja przepisów dot. ochrony obszarów ze złożami strategicznymi może spowodować, że o tym, czy właściciel danej działki może wybudować na niej dom, zadecyduje właściwy minister. Zdaniem ekspertów może to uniemożliwić realizację wielu prywatnych i publicznych inwestycji.

"Wprowadzane zmiany mogą spowodować, że zainteresowani zakupami gruntów znajdą się w kłopotach. Już teraz widzimy, że sprzedający, często nieświadomi tego, że ich działka może leżeć nad złożami strategicznymi, pomijają w swoich ogłoszeniach te informacje. Obecnie na najpopularniejszych portalach ogłoszeniowych można zaobserwować, że ponad połowa ogłoszeń nieruchomości gruntowych zawiera istotne błędy, wpływające na możliwości zabudowy na oferowanych działkach. Z pewnością nowy czynnik wyłączający kolejne grunty spod możliwości zabudowy będzie ograniczać podaż, przez co może wpłynąć na wzrosty cen gruntów" - dodał dyrektor.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Z kolei wprowadzona 5 października ub.r. nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego wyłącza spod ustawowych obostrzeń działki, które mają charakter rolny zaledwie w niewielkiej części. Zdaniem ekspertów Rodzinnych Inwestycji, wprowadza urealnione podejście do gruntów budowlanych, "skażonych" w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego.

"Wprowadzona nowelizacja pozwala na wyłączenie spod obostrzeń ustawy działki, na terenie których powierzchnia o przeznaczeniu rolnym nie przekracza 3 000 m2. Obecna praktyka pokazuje jednak, że notariusze niejednoznacznie podchodzą do tych zmian. Powodem są trudności z określeniem wielkości użytków rolnych widniejących w MPZP. Kierunek zmian jest pozytywny, chociaż bez większego wpływu na rynek. Skażone w ten sposób grunty nie stanowią dużego udziału w transakcjach na rynku nieruchomości" - powiedział Seges.

Z kolei Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada, że pod koniec II kw. 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa. Wiceszef resortu deklaruje, że w tym roku mogą zostać podpisane z przedstawicielami samorządów umowy na budowę ok. 20 tys. mieszkań na tani wynajem. Eksperci Rodzinnych Inwestycji mają obawy dotyczące realnego wpływu programu na rynek mieszkaniowy.

"Wszystko wskazuje na to, że wynajem mieszkań docelowo będzie w Polsce powszechną praktyką. W krajach Europy Zachodniej od lat stanowi już modelowe rozwiązanie struktury mieszkalnictwa. Polacy podchodzą jednak do tego dość niechętnie. Przede wszystkim z uwagi na przywiązanie do prawa własności. Najprawdopodobniej będziemy musieli się do tego przekonać. Zmiany te będą następowały w dłuższej perspektywie czasowej. Oczywiście, do realizacji takich programów niezbędna jest ziemia, działki o odpowiednim przeznaczeniu i lokalizacji. Według szacunków samorządów w Polsce brakuje bowiem 2-3 mln mieszkań" - zakończył dyrektor.

Rodzinne Inwestycje to marka należąca do Universe Properties Group Rodzinne Inwestycje. Spółka dostarcza produkty inwestycyjne w postaci gruntów o potencjale wzrostu wartości.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

(ISBnews)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.