Usługi instalacji wodno-kanalizacyjnych – jaka stawka VAT

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 19 kwietnia 2023

Pytanie: Czy firma świadcząca usługi: instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych oraz wykonująca naprawy i konserwująca urządzenia elektryczne m.in. dla wspólnot mieszkaniowych może stosować stawkę VAT w wysokości 8% ? Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą pod następującymi kodami PKD: 43.22.Z ,43.29.Z ,43.21.Z 33.14.Z.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jaką stawkę VAT zastosować na usługi instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych oraz na naprawy i konserwację urządzeń elektrycznych.

Polecamy też:

Sprawdź, jak odliczyć VAT w związku z inwestycją wodno-kanalizacyjną

Kwota netto na fakturze dokumentującej wniesione aportem sieci wodociągowe i kanalizacyjne

Odpowiedź: Usługi podatnika pogrupowane w klasach PKWiU 43.21 (Roboty związane z wykonywaniem instalacji elektrycznych), 43.22 (Roboty związane z wykonywaniem instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych), 43.29 (Pozostałe roboty związane z wykonywaniem instalacji) oraz  33.14 (Usługi naprawy i konserwacji urządzeń elektrycznych) - wykonywane dla wspólnot mieszkaniowych względem obiektów budownictwa mieszkaniowego (tj. budynków mieszkalnych), opodatkowane będą  8% stawka VAT.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin. 

W treści pytania nie precyzujecie Państwo, w jakich obiektach (o jakim przeznaczeniu i charakterze) odbywają się prace remontowe i konserwacyjne, a ma to decydujące znaczenie dla udzielania odpowiedzi na zadane pytanie.

Kiedy 8% stawka VAT

Jak wynika z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT stawkę 8% stosuje się do:

  1. dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy lub robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;
  2. robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12.

Budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym to m.in. obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12.

Czytaj też:

Opodatkowanie usługi remontu zalanego segmentu mieszkaniowego

Obiekty budownictwa mieszkaniowego

Obiekty budownictwa mieszkaniowego zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11, a więc budynki, w których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkaniowych. Jeżeli mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek powinien zostać zaszeregowany jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.

Roboty konserwacyjne

Przez roboty konserwacyjne rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części, inne niż remont. W przypadku robót konserwacyjnych stawki 8% nie stosuje się, jeżeli wartość towarów bez podatku wliczanych do podstawy opodatkowania świadczenia robót konserwacyjnych przekracza 50% tej podstawy.

Zapamiętaj!

Przytoczone regulacje dowodzą, że jeśli czynności wykonywane przez podatnika zaliczyć będzie można do robót budowlano-montażowych oraz remontów lub do robót konserwacyjnych, przeprowadzanych w  obiektach budownictwa mieszkaniowego, zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku. 

Wskazujecie Państwo, że część usług wykonywanych przez podatnika, to czynności pogrupowane w sekcji F klasyfikacji PKWiU, jako roboty budowlano- montażowe (PKWiU dział 41-43):

- Roboty związane z wykonywaniem instalacji elektrycznych - 43.21

- Roboty związane z wykonywaniem instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych - 43.22

- Pozostałe roboty związane z wykonywaniem instalacji - 43.29 

Ostatnia grupa usług wykonywanych przez podatnika odnosi się do naprawy i konserwacji urządzeń elektrycznych- 33.14 (Usługi naprawy i konserwacji urządzeń elektrycznych). Usługi te nie są zaliczane do robót budowlanych lecz konserwacyjnych.

Skutki dla podatnika

Analiza przedstawionych przepisów prowadzi do wniosku, że dla czynności podatnika zaliczonych do klas PKWiU 43.21, 43.22, 43.29, wykonanych dla wspólnot mieszkaniowych odnoszących się (tylko i wyłącznie) do obiektów objętych społecznym programem mieszkaniowym, zastosowanie znajdzie 8% stawka VAT. Z kolei usługi oznaczone jako 33.14- jeśli usługi te polegać będą na konserwacji instalacji elektrycznych znajdujących się w budynkach mieszkalnych, będą również objęte 8% stawką podatku.  

Upraszczając nieco tezę stwierdzić trzeba, że te same czynności podatnika, pogrupowane jak wyżej, jeśli będą wykonywane dla wspólnot mieszkaniowych względem budynków innych niż obiekty budownictwa mieszkaniowego, opodatkowane powinny zostać 23% stawką podatku VAT.

Autor: Jolanta Kica doradca podatkowy, radca prawny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »