Dziecko sięga do święconki i pcha rączkę do buzi. Eksperci: Jest w ogromnym niebezpieczeństwie

W Wielką Sobotę wiele osób udaje się do świątyń, by poświęcić pokarmy, które będą spożywane podczas wielkanocnego śniadania. Nie wszyscy są świadomi, że rośliny, które są powszechnie używane do ozdabiania koszyczków, mogą być bardzo niebezpieczne, szczególnie dla dzieci!

Tradycją jest, że podczas śniadania wielkanocnego, spożywa się poświęcone w Wielką Sobotę pokarmy. Wierni udają się z koszyczkami wielkanocnymi do kościoła, by znajdujące się w nich produkty zostały skropione wodą święconą i pobłogosławione przez księdza.

Zobacz wideo Testujemy menu wielkanocne od Magdy Gessler. Czy warto wydać prawie 300 zł na cztery potrawy?

Tradycją jest, że święconki są ozdabiane przeróżnymi roślinami. Okazuje się jednak, że ta najpopularniejsza z nich może być bardzo niebezpieczna - szczególnie dla dzieci.

Groźna roślina w prawie każdym koszyczku wielkanocnym

Święconka najczęściej jest ozdabiana gałązkami i zielonymi listkami. Najpopularniejszą rośliną, której się do tego używa, jest bukszpan. Znajdziemy go w wielu wielkanocnych ozdobach - palmach, bukietach, wianuszkach itp.
Ozdobne listki bukszpanu są często wtykane nie tylko w sam koszyk wielkanocny. Niektórzy wkładają go np. w jajka (żeby się nie przesuwał), a nawet chleb. Większość nie ma jednak pojęcia, że jest to roślina trująca! Zawiera toksyczne alkaloidy.

Nie wylewaj wody po gotowaniu jajek do święconki! Możesz sobie mocno zaszkodzićNie wylewaj wody po gotowaniu jajek do święconki! Możesz sobie mocno zaszkodzić Nie wylewaj wody po gotowaniu jajek do święconki! Możesz sobie mocno zaszkodzić Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

Co prawda do zatrucia dochodzi w momencie, gdy zje się owoc lub liście bukszpanu. Wiadomo jednak, że małe dzieci często biorą do buzi wszystko, co tylko znajdą. Łatwo więc o to, by wyjęły gałązkę z koszyczka wielkanocnego i ją zjadły, co może być dla nich bardzo niebezpieczne.

Zatrucie bukszpanem - jak rozpoznać?

O zatruciu bukszpanem mogą świadczyć następujące objawy:

  • wymioty
  • biegunka
  • dreszcze
  • problemy z oddychaniem

Dlatego, jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko zjadło bukszpan, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Prawdopodobnie konieczne będzie płukanie żołądka.

Eksperci radzą: wybierajmy bezpieczniejszą alternatywę bukszpanu

Od dawna eksperci zachęcają, by zrezygnować z bukszpanu na rzecz borówki wielkanocnej. Jest to roślina, którą można kupić przed Wielkanocą w kwiaciarniach, na jarmarkach, bazarach, targach itp. Nazywa się ją też brusznicą, borówką czerwoną lub czerwoną jagodą. Jest bardzo podobna do bukszpanu, osoby, które nie znają się na roślinach, mogą mieć nawet problem, żeby je od siebie odróżnić. Ta druga nie zawiera jednak substancji trujących, więc jest zdecydowanie bezpieczniejsza - szczególnie, jeśli ma się znaleźć w pobliżu dzieci.

Borówkę wielkanocną można z powodzeniem wykorzystywać w kuchni. Nadaje się do pieczonych mięs i sosów. Jest nawet zalecana diabetykom, ponieważ obniża poziom cukru we krwi.
Czego jeszcze można użyć do ozdabiania koszyczka? Można wykorzystać też wiele sztucznych ozdób, gałązek i kwiatów, które do złudzenia przypominają te prawdziwe. W sklepach przed świętami jest ich całe mnóstwo. Mogą posłużyć wiele lat, co jest ich dużą zaletą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.