- Na pewno będziemy rozmawiali o bezpieczeństwie w kilku wymiarach. Przede wszystkim o bezpieczeństwie fizycznym, przemyśle zbrojeniowym, który jest ważnym elementem naszej gospodarki. Zawsze rozmawialiśmy o rolnictwie, ale tym razem skupimy się mocniej na bezpieczeństwie dostaw żywności. Od pewnego czasu wiemy, że jest to nawet ważniejsze od dostaw energii - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Buzek, który przewodniczy radzie programowej EKG.

ZAREJRSTRUJ SIĘ

Hasło tegorocznego kongresu, który odbędzie się w dniach 7-9 maja, to: "Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości". Uczestnicy skupią się na wyzwaniach związanych z przebudową różnych dziedzin społeczno-gospodarczych oraz relacjach człowieka i gospodarki ze środowiskiem naturalnym i klimatem.

Prezes organizującej EKG Grupy PTWP Wojciech Kuśpik podkreślił, że tym razem to wydarzenie odbędzie się w szczególnych warunkach, bo sześć miesięcy po zaprzysiężeniu nowego rządu w Polsce, dwa miesiące po wyborach samorządowych i miesiąc przed wyborami parlamentarnymi. Kolejny aspekt, który - jego zdaniem - należy wziąć pod uwagę, to polska prezydencja w Radzie UE, która rozpocznie się na początku 2025 r.

Oczekiwania dotyczące konkretnych zmian i rozwiązań są bardzo duże. Przede wszystkim dotyczą one tego, aby transformacja została przeprowadzona w dialogu z biznesem i samorządami - wyjaśnił Kuśpik.

Szefowa Ministerstwa Przemysłu Marzena Czarnecka zaznaczyła, że dla EKG, który odbywa się w Katowicach, szczególnym tematem jest przyszłość górnictwa i związane z tym wyzwania.

Energia atomowa to aspekt, o którym powinniśmy porozmawiać (…) w końcu to atom ma zastąpić węgiel. To będzie z mojej perspektywy głównym tematem do dyskusji - podkreśliła.

Nowością podczas 16. EKG będzie EEC Talks - rozmowy z ekonomistami, politykami, dyplomatami, a także przedstawicielami biznesu, kultury i życia społecznego, prowadzone na otwartej scenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Na zewnątrz powstanie EEC Green Planet, czyli nowa strefa dotycząca zrównoważonego rozwoju i koncepcji zielonego miasta. Ustawione w niej namioty będą przestrzenią konferencyjną, networkingową, wystawienniczą i wypoczynkową.

Główne nurty tematyczne EKG w 2024 r. to: Europa, geopolityka i gospodarka; Energia, transformacja, bezpieczeństwo; Inwestycje i finanse; Prawo a gospodarka; Klimat i zrównoważona gospodarka; Migracje, różnorodność, rynek pracy; Cyfrowa gospodarka, nowe technologie.

Rolnictwo na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Wśród tematów poruszanych podczas tegorocznego kongresu nie zabraknie także tych związanych z rolnictwem. Poniżej prezentujemy agendę:

 „Żywność i rolnictwo”, jak np. Wspólna Polityka Rolna a polskie rolnictwo, Polska żywność za granicą: sukcesy, szanse i wyzwania, Zrównoważona polska żywność, Polsko-ukraińska współpraca w przemyśle spożywczym.

Zwróćcie uwagę, że jest też debata o biogazie i potencjale polskiego rolnictwa w tym obszarze oraz sesja o energetyce odnawialnej i sektorze rolnym.

Biogaz | 8 maja 2024 • 16:30-17:30

Zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną na terenach wiejskich. Biogazownie jako stabilne lokalne źródło ciepła i energii oraz krok w kierunku uniezależnienia obszarów wiejskich od zewnętrznych dostawców energii. Potencjał polskiego rolnictwa w kontekście biogazu. Skala możliwych inwestycji, nakłady i źródła finansowania, infrastruktura sieciowa. Wsparcie regulacyjne – oczekiwane rozwiązania. Doświadczenia z rynków, na których sektor biogazu jest w pełni rozwinięty.

Polsko-ukraińska współpraca w przemyśle spożywczym | 8 maja 2024 • 16:30-17:30

Polska i Ukraina – konkurencja czy współpraca? Jasne zasady, potencjalni beneficjenci. Rolnictwo a stosunki polsko-ukraińskie. Protesty i sprzeciwy rolników. Czego powinny dotyczyć wspólnie ustalone reguły, by współpracować w modelu win-win i zapobiec kryzysom? Wielki producent żywności tuż za granicą – szansa czy zagrożenie dla polskich przetwórców? Ukraińskie rolnictwo a polski przemysł spożywczy – jak w praktyce budować partnerstwo dla rozwoju? Ukraina w UE – jak wykorzystać potencjał rolniczy tego kraju.

Zrównoważona polska żywność | 9 maja 2024 • 09:30-11:00

Jakie wyzwania czekają rynek zrównoważonej żywności? Jaki jest jego potencjał w Polsce? Zielona ekonomia – zmiana, która wymaga zaangażowania. Europejski Zielony Ład a perspektywy branży i jej konkurencyjność. Akceptacja nowych wymagań polityki klimatycznej UE. System kaucyjny od 2025 roku. Czy zdążymy? Dyrektywa Single Use Plastics – co polscy przedsiębiorcy spożywczy powinni o niej wiedzieć? Zarządzanie śladem węglowym – szczególnie w odniesieniu do emisji powstających w łańcuchu dostaw; obszar skomplikowany, wymagający współpracy z partnerami i umiejętnego zbierania danych. Jakie korzyści biznesowe może przynieść firmom wdrażanie różnych aspektów strategii?

Energetyka odnawialna i sektor rolny | 9 maja 2024 • 11:30-13:00

Rolnictwo jako branża i obszar z potencjałem dla rozwoju energetyki odnawialnej. Tereny rolne dogodne dla inwestycji wiatrowych i fotowoltaiki wielkoskalowej. Współpraca inwestorów w sektorze OZE z podmiotami branży rolniczej. Potencjał biogazu i biomasy rolnej – możliwości jego wykorzystania. Rolnik jako prosument – inwestycje w odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych. Spółdzielnie energetyczne na obszarach rolnych. Wiedza, edukacja, rola samorządów lokalnych.

Polska żywność za granicą: sukcesy, szanse i wyzwania | 9 maja 2024 • 11:30-13:00

Koniec prostych przewag – jak zwiększać wartość dodaną polskiego eksportu? Eksport polskich marek i produktów przetworzonych. Rynek UE głównym odbiorcą polskiej żywności – jak na eksport wpłynie stagnacja niemieckiej gospodarki? Rynki państw trzecich – gdzie szukać szans dla polskiej żywności (Azja, Bliski Wschód). Konkurencyjność polskiej żywności w kontekście zbliżenia Ukrainy z UE – zagrożenia, przewagi, recepty.

Wspólna Polityka Rolna a polskie rolnictwo | 9 maja 2024 • 11:30-13:00

Krajowa polityka rolna w kontekście WPR. Mity i hasła populistyczne wobec wsi i polskiego rolnictwa. Zwijanie się wsi, wyludnianie, zmiany strukturalne w rolnictwie – jakie rozwiązania? Krajowa polityka rolna – jest, a może jej brak? Aktywni polscy rolnicy i „małe gospodarstwa rodzinne” wobec krajowej polityki rolnej. Jakie zmiany WPR dla polskiego rolnictwa w dłuższej perspektywie? Konkurencyjność aktywnych rolników i małych gospodarstw rodzinnych wobec ukraińskiego i europejskiego rolnictwa.

Zobacz pełną agendę trzydniowego wydarzenia!