Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Porównanie kosztów blaszane pokrycia dachowe vs. inne materiały pokryciowe

Wykonanie wysokiej jakości pokrycia dachowego to kluczowy etap budowy albo modernizacji budynku. Wiąże się przy tym z niemałym wydatkiem, który jednak można zmniejszyć, wybierając odpowiedni materiał.

Porównanie kosztów blaszane pokrycia dachowe vs. inne materiały pokryciowe
BLACHOTRAPEZ Sp. z o.o. Pokrycia dachowe i elewacyjne
www.blachotrapez.eu
BLACHOTRAPEZ Sp. z o.o. Pokrycia dachowe i elewacyjne
Dane kontaktowe:
infolinia +48 18 26 85 200
Kilińskiego 49a, 34-700 Rabka-Zdrój

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Ile kosztują pokrycia dachowe?
  • Czym są blaszane pokrycia dachowe i jakie są ich zalety?
  • Co łączy blaszane pokrycia dachowe?
  • Jakie są inne popularne materiały pokryciowe dachów?
  • Co wpływa na cenę pokrycia dachowego i jakie są koszty dodatkowe?
  • Jaki materiał pokrycia dachowego wybrać dla swojego budżetu?

Ile kosztują pokrycia dachowe?

Cennik uzależniony jest przede wszystkim od tego, czy zdecydujesz się na blachodachówkę, blachę trapezową czy też inne rodzaje pokryć, takie jak blachówki ceramiczne lub betonowe. Porównajmy ceny pokryć dachowych i sprawdźmy, które rozwiązanie okaże się najbardziej opłacalne!

Czym są blaszane pokrycia dachowe i jakie są ich zalety?

Bez wątpienia najpopularniejszymi pokryciami dachowymi w Polsce są te wykonywane z blachy. Do rozwiązań wybieranych najczęściej zaliczamy przede wszystkim:

  • blachodachówki, które są bardzo łatwe w obróbce, lekkie, a przy tym odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne, sprawdzając się najlepiej na dachach o prostych kształtach;
  • blachy płaskie, które są również bardzo wytrzymałe i gwarantują estetyczny wygląd budynku, a dodatkowo są bardzo uniwersalne – sprawdzają się zarówno na dachach płaskich, jak też połaciach o dużym kącie nachylenia;
  • blachy trapezowe, które doskonale chronią więźbę dachową i dostępne są w bardzo wielu wariantach, stanowiąc świetne rozwiązania dla inwestorów, którzy pragną dopasować estetykę dachu budynku w pełni indywidualnie do własnych preferencji.

Co łączy blaszane pokrycia dachowe?

Ceny, które są niezwykle atrakcyjne, doskonała odporność na korozję i urazy mechaniczne oraz stosunkowo prosty montaż. W efekcie spotkać je można na wielu budynkach, w tym domach jedno- i wielorodzinnych czy obiektach użyteczności publicznej.

Jakie są inne popularne materiały pokryciowe dachów?

Oczywiście do dyspozycji inwestorów są nie tylko blachy, ale również inne materiały pokryciowe dachów. Do tych najpopularniejszych zaliczamy dachówki betonowe i ceramiczne. Co warto o nich wiedzieć?

  • Dachówki betonowe należą do ciężkich pokryć dachowych, co wiąże się z większym kosztem ich zakupu niż w przypadku blaszanych pokryć dachowych. Ceny materiału są wyższe, a inwestor musi liczyć się również z innymi wydatkami – np. koniecznością wykonania solidniejszej więźby, która wytrzyma duże obciążenie. Tego rodzaju dachówki są jednak wytrzymałe, estetyczne i zapewniają dobrą izolację termiczną.
  • Dachówki ceramiczne są najdroższymi spośród wszystkich materiałów pokryciowych dachów. Wynika to z faktu, że cechuje je nawet kilkudziesięcioletnia trwałość, a także wysoka estetyka – na tym polu wyróżniają się zwłaszcza tzw. karpiówki, które swoim kształtem przypominają rybią łuskę.

Biorąc pod uwagę fakt, że powyższe materiały cieszą się największą popularnością, to właśnie ich ceny warto porównać.

Porównanie cen blaszanych pokryć dachowych z innymi materiałami

Wspomnieliśmy wcześniej, że ceny pokryć dachowych z blachy są najniższe. Ich koszt zależy jednak od tego, czy postawisz na blachodachówkę, blachę płaską czy trapezową.

  • Blachodachówki płaskie, czyli te najpopularniejsze, kosztować Cię będą minimum 40 zł/m2. Za modułowe i z posypką mineralną zapłacisz nieco więcej, bo minimum 50 zł/m2, a w przypadku najwyższej jakości materiałów – nawet 80-120 zł/m2.
  • Blacha płaska często jest najtańsza – jej ceny zaczynają się od 30 zł/m2, jednak chcąc zainwestować w materiał wysokiej jakości, warto wydać nieco więcej (50-60 zł/m2).
  • Blacha trapezowa powlekana, która będzie trwała na przestrzeni kilkudziesięciu lat, to wydatek rzędu 40-60 zł/m2.

Ile kosztują inne rozwiązania? W większości przypadków nieco więcej niż blaszane pokrycia dachowe. Ceny uzależnione są oczywiście od rodzaju materiału, jaki wybierzesz.

  • Ceny pokryć dachowych z dachówki betonowej rozpoczynają się od 40 zł/m2, jednak chcąc zainwestować w wysokiej jakości materiał, zapłacisz minimum 80 zł/m2. Warto jednak zaznaczyć, że wciąż są to kwoty niższe niż w przypadku dachówki ceramicznej.
  • Ceny pokryć dachowych z dachówki ceramicznej rozpoczynają się od 60 zł/m2. Często jednak materiały wyższej jakości, dostosowane do indywidualnych preferencji inwestora, stanowią wydatek rzędu 150 zł/m2 i więcej!

Co wpływa na cenę pokrycia dachowego i jakie są koszty dodatkowe?

Cena pokrycia dachowego (blaszanego, betonowego lub ceramicznego) zależy oczywiście od materiału, jaki zastosujesz. To jednak nie wszystko. Pod uwagę należy wziąć również koszty budowy więźby dachowej – w tym celu należy zakupić tarcicę, drewno suszone komorowo, okucia stalowe, rynny oraz inne elementy systemu odprowadzania wody czy materiały niezbędne do ocieplenia dachu.

Warto również pamiętać o kosztach robocizny. Pomijając już wydatki związane z pracą dekarza, zajmującego się budową więźby dachowej, warto skupić się na cenach montażu materiału pokryciowego. W tym wypadku najtańsza ponownie okazuje się blacha. Koszt jej montażu (np. w postaci blachodachówek) wyniesie około 40-70 zł/m2. W przypadku dachówek betonowych i ceramicznych zapłacisz więcej – minimum 60 zł/m2.

Oczywiście warto pamiętać, że powyższe kwoty są orientacyjne. Ostateczne koszty, jakie poniesiesz, zależą od jakości wybranego materiału, a także firmy, z której usług montażowych zdecydujesz się skorzystać.

Jaki materiał pokrycia dachowego wybrać dla swojego budżetu?

Jeżeli zależy Ci na tym, by koszt pokrycia był jak najniższy, wybierz blachę na dach. Ceny tego materiału są stosunkowo niskie, dlatego stanowi on znakomite rozwiązanie dla wszystkich inwestorów, którzy dysponują ograniczonym budżetem.

A co z jakością? Okazuje się, że pomimo niższych cen pokrycia dachowe z blachy mogą być niemal tak samo wytrzymałe, jak dachówki betonowe, a nawet ceramiczne. Co więcej, dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i stylach wykończenia, dzięki czemu łatwo znaleźć wśród nich rozwiązania estetyczne, które stanowić będą ozdobę Twojego budynku.

Ceny przedstawione w poniższym artykule nie stanowią oferty handlowej i użyte zostały wyłącznie w celu przybliżenia szacunkowych kosztów różnego rodzaju pokryć dachowych.

źródło i zdjęcia: BLACHOTRAPEZ Sp. z o.o.