REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-rachunkowość i sztuczna inteligencja nie zastąpią księgowego

Księgowym niestraszna e-rachunkowość czy roboty ze sztuczną inteligencją /shutterstock.com
Księgowym niestraszna e-rachunkowość czy roboty ze sztuczną inteligencją /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

E-rachunkowość i roboty ze sztuczną inteligencją nie zastąpią księgowych, nawet za 20 lat – taki wniosek płynie z konferencji Stowarzyszenia Księgowych w Polsce „Elektroniczne sprawozdania w rachunkowości”. Podkreślano jednak, że księgowi muszą podążać za zmianami i stawiać na dobrze rozumianą kreatywność.

Robot nie myśli, ale będzie 2-3 razy szybszy od najbardziej zmotywowanego księgowego” – stwierdził dr hab. Stanisław Hońko, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

Autopromocja

Podczas referatu „Roboty w rachunkowości – czy księgowi powinni się ich obawiać” ocenił, że automatyzacja procesów biznesowych z wykorzystaniem technologii Robotic Process Automation (RPA) zmniejsza ryzyko błędów i czas typowych operacji gospodarczych. Jedną z zalet robotów ze sztuczną inteligencją jest według niego „ułatwianie podejmowania decyzji oraz odporność na uprzedzenia i błędy poznawcze”.

Natomiast wśród zagrożeń ze strony takich narzędzi dr hab. Hońko wymienił „uzależnienie księgowych” od firmy zewnętrznej, która będzie zajmowała się robotyzacją. Mówił też o konieczności resetowania zautomatyzowanego systemu rachunkowego oraz zagrożeniu przedostawania się do niego wirusów i innego, niepożądanego oprogramowania.

Podsumowując raport Oxford University o możliwości zastąpienia księgowych przez roboty za 20 lat, dr hab. Hońko zwrócił uwagę, że spodziewa się tego aż 80 proc. uczestników badania. Wskazał jednak na wątpliwości co do metodologii badań, w tym na niedocenianie kreatywności i zdolności analitycznych współczesnych księgowych.

Dr hab. Hońko przekonywał jednak, że księgowi „nie mają się czego obawiać”. „Ich kompetencje, a głównie dobrze rozumiana kreatywność, powodują, że nie zostaną +zautomatyzowani+. Czynności powtarzalne może faktycznie roboty będą wykonywały, ale zostanie w rachunkowości to, co najpiękniejsze, czyli umiejętność +czucia biznesu+, i rzeczywistości +po księgowemu+” – podkreślił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dr hab. Hońko zaznaczył także, że robotyzacja jest szansą dla księgowych, gdyż dzięki niej mogą „przyciągnąć młodzież do tego zawodu”. „Potrzebujemy osób, które będą z informatykami +za pan brat+” – mówił. Według niego wzrośnie wtedy prestiż zawodu księgowego.

Prezes Zarządu polskiego oddziału spółki informatycznej Sage Piotr Ciski zwrócił uwagę, że cyfryzacja może wyeliminować nieuczciwych przedsiębiorców.

„Raportowanie z punktu widzenia działalności gospodarczej staje się powszechne i dokładne, a wkrótce będzie się odbywało w czasie rzeczywistym” – zauważył.

Ciski podkreślił, że do niedawna mieliśmy „ogromne problemy” z wykrywaniem działania na granicy prawa, a teraz zostanie ono „bardzo wcześnie rozpoznane i wyeliminowane”.

„Nawet jeżeli rozpoznaliśmy daną anomalię, czy działanie przestępcze, to czasami było zbyt późno, żeby można było zabezpieczyć roszczenia Skarbu Państwa” – zauważył.

Polecamy: Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Wiceprezes SKwP Jerzy Koniecki podkreślił, że cyfryzacja w rachunkowości jest wyzwaniem nie tylko dla księgowych, ale i dla przedsiębiorców, a księgowy, który „myśli kreatywnie i szuka nowych rozwiązań to pierwszy doradca przedsiębiorcy”.

„Żadna maszyna, żadna sztuczna inteligencja tego nie zastąpi, bo takich możliwości nie ma” – podkreślił Koniecki.

Podczas konferencji omawiano także „rewolucyjne” zdaniem ekspertów zmiany w rachunkowości.

Biegły rewident Marta Kostrzewa mówiła o formacie XML jako „nowym obliczu sprawozdań finansowych”, a Aneta Lech o cyfryzacji, jako nowym wyzwaniu w podatkach”. Spotkanie zakończył moderowany przez Agnieszkę Gajewską panel dyskusyjny pt. „Nowoczesne technologie w księgowości, czy przepisy prawa podatkowego. Co jest wyzwaniem dla księgowego?”.

W konferencji uczestniczyło ponad trzystu przedstawicieli tego zawodu z Mazowsza.

Centrum Prasowe PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

REKLAMA