whitebit

Nieruchomości komercyjne – czym sąSzukasz sposobu na zainwestowanie swoich oszczędności lub rozszerzenie działalności gospodarczej? Nieruchomości komercyjne mogą być idealnym rozwiązaniem. Sprawdź, co to jest nieruchomość komercyjna i jak wygląda rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce.

Nieruchomości komercyjne – co to jest?

Nieruchomość komercyjna to taki obiekt, który służy do prowadzenia działalności gospodarczej lub generowania dochodów z wynajmu. Do tej kategorii zaliczają się różnego rodzaju budynki, takie jak biura, magazyny, galerie handlowe itp. Aby nieruchomość mogła być uznana za komercyjną, musi spełniać dwa główne warunki:

  • nie może być zamieszkana,
  • musi być wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej lub generowania zysków z wynajmu.

Obecnie, coraz częściej można trafić na budynki o mieszanym charakterze, które łączą funkcje komercyjne i mieszkalne. Przykładowo: parter może mieścić lokale usługowe, a wyższe piętra mieszkania.

Co obejmuje rynek nieruchomości komercyjnych?

Na rynku komercyjnym można znaleźć różnorodne rodzaje nieruchomości. Do najpopularniejszych należą:

  • biura – budynki lub przestrzenie przeznaczone do prowadzenia działalności biurowej, zazwyczaj z odpowiednią infrastrukturą i udogodnieniami dla pracowników,
  • magazyny i hale produkcyjne – obiekty przeznaczone do przechowywania lub produkcji towarów, z odpowiednimi udogodnieniami logistycznymi,
  • sklepy i lokale handlowe – nieruchomości przeznaczone do prowadzenia działalności handlowej, takie jak sklepy, pasaże handlowe itp.,
  • obiekty hotelowe i gastronomiczne – np. hotele, motele, hostele, restauracje, kawiarnie itp.,
  • tereny inwestycyjne – działki przeznaczone do dalszej zabudowy lub rozwoju.

To tylko kilka przykładów, ponieważ rynek komercyjny obejmuje szeroki zakres nieruchomości przeznaczonych do różnych celów biznesowych, handlowych, przemysłowych i usługowych.

Jak wygląda rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce?

W ostatnich kilku latach, na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce, można było zauważyć delikatny zastój. Miało na to wpływ wiele powodów. Warto wspomnieć, chociażby o niestabilnej sytuacji gospodarczej, rekordowej inflacji, wojnie w Ukrainie czy lockdownie, który był skutkiem pandemii. To wszystko spowodowało nie tylko wzrost cen nieruchomości, ale też wzrost wydatków, jakie trzeba ponieść, jeśli chodzi o użytkowanie lokalu (dotyczy to np. opłat za prąd lub czynsz).

Obecnie, rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce powoli wychodzi z dołka. Eksperci donoszą, że to dobry moment na dokonanie zakupu – w niedługim czasie, ceny lokali znowu zaczną rosnąć. Nieruchomości komercyjne na sprzedaż można znaleźć tutaj: https://www.nieruchomosci.orange.pl/oferta_specjalna/branzowe.

Ceny nieruchomości komercyjnych – od czego zależą?

Chcesz kupić nieruchomość komercyjną? Sprawdź, co może mieć wpływ na jej cenę.




xm
  • Po pierwsze: lokalizacja

Dwa podobne do siebie lokale nie zawsze będą tyle samo kosztować. Wszystko zależy od ich lokalizacji. Biuro w centrum miasta wojewódzkiego będzie o wiele droższe niż lokal znajdujący się w niewielkiej miejscowości. Taniej zapłacimy za biuro na obrzeżach miasta niż w ścisłym centrum.

  • Po drugie: stan nieruchomości

Jeśli chcesz kupić lokal taniej, wybierz nieruchomość przeznaczoną do remontu. Lokal w stanie „do wprowadzenia” będzie droższy.

  • Po trzecie: popyt i podaż

Ceny nieruchomości komercyjnych są również kształtowane przez stosunek pomiędzy popytem a podażą na danym rynku. Wysoki popyt w stosunku do ograniczonej podaży może prowadzić do wzrostu cen, podczas gdy nadmierna podaż może prowadzić do spadku cen.

Artykuł sponsorowany



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















  • Powiązane zagadnienia:
Comparic.pl jest portalem tworzonym przez traderów, z myślą o traderach. W naszej codziennej pracy skupiamy się na dostarczaniu Państwu najświeższych rynkowych informacji, wartościowych analiz, praktycznych i realnie testowanych strategii inwestycyjnych, ciekawostek ze świata bankowości centralnej i makroekonomii oraz wywiadów z najbardziej poważanymi osobami w branży.