/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
CERTYFIKACJA

Lasy Państwowe i FSC uzgodniły tymczasową umowę licencyjną

Lasy Państwowe

Autor: oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2024-03-28


Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz FSC uzgodniły treść tymczasowej umowy licencyjnej, na podstawie której RDLP w Białymstoku będzie mogła rozpocząć proces ubiegania się o certyfikat FSC.

Lasy Państwowe i FSC uzgodniły tymczasową umowę licencyjnąLasy Państwowe i FSC uzgodniły tymczasową umowę licencyjnąFot. D.Jabłoński

Tymczasowa umowa licencyjna to jeden z pierwszych efektów pracy zespołu roboczego powołanego 29. lutego br. podczas spotkania władz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz FSC. Jego zadaniem jest wypracowania rozwiązań umożliwiających przywrócenie certyfikacji FSC w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe w całym kraju. Prace zespołu dotyczą przede wszystkim kwestii umowy licencyjnej na korzystanie ze znaków towarowych FSC oraz postępów w procesie rewizji krajowego standardu FSC dla Polski.

Według deklaracji Ministerstwa Klimatu i Środowiska kwestią priorytetową jest dążenie do przywrócenia certyfikacji w RDLP w Białymstoku. Działania w tym zakresie mają być odpowiedzią na oczekiwania ze strony przemysłu drzewnego, lokalnych władz oraz organizacji przyrodniczych z regionu. Tymczasowa umowa licencyjna pozwoli RDLP w Białymstoku na rozpocząć proces ponownego ubiegania się o certyfikat FSC, tj. zlecić wykonanie audytu i przeprowadzenie konsultacji społecznych.

RDLP w Białymstoku o rezygnacji z kontynuowania certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC od 1. stycznia 2024 roku poinformowała pod koniec lipca 2023r. Pomimo toczących się rozmów z FSC International w wydanym wówczas komunikacie wskazano, że decyzja podyktowana jest m.in. brakiem konstruktywnych działań ze strony FSC w przedmiocie osiągnięcia porozumienia w kwestiach proceduralnych dających możliwość długofalowej współpracy i kontynuacji certyfikacji FSC oraz wyłączeniem Lasy Państwowych z procesu opracowywania wymagań certyfikacyjnych. Decyzja ta była o tyle zaskakująca, że ważność posiadanego przez tę dyrekcję certyfikatu mijała dopiero 10. sierpnia 2026r.

-Certyfikacja FSC to jeden z postulatów naszych partnerów z branży drzewnej i samorządów. Dlatego z zaangażowaniem wchodzimy w nowe relacje z FSC Polska. Nie zapominamy przy tym, że winniśmy dochować wszelkiej staranności, by zawierając umowy, w pełni zabezpieczyć interes Skarbu Państwa, w tym Lasów Państwowych - informuje Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

Zespół kontynuuje prace, dążąc do wypracowania długofalowego rozwiązania, które umożliwi przywrócenie certyfikatu FSC w skali ogólnokrajowej.

-Bardzo mnie cieszy nowe otwarcie w relacjach z Lasami Państwowymi. Postępy prac zespołu roboczego najlepiej świadczą o chęci współpracy wszystkich stron. Mogę zapewnić o naszym pełnym zaangażowaniu w kontynuację rozmów - mówi Karolina Tymorek, Dyrektorka FSC Polska.

W ostatnim czasie poszczególne dyrekcje Lasów Państwowych wypowiadały lub nie przedłużały umów związanych z certyfikacją gospodarki leśnej w systemie FSC (Forest Stewardship Council). W następstwie większość z nich nie przystąpiła do corocznych audytów kontrolnych, przez co certyfikaty te wygasły.

Władze Lasów Państwowych do końca ubiegłego roku rezygnację tłumaczyły obiekcjami natury formalnej dotyczącymi treści umów. Lasy Państwowe po wielu latach ich obowiązywania, "nagle" doszły do wniosku, że są w nich zapisy, na które jako zarządca majątku Skarbu Państwa nie mogły wyrazić zgody. Dodatkowym argumentem był brak wypracowanego krajowego standardu FSC, który będzie zawierał wymogi do spełnienia w przyszłości.

Liczba wyświetleń: 1153


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

umowa [3]

hej,
To super wiadomość! Słyszałem o tych negocjacjach i naprawdę trzymałem kciuki za to, żeby doszło do porozumienia. Dobrze wiedzieć, że Lasy Państwowe i FSC znalazły wspólny język i podpisały tymczasową umowę licencyjną. To krok w dobrą stronę dla ochrony naszych lasów i środowiska naturalnego. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana i przyniesie jeszcze lepsze efekty w przyszłości!

Mateusz199 [2]Odpowiedz na ten komentarz2024-04-12 12:52:55

Zgłoś nadużycie

Ochrona lasów?

Szanony Kolego,
na jakiej podstawie twierdzisz, że FSC to krok w dobrą stronę dla ochrony lasów i środowiska?
Ja rozumiem, że tak głosi i lobbuje FSC - wszak dla nich to niezła kasa, w szczególności z łańcucha dostaw (przemysł), którego w ogóle nie są w stanie skontrolować - wiem, bo miałem śmiechu warty i nic-niesprawdzający audyt co roku. 12 tys. zł rocznie w błoto tylko dlatego, że "klient chce". A teraz się okazało, że wcale klient nie chce.

Ale czy masz jakieś konkretne fakty z polskiego podwórka, na poparcie Twoich tez?

A już kompletną kompromitacją było to, że FSC nie wycofało się z Rosji w 2014 po aneksji Krymu.

Średni Tartak [33]Odpowiedz na ten komentarz2024-04-12 19:20:45

Zgłoś nadużycie

Troll

Kolego!
Wypowiedź powyżej wygląda jak płatny trolling. W taki sposób piszą firmy, od których się kupuje pozytywne komentarze. Ton słodko-pierdzący, dobra składnia, wypowiedź "niosąca nadzieję" albo "chwaląca produkt".

Piotr k. [63]Odpowiedz na ten komentarz2024-04-15 06:26:43

Zgłoś nadużycie

Dlaczego taki dobry produkt ..

w Niemieckich lasach certyfikowany jest na 9 % powierzchni a we Francji 5 %. Dlaczego jak kupuję tarcicę z Niemiec to tylko z PEFC ?

Adam [521]Odpowiedz na ten komentarz2024-04-18 13:26:03

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA