• Drewniane przybory kuchenne są praktyczne i ładnie wyglądają, ale wymagają odpowiedniego traktowania
  • Można zabezpieczyć je przed zabrudzeniem i niszczeniem za pomocą domowych sposobów. Wystarczy olej roślinny lub ocet jabłkowy
  • Należy unikać wkładania drewnianych przyborów do zmywarki, lepiej jest umyć je ręcznie
  • W przypadku pojawienia się plam, można użyć soli, cytryny lub papki z wody, sody oczyszczonej i soli do wyczyszczenia ich
  • Więcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Chyba w każdej kuchni znajdziemy coś drewnianego: łyżkę, wałek czy ubijak do ziemniaków. Drewno to często wykorzystywany materiał, ze względu na swój naturalny i elegancki wygląd. Wykonane z niego dodatki są piękne i przydatne, choć zabarwiają się szybko i źle znoszą nadmiar wilgoci.

Te triki sprawią, że drewniane akcesoria z kuchni posłużą dłużej

Aby drewniane łyżki czy deska do krojenia dobrze i długo służyły, trzeba je w odpowiedni sposób myć, czyścić i konserwować. Nie jest to zadanie czasochłonne i skomplikowane. Można do niego zastosować produkty, które najczęściej mamy w kuchni. Istnieje kilka metod pozwalających zabezpieczyć drewniane elementy przed szybkim zniszczeniem.

Nacieranie olejem roślinnym

Ten trik warto wykorzystać, zanim w ogóle użyjemy takich przyborów po raz pierwszy w kuchni. Poleca się je równomiernie natrzeć olejem roślinnym i pozostawić do całkowitego wchłonięcia tłuszczu. Czynność tę należy powtórzyć. Dzięki temu będą trwalsze i łatwiej będzie usunąć z nich zapachy, np. z ryb.

Moczenie w occie jabłkowym

Nowo zakupione sprzęty kuchenne z drewna poleca się włożyć do miski z octem jabłkowym na całą noc. Następnego dnia trzeba je osuszyć przy pomocy papierowego ręcznika.

Jak dbać o drewniane akcesoria kuchenne podczas użytkowania?

Po konserwacji trzeba pamiętać o zasadach, które pozwolą zadbać o to, by drewniane przybory służyły jak najdłużej. Lepiej nie wkładać ich do zmywarki, ponieważ narażone na wysoką temperaturę, działanie detergentu oraz długi czas moczenia w wodzie, mogą pękać. Dlatego od razu po użyciu warto umyć je ręcznie i zabrać się za osuszenie. Poleca się również co jakiś czas przelewać je wrzątkiem, aby pozbyć się bakterii, które łatwo namnażają się w szczelinach. To ważne, gdyż w przypadku niewystarczającej troski o higienę drobnoustroje przedostają się na żywność, którą na desce kładziemy.

Jeżeli na drewnianych przyborach pojawią się plamy, szczególnie takie jak z buraczków, aronii czy innych silnie barwiących artykułów spożywczych, trzeba działać jak najszybciej, ponieważ drewno szybko się odbarwia. Kiedy na łyżce czy desce do krojenia pojawiają się zabrudzenia, wystarczy posypać je solą i przetrzeć cytryną, aby je wybielić. Pomoże także przygotowanie papki po wymieszaniu niewielkiej ilości wody z łyżką sody oczyszczonej i łyżką soli. Papkę należy nałożyć na powierzchnię i delikatnie pocierać zabrudzone miejsce. Następnie przedmiot płuczemy i suszymy. Taka pielęgnacja pozwoli na utrzymanie drewnianych akcesoriów w dobrym stanie.

Źródło: deccoria.pl