Matematyka. Ucz się od podstaw podstaw. Pewniaki maturalne!

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 12:30
Matematyka to zmora wielu uczniów. Są jednak sposoby, by przez jej naukę przebrnąć bez bólu. Angelika Sak-Olszewską, znaną z sieci jako Mathematyczka, podkreśla, że najważniejsze są podstawy podstaw - ważne by nie robić sobie zaległości. Zdradza też pewniaki maturalne.
Zdaniem Czwórkowego gościa problemy z matematyką w liceum pojawiają się dlatego, że uczniowie mają ogromne zaległości ze szkoły podstawowej, które ciągną się za nimi przez lata.
Zdaniem Czwórkowego gościa problemy z matematyką w liceum pojawiają się dlatego, że uczniowie mają ogromne zaległości ze szkoły podstawowej, które ciągną się za nimi przez lata. Foto: Shutterstock
  • Matematyka nie jest szczególnie lubianym przez uczniów przedmiotem. 
  • Angelika Sak-Olszewska, znaną z sieci jako Mathematyczka, zdradza, że da się ją polubić, nadrabiając braki wiedzy podstawowej - podstawy podstaw. 
  • Nauka matematyki w szkole podstawowej ma mnóstwo przestrzeni do nauki przez zabawę, gry logiczne. 
  • Świadomy obywatel wie, że matematyka jest potrzeba w codziennym życiu.
  • Matematyka uczy liczyć, ale przede wszystkim daje nam umiejętności poprawnego wnioskowania, uzasadniania na podstawie poszczególnych praw. 
  • Ucząc się do matury, warto postawić na maturalne pewniaki. 

Matematyka - ucz się od podstaw podstaw

Nie każdy ma dobre doświadczenia związane z lekcjami matematyki. Są jednak sposoby, by sprawić, żeby nauka tego przedmiotu nie była straszna, a nawet łączyła się z zabawą i miłymi wspomnieniami. 

- Najważniejsze w matematyce są sumienność i zaczynanie od podstaw - mówi Angelika Sak-Olszewska, znaną z sieci jako Mathematyczka. - Z maturzystami, którzy do mnie trafiają na lekcje, bardzo często wracamy do samych początków. Uczymy się od podstaw podstaw, czyli stawiamy na działania na ułamkach zwykłych, działania na pierwiastkach, żeby później brać się za materiał, który realnie pojawia się na maturze. Bez tych podstaw nie da się iść dalej - podkreśla. 

Zdaniem Czwórkowego gościa problemy z matematyką w liceum pojawiają się dlatego, że uczniowie mają ogromne zaległości ze szkoły podstawowej, te ciągną się za nimi przez lata.

Wielu uczniów wśród swoich predyspozycji nie wymienia matematyki. Zdaniem Angeliki Sak-Olszewskiej wcale tak nie jest, niektórzy potrzebują tylko nieco więcej czasu, by zrozumieć dotyczące jej zagadnienia. 


Posłuchaj
09:00 czwórka pierwsze słyszę 14.03.2024 matematyka 8.15.mp3 Jak uczyć się matematyki i jakie pewniaki czekają nas na maturze? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Nauka matematyki osób, które mają zaległości, jest wolniejsza, ale nie oznacza to, że nigdy się tego nie nauczą - zaznacza. Matematyki może nauczyć się każdy - twierdzi i zdradza, że do matury z tego przedmiotu możemy zacząć się uczyć nawet dziś, choć tu będzie się liczyła systematyczność. - Liczy się czas i zaangażowanie. Sama wiedza i chęci korepetytora nie wystarczą. 

Matematyka może być przyjemna

Lekcje matematyki kojarzą nam się z kolumnami liczb i działań. Tymczasem, zdaniem gościa Kamila Jasieńskiego, nauka w szkole podstawowej ma mnóstwo przestrzeni do nauki przez zabawę. Nawet w czwartej, szóstej czy ósmej klasie można wprowadzać gry logiczne, które sprawiają, że uczniowie są bardziej otwarci na robienie różnych zadań. 

- Niestety w liceum jest tyle materiału, że skupiamy się już tylko na jego rozumieniu, na podstawach - mówi. - Tu na zabawę nie ma czasu. 

Matematyka w codziennym życiu

Ucząc się w podstawówce czy szkole średniej, często zastanawiamy się, jak zadania matematyczne będziemy wykorzystywać w dorosłym życiu. 

- Świadomy obywatel wie, że matematyki potrzeba w codziennym życiu. Korzystamy z niej, choćby robiąc zakupy - mówi Angelika Sak-Olszewska. - Gdy pojawiają się promocje, dostajemy informację, o ile procent obniżona jest cena. Znając działania na procentach, umiemy szybko policzyć, ile będzie wynosiła ostateczna cena. 

Trudno jednak znaleźć wykorzystanie wzory skróconego mnożenia. - To prawda - większość rzeczy, których uczymy się w szkole średniej, w codziennym życiu się nie przyda - przyznaje. - Tu warto pamiętać o tym, czego matematyka uczy. A ona uczy nas poprawnego wnioskowania, uzasadniania na podstawie poszczególnych praw, a to się przydaje w każdej dziedzinie życia - w pracy lekarza, prawnika etc. Chodzi o umiejętności. 

Apki i kalkulatory

Internet pęka w szwach od aplikacji ułatwiających uczenie się matematyki, rozwiązywania zadań. Czwórkowy gość przyznaje, że sama z nich korzysta. - Wykorzystuję je nawet podczas korepetycji, np. do wyłapania swojego błędu czy błędu ucznia - zdradza. - Trzeba sobie pomagać. 

Wśród ekspertów prowadzących prace nad reformą programu nauczania matematyki coraz częściej pojawiają się głosy, żeby ograniczyć liczbę rachunków pamięciowych na lekcjach matematyki, żeby włączyć kalkulatory i ułatwić naukę. 

Maturalne pewniaki 

Do egzaminu maturalnego zostało już niewiele czasu. Jeśli wciąż powtarzamy matematykę, to postawmy na pewniaki. - Trzeba umieć rozwiązywać wszelkiego rodzaju równania, które pojawiają się na maturze, czyli równania liniowe, kwadratowe, wymierne, wielomianowe - wymienia Mathematyczka. - To pewniaki maturalne. Niektóre z nich są bardzo schematyczne, a za ich rozwiązanie dostajemy nawet 3 punkty.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Angelika Sak-Olszewska (znaną z sieci jako Mathematyczka)

Data emisji: 14.03.2023

Godzina emisji: 08.15

pj/wmkor

Czytaj także

Maturalny Nobel. Uczennice i uczniowe zmieniają świat na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 09:40
Maturalny Nobel to nagroda stypendialna dla uczennic i uczniów ostatniej klasy szkół średnich, chcących zmieniać świat na lepsze. Właśnie poznaliśmy laureatkę tegorocznej odsłony. Marcelina Maciąg została wyróżniona za projekt "Niebieskich skrzyneczek", które będą dla uczniów wsparciem w dbaniu o zdrowie psychiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koleżeńskie korepetycje. Studencie, pomóż maturzyście!

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 11:00
W Lublinie trwa kolejna rekrutacja do programu "Koleżeńskie korepetycje". To powtórki z materiału obowiązującego na maturze. Miasto szuka chętnych do pomocy maturzystom, zaprasza też licealistów pragnących powtórzyć egzaminacyjne zagadnienia. 
rozwiń zwiń