Urlop rodzicielski na nowych zasadach od sierpnia 2022 r.

Data publikacji: 30 marca 2022 r.
Poleć znajomemu
Urlop rodzicielski na nowych zasadach od sierpnia 2022 r.

Dyrektywy unijne zrodziły konieczność wprowadzenia zmian w zakresie urlopu rodzicielskiego pracowników. W związku z tym w planowanej nowelizacji Kodeksu pracy przewidziano nowości w zakresie tego urlopu. Zmiany w urlopie rodzicielskim wejdą w życie 1 sierpnia 2022 r.

Nie będzie już tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielski

Aktualnie pracownica może w ciągu 21 dni od dnia porodu złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Takie rozwiązanie ma wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego, który przez cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jest wówczas wypłacany w wysokości 80%. Rozwiązanie to ma zostać uchylone. W efekcie składanie tzw. długiego wniosku o urlop rodzicielskie będzie już niemożliwe.

Dłuższy wymiar urlopu rodzicielskiego

Po zmianach od 1 sierpnia 2022 r. urlop rodzicielski zostanie wydłużony do:

  • 41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 43 tygodni – w pozostałych przypadkach.

Wymiar ten będzie dotyczył obojga rodziców dziecka.

W ramach tego wymiaru każdy z rodziców będzie miał po 9 tygodni urlopu rodzicielskiego na wyłączność.

Nowe reguły wykorzystania urlopu rodzicielskiego

Liczba części urlopu rodzicielskiego zostanie ograniczona do 5, choć oczywiście urlop ten będzie mógł być udzielony także jednorazowo. Z urlopu będzie można skorzystać nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.

Nie będzie ograniczeń w zakresie:
  • późniejszego wykorzystywania urlopu rodzicielskiego,
  • minimalnego czasu trwania części urlopu rodzicielskiego.

Nowy wniosek o urlop rodzicielski

Urlop rodzicielski będzie oczywiście udzielany nadal na wniosek pracownika. Nowością będzie możliwość złożenia go w postaci elektronicznej np. e-mailem. Wniosek będzie składany z co najmniej 21-dniowym wyprzedzeniem.

Łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą nadal możliwe

Urlop rodzicielski będzie można łączyć z wykonywaniem pracy, choć według zmodyfikowanych zasad. Nowości obejmą wnioskowanie o takie łączenie. Otóż:

  • wnioski o wykonywanie pracy podczas urlopu rodzicielskiego będą mogły być składane nie tylko papierowo, ale i elektronicznie,
  • o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracownika o łączenie urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy pracodawca będzie informował pracownika w formie papierowej lub elektronicznej w terminie 7 dni od otrzymania wniosku,

W przypadku skorzystania z takiego rozwiązania wymiar urlopu rodzicielskiego będzie ulegał wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części. Maksymalny wymiar urlopu rodzicielskiego wyniesie wtedy:

  • 82 tygodni ‒ w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
  • 86 tygodni ‒ w pozostałych przypadkach.

Urlop rodzicielski w przypadku adopcji – nowy wymiar

Ustalono również nowy wymiar urlopu rodzicielskiego w przypadku ubiegania się o przysposobienie dziecka:

  • 41 tygodni ‒ w przypadku, przyjęcia na wychowanie jednego dziecka;
  • 43 tygodni ‒ w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka;
  • 38 tygodni ‒ w przypadku przyjęcia na wychowanie starszego dziecka.

Wzmocniona ochrona stosunku pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego

Aktualnie pracownik nie może być zwolniony z pracy w czasie urlopu rodzicielskiego, ale też od momentu złożenia wniosku o ten urlopu (po zmianach nie wcześniej niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu). Zakres czasowy ochrony pozostanie bez zmian. Nowością będzie natomiast zakaz prowadzenia przygotowań dotyczących zamiaru rozwiązania stosunku pracy ze wskazanym pracownikiem.

Rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem we wskazanym okresie będzie możliwe jedynie w związku z całkowitą likwidacją szkoły. Konieczne będzie wtedy uzgodnienie z reprezentującą pracownika zakładową organizacją związkową terminu rozwiązania umowy o pracę.

Powrót do pracy po urlopie rodzicielskim

Podobnie jak w przypadku urlopu opiekuńczego, pracownik po zakończeniu urlopu rodzicielskiego powinien być dopuszczony do pracy:

  • na dotychczasowym stanowisku,
  • jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu na warunkach nie mniej korzystnych od tych, które by obowiązywały, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu.
Źródło:
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt z 4 lutego 2022 r. ) – art. 1 pkt 18, 22-26.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql