• Nowa dyrektywa EPBD zakłada także, że do 2030 roku państwa członkowskie zmodernizują 16% budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej. Ponadto, już w przyszłym roku nie będzie można najprawdopodobniej skorzystać z dofinansowania na niezależne kotły na paliwa kopalne, a do 2040 roku nastąpi ich całkowite wycofanie.
  • Zgodnie z raportem przygotowanym przez CBOS, blisko połowa badanych Polaków (46%) ogrzewa swoje mieszkania lub domy przy użyciu własnych pieców lub kotłów węglowych. 22% używa ogrzewania gazowego, olejowego lub elektrycznego. Tylko 4% badanych zadeklarowało inny rodzaj ogrzewania (drewno, pellet, pompy ciepła).
  • Ważne jest to, aby zacząć podejmować dobre, przyszłościowe decyzje, a nie stawiać na rozwiązania tymczasowe, jak np. tylko gaz ziemny. W niedalekiej przyszłości może zdarzyć się, że będzie on tańszy niż rozwiązania OZE jak np. pompa ciepła.
  • Jednak będzie to bardzo krótkotrwałe i zmieni się drastycznie po wprowadzeniu ETS 2 (nowego podatku od ogrzewania paliwem kopalnym). Wówczas okaże się on droższym źródłem ciepła niż wspomniane już pompy, a różnica w rachunkach będzie z roku na rok rosła.

Według postanowień Unii Europejskiej już za kilka lat będziemy budować wyłącznie zeroemisyjne budynki. Co to oznacza w praktyce?

Budynek zeroemisyjny wykorzystywać ma dostępne źródła energii odnawialnych, które zrównoważą emisję spowodowaną kopalnymi źródłami energii.

Zakaz ma dotyczyć kotłów na gaz ziemny, węglowych i olej opałowy i ekogroszek

Nowa dyrektywa EPBD zakłada także, że do 2030 roku państwa członkowskie zmodernizują 16% budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej. Ponadto, już w przyszłym roku nie będzie można najprawdopodobniej skorzystać z dofinansowania na niezależne kotły na paliwa kopalne, a do 2040 roku nastąpi ich całkowite wycofanie.

Zakaz dotyczyć ma instalowania kotłów na paliwa kopalne, czyli kotłów gazowych, węglowych, ale także tych na olej opałowy i ekogroszek. Chcąc spełnić założenia, państwa członkowskie i ich obywatele już teraz powinni pomyśleć nad strategią i działaniem w obrębie nie tylko nowych, ale przede wszystkim dotychczasowych rozwiązań stosowanych m.in. w blokach czy domach jedno i wielorodzinnych. Będzie to obszar szczególnie istotny w kwestii transformacji energetycznej naszego kraju. Co więcej, pozwoli obywatelom uchronić się od wysokich rachunków będących konsekwencją braku działań lub zastosowania przejściowych rozwiązań. Cel unijny jest jasny – zmierzamy w stronę zielonej energii i coraz śmielej powinniśmy z niej korzystać – nie tylko z przymusu. To idealny moment, aby działać – mówi dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych, Euros Energy.

W praktyce oznacza to ostatnie kilkanaście lat z piecami na gaz i pozostałe paliwa kopalne – do 2040 roku ma obowiązywać całkowity zakaz ich użytkowania.

Połowa wszystkich kotłów i pieców do wymiany w całej Polsce

Czasu nie ma zbyt wiele, zwłaszcza dlatego, że zgodnie z raportem przygotowanym przez CBOS, blisko połowa badanych Polaków (46%) ogrzewa swoje mieszkania lub domy przy użyciu własnych pieców lub kotłów węglowych. 22% używa ogrzewania gazowego, olejowego lub elektrycznego. Tylko 4% badanych zadeklarowało inny rodzaj ogrzewania (drewno, pellet, pompy ciepła).

Ważne jest to, aby zacząć podejmować dobre, przyszłościowe decyzje, a nie stawiać na rozwiązania tymczasowe, jak np. tylko i wyłącznie na gaz ziemny. W niedalekiej przyszłości może zdarzyć się, że będzie on tańszy niż rozwiązania OZE jak np. pompa ciepła.

Jednak będzie to bardzo krótkotrwałe i zmieni się drastycznie po wprowadzeniu ETS 2 (nowego podatku od ogrzewania paliwem kopalnym). Wówczas okaże się on droższym źródłem ciepła niż wspomniane już pompy, a różnica w rachunkach będzie z roku na rok rosła.

Termomodernizacja bloków i domów potrzebna tu i teraz

Odejście od kotłów na gaz i pozostałe paliwa kopalne będzie wkrótce absolutnie konieczna. Jednak oprócz wymiany źródła ciepła, to co możemy zrobić dla środowiska i naszych portfeli, to zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Termomodernizacja to klucz do sukcesu, który nie tylko wpływa korzystnie na wygląd budynku, pozwalając na jego unowocześnienie, ale przede wszystkim na redukcję strat ciepła. Dbając o szczelność budynku, możemy liczyć na mniejsze wydatki na jego ogrzanie, a dzięki rozwiązaniom z użyciem odnawialnych źródeł energii będzie to efektywniejsze, ekologiczne i co najważniejsze – szybko zauważymy oszczędność wynikającą z tego rozwiązania – tłumaczy dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych, Euros Energy.

Jest nad czym pracować, ponieważ wyliczenia pokazują, że zużycie ciepła w budynkach o bardzo słabym ociepleniu i nieszczelnościach potrafią wygenerować zużycie ciepła na średnim poziomie 170 kWh/m2 rocznie – wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego.

Termomodernizacja to szereg prac poczynionych w celu redukcji strat ciepła oraz zaoszczędzenia większej ilości energii potrzebnej do ogrzania całego budynku. Poza uszczelnieniem dachu, wymianą drzwi i okien docieplane zostają ściany.

Zmianie mogą ulec grzejniki, często w mieszkaniach montowana jest także klimatyzacja. Kolejnym zadaniem jest pełna modernizacja lub wymiana instalacji grzewczej.

Kluczowym elementem jest zapewnienie najefektywniejszego źródła ciepła, czyli wymiana kotła na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Obserwując obecny kierunek, w którym podąża Unia Europejska, najbardziej wydajnymi i bezpiecznymi rozwiązaniami będą te oferowane przez OZE.

Od kiedy wycofane dotacje na kotły na gaz ziemny i olej opałowy?

Zgodnie z nowymi ustaleniami już od 2025 roku nie będzie można dotować niezależnych kotłów na paliwa kopalne. Kwestią jest jeszcze uściślenie czy od 1 stycznia czy od 31 grudnia 2025 r. 

Zgodnie z obecnymi wymogami funkcjonującymi w odniesieniu do środków europejskich (Program FEnIKS, z którego m.in. finansowany jest program Czyste Powietrze), kotły gazowe mogą być finansowane do końca 2025 r. - podkreśliło MKiŚ. - Niemniej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na bieżąco analizuje i konsultuje potrzeby wprowadzania zmian w programie Czyste Powietrze z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Dalsze decyzje co do terminu dofinansowania kondensacyjnych kotłów gazowych/olejowych zostaną więc podjęte przy kolejnej zmianie programu.

Powyższego komentarza udzieliło nam MKiŚ około miesiąc temu. Jednak było to przed wprowadzeniem i uchwaleniem EPBD oraz wypracowaniu KPEiK. Czekamy na doprecyzowanie terminów wycofania dotacji do energooszczędnych kotłów na paliwa kopalne: gaz ziemny i olej opałowy.

Polacy mogą dziś skorzystać ze wsparcia finansowego na termomodernizację dzięki programowi Czyste Powietrze. Dostępna jest również inicjatywa o nazwie Moje Ciepło i wiele innych, promujących wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Beneficjenci programów mają możliwość instalacji pomp ciepła, systemów centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, fotowoltaiki oraz magazynów energii. Przedsiębiorcy, wspólnoty oraz spółdzielnie mogą skorzystać również z inicjatyw takich jak np. DARMOmodernizacja, dzięki której bloki mieszkalne zmienią się w niezależne energetycznie i samowystarczalne obiekty, posiadające indywidualne źródło ciepła oparte o OZE - podkreślają eksperci Euros Energy.

- Właściciele niemile widzianych źródeł ciepła na paliwa kopalne powinni zadbać o ich wymianę. Dzięki korzystnym programom finansowanie termomodernizacji oraz wymiany kotłów na paliwa kopalne jest możliwe, a podjęte kroki pozwolą nam na uniezależnienie się od importowanych surowców oraz niepewnych, rosnących cen energii – podsumowuje dr Kamil Kwiatkowski, dyrektor ds. projektów badawczych, Euros Energy.