Działki budowlane coraz droższe, ale i tak tańsze niż przed pandemią? Mazowsze i Poznań lubią to

Marcin Kaźmierczak2024-03-26 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2024-03-26 06:00

Choć ostatni rok stał pod znakiem rozpędzającego się wzrostu cen działek budowlanych, to w dłuższej perspektywie można znaleźć miasto i województwo, gdzie za parcele płaci się przeciętnie mniej niż jeszcze kilka lat temu – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium. W większości przypadków jest jednak o kilkadziesiąt procent drożej.

Działki budowlane coraz droższe, ale i tak tańsze niż przed pandemią? Mazowsze i Poznań lubią to
Działki budowlane coraz droższe, ale i tak tańsze niż przed pandemią? Mazowsze i Poznań lubią to
fot. Olga Maksimava / / Shutterstock

Ceny działek w województwach

Ze stawkami niższymi niż przed pandemią mamy do czynienia w woj. mazowieckim. Wszystko za sprawą nikłego, na tle pozostałych województw, wzrostu średniej ceny transakcyjnej w 2023 r., ale także obniżek notowanych w poprzednich latach. Te sięgały nawet 13 proc. w ujęciu rocznym w 2022 r.

Tym samym średnia kwota, za jaką kupowano grunty budowlane w IV kw. 2023 r., była o 12,9 proc. niższa niż w IV kw. 2018 r., a nawet niższa niż siedem lat temu.

Woj. mazowieckie jest jednak w tym przypadku ewenementem. Dla porównania, w woj. małopolskim w porównaniu z IV kw. 2018 r., zanotowano wzrost średniej ceny transakcyjnej o 99 proc. W porównaniu z IV kw. 2015 r. wzrost wyniósł ponad 116 proc. W samym 2020 i 2021 r. stawki poszły w górę odpowiednio o 26 proc. r/r, 22 proc. r/r.

Z najmocniejszymi wzrostami średnich cen transakcyjnych w długiej pespektywie mieliśmy do czynienia w woj. pomorskim. W porównaniu z IV kw. 2014 r. stawka zanotowana w IV kw. 2023 r. była o blisko 130 proc. wyższa.

Tym samym woj. mazowieckie nie znajduje się już na podium pod względem średnich cen transakcyjnych. Oprócz wyraźnie liderującej Małopolski wyższe stawki w IV kw. 2023 r. zanotowano także w woj. pomorskim i wielkopolskim.

Pomimo tak znaczących wzrostów za działki położone poza największymi miastami w województwach wciąż płaci się w przeliczeniu na metr kwadratowy przeciętnie od blisko 70 proc. (woj. wielkopolskie) do przeszło 80 proc. (woj. mazowieckie) mniej.

Ceny działek w stolicach województw

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku stolic województw. Stolica woj. wielkopolskiego – Poznań, była jedynym z analizowanych miast, w którym średnia cena transakcyjna zanotowana w IV kw. 2023 r. była niższa niż osiem lat temu.

Pomimo wahań stawek na przestrzeni lat w jednocyfrowym tempie w analizowanym okresie wzrosły średnie kwoty płacone za parcele w Warszawie i we Wrocławiu – odpowiednio o 5 proc. i 6,5 proc.

Dla porównania, w przypadku Łodzi, przede wszystkim ze względu na niską podaż gruntów budowlanych, mówiliśmy o blisko 80-procentowym wzroście i to pomimo obniżek notowanych zarówno w 2016, jak i 2017 r. W Łodzi w ostatnich czterech latach za każdym razem byliśmy świadkami dwucyfrowych „podwyżek” średnich cen transakcyjnych. Nawet w 2022 r., gdy w pozostałych największych polskich miastach stawki spadały, w Łodzi zanotowano wzrost o ponad 18 proc. r/r.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (16)

dodaj komentarz
minekminka134
Tanieją działki przy granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Tanieją też w dużych miastach.To zasługa rządu. Bo brak bunkrów i zapewnienia że Putin użyje broni atomowej odstrasza od budowania posiadłości w dużych miastach.
szprotkafinansjery
He he, wbrew opowieściom tapczniarzy w większości miast działki nie drożeją, drożeją za to na "taniej prowincji" :D Popatrzcie tylko na ceny działek w Poznaniu, Wrocławiu czy Lubinie i porównajcie ze wzrostem cen mieszkań. Marża 60% niedługo u każdego dewelopera :)
trolley
teraz to patrzymy na rewelacje o Narkunie i Budzie, ciekawe rzeczy latają po sieci hrehrehrehre
szprotkafinansjery odpowiada trolley
To Buda nadal rządzi? Wiem, ze PiS wygrało wybory, ale od tamtej pory trochę się zmieniło. Co ty, Wania, spod Petersburga nie widzisz? :D
trolley odpowiada (usunięty)
może nawet jakaś komisja śledcza powstanie :)
trolley odpowiada trolley
jakby kogoś zainteresowało :) to wpisać - x MNiedorozwoju - niestety Bankierek nie lubi twittera i nie da sie wkleić linka XD
trolley odpowiada trolley
a jakby to kogoś jeszcze bardziej zainteresowało to obecnie Hetman = Buda i taka sama powtórka z tego cyrku co za pisowskiej sekty - osobiście zagłosuję tym razem na Konfę i niech to Konfa rozp! od środka :)
zbyszek_
drozsze ale tansze.... zaj***te artykuly.
trolley
Ilość działek na sprzedaż bardzo szybko rośnie, podaż przewyższa popyt - tyle w temacie https://olxdata.azurewebsites.net/wszystkie/dzialki
no_comment
Coś jest nie tak z tymi wykresami - w ogłoszeniach OLX zawsze i w każdym mieście na przełomie roku znika z połowa ogłoszeń i w styczniu wracają, w Otodom np. Warszawie jakieś cuda - w VI'23 jest 6200 działek, w VII'23 nagle ubyło 2500 działek, w VIII wróciły i było 6100, od IX znowu ubyło 2500 ofert i do teraz jest ok. 3600.Coś jest nie tak z tymi wykresami - w ogłoszeniach OLX zawsze i w każdym mieście na przełomie roku znika z połowa ogłoszeń i w styczniu wracają, w Otodom np. Warszawie jakieś cuda - w VI'23 jest 6200 działek, w VII'23 nagle ubyło 2500 działek, w VIII wróciły i było 6100, od IX znowu ubyło 2500 ofert i do teraz jest ok. 3600. Tak ten rynek nie działa - może wykres ładny ale dane z bani.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki