Reklama
WIG84 443,72+1,09%
WIG202 479,10+1,31%
EUR / PLN4,32+0,05%
USD / PLN4,04+0,33%
CHF / PLN4,42+0,15%
GBP / PLN5,04+0,19%
EUR / USD1,07-0,28%
DAX18 161,01+1,36%
FT-SE8 139,80+0,75%
CAC 408 088,24+0,89%
DJI38 239,66+0,40%
S&P 5005 099,96+1,02%
ROPA BRENT89,33+0,08%
ROPA WTI83,66-0,13%
ZŁOTO2 337,95+0,25%
SREBRO27,22-0,80%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota będzie rosła, ten kraj kupuje metal na potęgę

Piotr Rosik | 13:28 27 marzec 2024

Zarówno bank centralny, jak i inwestorzy z tego kraju, wpadli w szał kupowania złota. Królują obawy o to, co będzie robił Fed.

Cena złota ma wielką szansę na dalsze wzrosty. Ten kraj kupuje kruszec na potęgę
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

 

  • Który kraj wpadł w szał kupowania złota?
  • Czemu bank centralny i inwestorzy z tego kraju kupują kruszec na potęgę?
  • Czy zakupowy szał nadal będzie trwał?
  • Co to oznacza dla ceny złota?

 

Popyt na złoto ze strony chińskiego banku centralnego, oraz sektora prywatnego, był w ostatnich dwóch latach niezwykle wysoki. Ludowy Bank Chin (PBoC) kupił w 2023 r. rekordowe 735 ton złota, z czego około dwie trzecie potajemnie, a sektor prywatny zaimportował 1 411 ton kruszcu, a w samym styczniu 2024 r. aż 228 ton – podaje analityk firmy Gainesville Coins Jan Nieuwenhuijs w swoim raporcie.

„Jeśli Zachód wpadnie w szał kupowania złota, tak jak Chiny, w obawie przed obniżkami stóp procentowych i osłabieniem walut, to stworzą się idealne warunki do wielkiej hossy na złocie” – przekonuje Nieuwenhuijs.

Reklama

A wygląda na to, że jest to możliwy scenariusz, jak wynika ze słów ekspertów Światowej Rady Złota (World Gold Council, WGC).

"Banki centralne, które kupiły historycznie dużo złota w ciągu ostatnich dwóch lat, nadal będą znaczącymi nabywcami w 2024 roku" – powiedział Shaokai Fan, dyrektor WGC ds. banków centralnych w wywiadzie dla CNBC.

 

 

„Popyt z Chin jest jedną z głównych sił napędowych ceny złota”

Warto wczytać się w raport Nieuwenhuijsa, gdyż pokazuje on absolutnie niezwykłą sytuację na rynku złota. Analityk zwraca uwagę, że od momentu wybuchu wojny na Ukrainie, zakupy złota przez banki centralne ujawnione przez Światową Radę Złota (WGC) eksplodowały. Szczególnie dużo kruszcu potajemnie nabywają Chiny. A pokazuje to różnica między szacunkowymi zakupami banków podawanymi przez WGC a zgłoszonymi zakupami. Liczby podawane przez WGC opierają się na badaniach terenowych.

Reklama

Nieuwenhuijs szacuje wielkość zakupów chińskiego banku centralnego na 80% całkowitych niezgłoszonych zakupów plus oficjalne zgłoszenia tej instytucji. Wedle jego rachunku, w 2023 r. chiński bank kupił rekordowe 735 ton złota, co stanowi wzrost o 23% w porównaniu z poprzednim rekordem z 2022 r., wynoszącym 597 ton. Według estymacji analityka Gainseville Coins, chiński bank posiada obecnie 5 358 ton złota, czyli 3 108 ton nieujawnionych oraz 2 250 ton ujawnionych.

 

Zobacz także: Cena gazu o 370% większa przyszłej zimy. Kryzys energetyczny możliwym scenariuszem

 

Ujawnione i nieujawnione zakupy złota przez banki centralne

Reklama

Źródło: Gainseville Coins

 

Zakupy złota czynione przez banki centralne

Źródło: Gainseville Coins

Reklama

 

Ile złota ma Ludowy Bank Chin

Źródło: Gainseville Coins

 

Reklama

Zakupy złota przez Ludowy Bank Chin a cena złota w USD

Źródło: Gainseville Coins

 

Według analityka, chińskie zakupy złota są tak znaczące, że zasadniczo zmieniły rynek. „Przed 2022 rokiem to zachodni instytucjonalny popyt napędzał cenę złota, a notowania były w dużej mierze uzależnione od realnej rentowności 10-latek amerykańskich. Od lutego 2022 złoto jest mniej wrażliwe na realne rentowności i podąża własną ścieżką, a rozbieżność została stworzona przez Chiny. Popyt z Państwa Środka stał się jedną z głównych sił napędowych ceny złota” – uważa Nieuwenhuijs.

Reklama

W opinii Nieuwenhuijsa, ogromne zakupy złota przez PBoC odzwierciedlają ukrytą de-dolaryzację. „Chociaż dolar nadal jest główną walutą rezerwową na świecie, Chiny i inne kraje starają się od niego odejść. Pojawiają się obawy o posiadane rezerwy dolarowe, oraz o skutki wejścia USA w spiralę zadłużenia” – uważa analityk.

Zdaniem analityka, PBoC obawia się zarówno "zamrożenia" dolarów, jak i drastycznego obniżenia stóp procentowych przez Fed. „Obecnie dług federalny USA wynosi 122% PKB i przy stopach procentowych na poziomie 5% nie jest możliwy do utrzymania. Ze względu na koszty odsetek, deficyt fiskalny wymknął się spod kontroli, co przyczynia się do wzrostu zadłużenia. To jest właśnie ta spirala zadłużenia. Jednym z niewielu rozwiązań jest w tej sytuacji ustalenie stóp procentowych na poziomie niższym niż poziom CPI i pozwolenie na inflację długu, tak jak miało to miejsce po II wojnie światowej” – wyjaśnia Nieuwenhuijs.

 

Cena złota na tle rentowności 10-latek amerykańskich

Reklama

Źródło: Gainseville Coins

 

Czemu złoto przyciągnęło uwagę inwestorów

Nieuwenhuijs wskazuje także na wzrost znaczenia chińskiego popytu prywatnego. Według niego, widać wyjątkowo silny popyt ze strony chińskich inwestorów, zbiegający się z rosnącą ceną kruszcu. To zjawisko ma oczywiście swoje przyczyny.

„Gdy sektor nieruchomości w Chinach zaczął się rozpadać pod koniec 2021 r., Chińczycy zaczęli zmieniać swoje zachowania związane z kupowaniem złota i stracili swoją długotrwałą wrażliwość na cenę. Jednym z wyjaśnień dlaczego tak się zadziało może być to, że z powodu kontroli kapitału chińscy inwestorzy mają niewiele możliwości inwestycyjnych. Mają do wyboru lokalną giełdę, nieruchomości i złoto. A kiedy te dwa pierwsze rynki są w dołku, złoto przyciąga ich uwagę” – tłumaczy analityk.

Zdaniem analityka, cena złota będzie osiągać nowe rekordy wszech czasów. „W związku z tym spodziewam się, że więcej zachodnich inwestorów dołączy do kupowania złota za pośrednictwem funduszy ETF i bezpośrednio, ponieważ będą obawiać się osłabienia zachodnich walut, podobnie jak chiński bank centralny. To będzie idealny splot okoliczności, by złota hossa trwała i cena metalu nadal rosła” – podsumowuje swój raport Nieuwenhuijs.

Reklama

 

Zobacz również: Chiny: deweloperskie zawirowanie

 

Aktywa złotych funduszy ETF a cena kruszcu

Źródło: Gainseville Coins

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej