Obserwuj w Google News

Co to jest bitcoin, ile kosztuje i do czego służy? Podstawowe informacje

Redakcja
3 min. czytania
29.12.2017 19:13
Zareaguj Reakcja

Co to jest bitcoin - to pytanie zadaje sobie coraz więcej Polaków. Choć w mediach zewsząd padają ostrzeżenia na temat kryptowalut, pojawiają się kolejni zainteresowani tym tematem. Czym jest bitcoin i co się za nim kryje?

Bitcoin jak kupić co to
fot. Pixabay

Bitcoin to - mówiąc najprościej - wirtualna waluta czy też kryptowaluta, która powstała w 2009 roku. Nie wiadomo dokładnie, kto był jej twórcą, choć osoba ta (lub grupa osób) nazywana jest Satoshi Nakamoto. Tak też, od imienia twórcy, określane są cząstki bitcoina - satoshi. 1 satoshi to 0,000000001 BTC.

Ogromne zainteresowanie bitcoinem wynika obecnie głównie z wartości spekulacyjnej tej kryptowaluty: możliwości zakupu w spadku i sprzedaży "na górce". Jest to szansa na zarobek, ale i ryzyko straty - i właśnie na to drugie zwracają uwagę instytucje, takie jak NBP, które w swoich kampaniach ostrzegają przed obrotem kryptowalutą.

Bitcoin - co to jest?

Co sprawia, że bitcoin cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem? Przede wszystkim ze względu na technologię, na której jest oparty: blockchain - czyli tzw. "łańcuchu bloków". Blockchain służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie i nie ma możliwości, by jakaś informacja w nim zniknęła. Już przed laty mówiono, że technologia ta zrewolucjonizuje zawieranie, rozliczanie i zapisywania dokonanych transakcji w różnych branżach, takich jak bankowość czy handel. W rzeczywistości to właśnie blochchain jest tym, czym interesują się dziś rządy wielu państw czy wielkie banki.

W jaki sposób z bitcoina korzystać może zwykły Kowalski? Już dziś jest wiele możliwości. Przede wszystkim chodzi o dokonywanie płatności (wszędzie tam, gdzie BTC jest akceptowane jako środek płatniczy). Bez problemu zamówimy sobie pizzę (i, co ciekawe, to właśnie pizza była dobrem, za które zapłacono w pierwszej, historycznej płatności bitcoinem), a coraz częściej nawet kupimy auto czy nieruchomość. Ktoś, kto kupuje towar na drugim końcu świata, może szybko dokonać płatności i czekać na wysyłkę towaru, kiedy płacąc tradycyjnie dopiero czekałby na wyjście przelewu.

Bitcoin a ryzyko

Obecnie największe zainteresowanie bitcoinem wśród internautów wynika z jego wartości spekulacyjnej. Obracając BTC na giełdzie kryptowalut można na nim stosunkowo łatwo zarobić lub... stracić. Ten drugi aspekt często nie jest brany przez nowicjuszy i przyczynia się do uszczuplenia portfela.

Jak ostrzega w swoich komunikatach NBP, "posiadanie "walut" wirtualnych wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka, których użytkownicy powinni być świadomi, zanim zdecydują się zainwestować swoje środki finansowe. Mowa tu np. o ryzyku kradzieży w przypadku cyberataku, braku gwarancji ze strony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ryzyko oszustwa, czy też ryzyko spowodowane dynamicznymi wahaniami kursu.

W rzeczywistości część tych ryzyk towarzyszy nam na co dzień w kontakcie ze "zwykłą" walutą. Dobrze wiedzą to ci, których okradziono, ale z powodu znikomej szkodliwości czynu funkcjonariusze policji nie mogli im pomóc, czy ci, którzy inwestując na "zwykłej" giełdzie stracili na spadkach.

Mimo tych wszystkich ostrzeżeń tysiące osób kupują lub zamierzają kupić bitcoina - lub jego część. Obecnie BTC znajduje się w spadku (korekcie), a jego cena wynosi (zgodnie z coinmarketcap.com) 14 743 dolary. W momencie ostatniego ATH, czyli maksymalnej wartości, osiągnął cenę ponad 19 tysięcy dolarów.

Jak kupić bitcoina?

Bitcoina uzyskać można dwiema drogami: przez tzw. "kopanie", czyli użyczenie mocy obliczeniowej swojego komputera do dokonywania obliczeń przy "wykopywaniu bloków", lub po prostu kupując go na giełdzie lub w kantorze kryptowalut. Pierwsza metoda jest dziś opłacalna głównie dla zorganizowanych "kopalni', pracujących na mocnym sprzęcie. Tym, którym zależy na trade'ingu, czyli obracaniu na giełdzie, najprościej BTC kupić.

Istnieje wiele giełd - w tym kilka polskich, na których bitcoina kupić można za PLN. Aby dokonać zakupu należy zarejestrować się na giełdzie (często wymagana jest weryfikacja konta), przelać środki na konto giełdy we wskazany na niej sposób, a następnie wymienić PLN za BTC po wskazanym kursie.

Decydując się na handel bitcoinem należy pamiętać o kilku istotnych zasadach - zarówno kupna, jak i przechowywania zakupionego BTC. Przede wszystkim warto najpierw obserwować giełdę i mieć pojęcie o tym, jakie prawa nią kierują, działać w oparciu o rozsądek, nie ulegać emocjom i nie podejmować pochopnych decyzji.

Z kolei jeśli planuje się zakup i "hodl", jak mawiają trejderzy (z ang. słowa hold - trzymać), przez dłuższy czas, to zakupionego bitcoina (jak i inne kryptowaluty, nazywane dla odróżnienia od BTC altami czy altcoinami) najlepiej przechowywać w odpowiednich portfelach w sieci lub na portfelach sprzętowych.

Przydatne strony:

1) coinmarketcap.com - tu można sprawdzić aktualny kurs, historię oraz kapitalizacją BTC i innych, bardziej liczących się kryptowalut.

2) bitcoin.com - strona z newsami i informacjami o BTC z możliwością pobrania portfela.

3) grupa Bitcoin Polska na Facebooku.

RadioZET.pl/SA

bitcoin co to jest; jak kupić bitcoina; bitcoin co to